AEK Kαβάλας: «Διπλό» στη Ν. Πέραμο με οδηγό τον Άγγο

Σε απόσταση αναπνοής από τον πρωτοπόρο Κεραυνό Πέρνης έφτασε η ΑΕΚ Καβάλας μετά την μεγάλη εκτός έδρας νίκη της με 1-2 στη Ν. Πέραμο επί του Βρασίδα

Νέο ενδιαφέρον αποκτάει πλέον η «μάχη» της κορυφής στο πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣΚ, μετά την σπουδαία εκτός έδρας νίκη της ΑΕΚ Καβάλας στη Ν. Πέραμο επί του Βρασίδα με 1-2 για το εξ αναβολής παιχνίδι της 9ης αγωνιστικής. Με την επικράτηση της αυτή η  ομάδα της Καβάλας πλησίασε σε απόσταση αναπνοής στην 1η θέσημιας και έφτασε 31 βαθμούς, ενώ ο πρωτοπόρος Κεραυνός Πέρνης έχει έναν περισσότερο. Μεγάλος πρωταγωνιστής των «κιτρίνων», που πανηγύρισαν έξαλλα τη νίκη τους στα αποδυτήρια ήταν ο αειθαλής Άγγος που σημείωσε και τα δύο τέρματα της ομάδας του.

Αξίζει να σημειωθεί ότι δεν ξεκίνησε στον αγώνα, μιας και άργησε να βρεθεί στο γήπεδο λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων. Αμέσως όμως μόλις μπήκε στο γήπεδο, στις αρχές της επανάληψης έκανε το 0-1 στο 53ο λεπτό, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν δύο λεπτά αργότερα με τον Φουστέρη. Το γκολ που έκρινε το νικητή της αναμέτρησης επιτεύχθηκε στο 76ο λεπτό!

1. Πέρνη (31-9) 32
  2. ΑΕΚ Καβάλας (32-9) 31
  3. Βύρων (28-8) 25
  4. Ορφέας Ελευθ. (21-6) 21
  5. Αντιφίλιπποι (18-11) 19
  6. Λιμενάρια (20-15) 18
  7. Ν. Πέραμος (26-16) 19
  8. Ν. Καρβάλη (21-20) 18