ΕΠΣ Καβάλας: Μεγάλες νίκες για Πέρνη, ΑΕΚ και Λιμενάρια

Μεγάλο το ενδιαφέρον και στην 8η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Καβάλας

Το «τραίνο» της Πέρνης συνέχισε την πορεία του χωρίς… καθυστερήσεις και στην 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣΚ. Η ομάδα που θεωρείται το πιο μεγάλο φαβορί για τον τίτλο (και ενισχύθηκε πρόσφατα με τους Δ. Μαρκάκη και τον τερματοφύλακα Β. Κυνδελέρη), επιβλήθηκε με 4-2 στην έδρα της επί της Ν. Περάμου και διατήρησε την διαφορά των 3 βαθμών που την χωρίζουν από την 2η θέση που βρίσκεται πλέον μόνη η ΑΕΚ Καβάλας. Οι «κίτρινοι» έκαναν την μεγάλη έκπληξη της ημέρας περνώντας νικηφόρα από το ουδέτερο γήπεδο του Κοκκινοχώματος (μιας και η έδρα του Ορφέα ήταν τιμωρημένη) κόντρα στο συγκρότημα της Ελευθερούπολης με 2-0. Μεγάλη νίκη σημείωσε επίσης και η Αναγέννηση Λιμεναρίων, που στο γειτονικό ντέρμπι με την Δόξα Θεολόγου – Ποτού επιβλήθηκε εκτός έδρας με 0-1. Η νίκη που πανηγυρίστηκε έξαλλα από την ομάδα που επέστρεψε φέτος στην μεγάλη κατηγορία, ήρθε με το γκολ του Αγγελίδη στο τέλος του 1ου ημιχρόνου. Αξίζει να σημειωθεί ότι πριν την έναρξη της αναμέτρησης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του Ανδρέα Σαπουντζή. Στα άλλα παιχνίδια, βαθιές βαθμολογικές ανάσες πήραν ο Βύρων που κέρδισε 3-1 τη Ν. Καρβάλη και ο Πλατανότοπος που επικράτησε με 3-0 του Χρυσοχωρίου, ενώ το ντέρμπι του Χαλκερού με τη Ν. Καρυά έληξε ισόπαλο 1-1. Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 8ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:

Πηγές και Ολυμπιακός Καβ.

Δεν άλλαξε η κατάσταση στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του 1ου ομίλου της Β’ κατηγορίας μιας και οι δύο πρωτοπόροι κατάφεραν εύκολα ή δύσκολα να κερδίσουν. Οι Πηγές πήγαν στην Λεκάνη και πήραν το «διπλό» από τον Ατρόμητο με 1-3 με δύο γκολ του Ναθαναηλίδη και ένα του Νικολόπουλου, ενώ ο Ολυμπιακός Καβάλας που ακολουθεί στην 2η θέση, πήρε το ντέρμπι με τον Ποσειδώνα στο Χαλκερό με 1-2. Προηγήθηκε με τον Πετρόπουλο στην αρχή του αγώνα, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 52’ με τον Καλτσίδη, όμως στο 55’ ο Πελτέκης έδωσε τη νίκη στους «ερυθρόλευκους». Στην 3η θέση ανέβηκε ο Πρίνος που πέρασε από το γήπεδο της Παναγίας κερδίζοντας την Καλλιράχη με 1-0, ενώ με το ίδιο σκορ επικράτησε η Ξεριάς του Αίαντα στο ντέρμπι των ουραγών. Στις άλλες αναμετρήσεις οι Μυρμιδόνες πήραν το «τρίποντο» με το Ποντολίβαδο με 3-1, ο Θεαγένης κέρδισε 4-1 τον Γέροντα, ενώ χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση του ΠΑΟ Καβάλας με την Ποταμιά. Στον 2ο όμιλο, όπου έκλεισε η 7η αγωνιστική με την διεξαγωγή 3 αναμετρήσεων, το Βυζάντιο νίκησε 1-0 τον Αγ. Ανδρέα, οι Ελευθερές 5-0 τα Αμισιανά και το Ορφάνι 3-0 την Φωλιά. Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 8ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο και των υπολοίπων αγώνων της 7ης στο 2ο, καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:

έδαφος στη Νικήσιανη

Έχασε έδαφος αλλά παρέμεινε μόνος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Γ’ κατηγορίας η ομάδα της Κεραμωτής, που πήγε ως φαβορί στη Νικήσιανη στον αγώνα με το Παγγαίο, αλλά στο τέλος έφυγε με την χορταστική ισοπαλία 3-3. Με τον βαθμό που πήρε έφτασε στους 21, ενώ στους 20 ανέβηκε ο Αγ. Λουκάς που πήρε χωρίς αγώνα τη νίκη με την Γραβούνα και στους 19 η Καβάλα 2004 που πήρε ντέρμπι με το Μυρτόφυτο κερδίζοντας 2-0. Ο Ακροπόταμος δεν είχε κανένα πρόβλημα να επιβληθεί με 5-0 των Ελπίδων, ενώ η ΑΕ Πιερέων κέρδισαν εκτός έδρας τους Λύκους με 2-0. Ο αγώνας των Μαριών με το Ακροβούνι, αναβλήθηκε για τον ίδιο ακριβώς λόγο που αναβλήθηκε και πριν από λίγες εβδομάδες αυτές κόντρα στον Ακροπόταμο. Λόγω της ακαταλληλότητας του αγωνιστικού χώρου και έτσι ο Ατρόμητος (όπως άλλωστε και ο Άρης) θα αναγκαστεί να ταξιδέψει και πάλι στη Θάσο, με ότι αυτό συνεπάγεται… Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 9ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:

12. Γραβούνα –

*** Οι Ελπίδες ξεκίνησαν χρονιά με – 4 βαθμούς, οι Λύκοι με – 6, το Ακροβούνι με – 4 και η ΑΕ Πιερέων με -2, λόγω τιμωριών από την περσινή αγωνιστική περίοδο
*** Οι Μαριές έχουν από δύο αγώνες λιγότερους, ενώ Ακροπόταμος και Ακροβούνι από έναν