A’ ΕΠΣΚ: Μόνος πρώτος (και πάλι) ο Κεραυνός Πέρνης

Πήρε το ντέρμπι στο Βερούλειο με 1-2 επί του Βύρωνα και εκμεταλλεύτηκε το «Χ» της ΑΕΚ στη Θάσο

Και πάλι μόνος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Α’ κατηγορίας βρέθηκε ο Κεραυνός Πέρνης, μετά την σπουδαία νίκη (με ανατροπή) στο Βερούλειο επί του Βύρωνα με 1-2 και την ισοπαλία της ΑΕΚ Καβάλας (1-1 στον Ποτό με τον Θεολόγο). Η Πέρνη βρέθηκε να χάνει από το 25ο λεπτό από το Βύρωνα, στον άθλιο αγωνιστικό χώρο του Βερούλειου, με το γκολ του Παντελίδη, όμως απάντησε στις αρχές του 2ου μέρους μέσα σε 5 λεπτά από το 50’ έως το 55’ με τα γκολ των Παπαστεργίου και Κριεζή, ενώ στο 56’ ο Γεωργούσης απέκρουσε πέναλτι του Βλάχου.

Ν. Καρβάλη: «Σφαγή στον Πλατανότοπο»

Το παιχνίδι πάντως για το οποίο έγινε ο περισσότερος λόγος ήταν αυτό του Πλατανότοπου με τη Ν. Καρβάλη που έληξε με 6-2 υπέρ των γηπεδούχων και τους φιλοξενούμενους να έχουν τρομερά παράπονα απ’ την διαιτησία. Εξέδωσαν μάλιστα ανακοίνωση στην οποία αναφέρουν τα εξής: «Σήμερα η ομάδα μας σφαγιάστηκε στο γήπεδο του Πλατανότοπου από το διαιτητή Κατσίνη ο οποίος αφού απέβαλε τον τερματοφύλακά μας Γιάννη Βαρδαβούλια με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 15΄ όταν διαμαρτυρήθηκε για τη μη αποβολή ποδοσφαιριστή του Πλατανότοπου ο οποίος γρονθοκοπούσε εν ψυχρώ στο κέντρο του γηπέδου το Δημήτρη Γκορόγια μπροστά του. Στη συνέχεια απέβαλε και τον παίκτη που τον αντικατέστησε Ηλία Μπουτσιούκο με δύο κίτρινες κάρτες σε διαφορετικό χρόνο η κάθε μία η δεύτερη στο 60΄αλλά και τον προπονητή μας Κυριάκο Σταυρίδη για διαμαρτυρία. Στη θέση του κάτω από τα δοκάρια έκατσε ο Δημήτρης Γκορόγιας. Συνολικά από τους 13 ποδοσφαιριστές που χρησιμοποιήθηκαν, μόνο δύο δε δέχθηκαν κάρτα. Η ομάδα σήμερα έπρεπε να χάσει και να αποδυναμωθεί για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Προηγηθήκαμε στις αρχές των δύο ημιχρόνων με τους Μάκη Χατζηαποστολίδη και Κων/νο Σιώτα (ισοφαριστήκαμε στις 10λεπτες καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου),αντέξαμε ως το 80΄λεπτό όταν και προηγήθηκαν οι αντίπαλοι με 3-2 και στη συνέχεια κράτησε εκ νέου 10λεπτη καθυστέρηση με σκοπό να μας ξεφτιλίσει με αποτέλεσμα να φτάσει το σκορ στο 6-2.Δυστυχώς γι αυτούς και οι δύο βοηθοί δεν είναι άμοιροι ευθυνών αφού κανένας τους δεν είδε τις μπουνιές στο κέντρο του γηπέδου στη φάση του 15΄λεπτού. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που έδωσαν την ψυχή τους μέσα στο γήπεδο, αλλά και για την υπομονή που έδειξαν».

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 20ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:

Ν. Καρυά – Χαλκερό

Β’ ΕΠΣΚ: «Τριάρες» για Πηγές και Ολυμπιακό Καβ.

Με νίκες προχώρησαν στον 1ο όμιλο της Β’ κατηγορίας οι πρωτοπόροι, ενώ στα εξ αναβολής παιχνίδια του 2ου ομίλου ο Ζυγός έκανε την ζημιά στο Ορφάνι. Στον 1ο όμιλο οι Πηγές πήραν το ντέρμπι με τον Πρίνο με 3-0, ενώ με το ίδιο σκορ ο Ολυμπιακός Καβάλας κέρδισε την Παναγία, η οποία όμως διαμαρτύρεται για την διαιτησία.

Αίας Παναγίας: «Θέλουμε το… αυτονόητο»

Η ανακοίνωση που εξέδωσε αναφέρει τα εξής: «Σήμερα η ομάδα μας έχασε με σκορ 3-0 από τον Ολυμπιακό Καβάλας. Την προηγούμενη εβδομάδα, όταν και κερδίσαμε τον πρωτοπόρο στην έδρα μας, γράψαμε ότι κάποιοι έλαβαν το μήνυμά μας… βέβαια αυτό που εννοούσαμε είναι ότι θα παλέψουμε μέχρι τέλους για τη σωτηρία! Σήμερα αντιληφθήκαμε ποιοί έλαβαν το μήνυμα… ότι και να αναφέρουμε για την διαιτησία του κ. Νεοχωρίτη και των βοηθών του είναι λίγο. Όπως και για το αυταρχικό και ειρωνικό ύφος του ρέφερι προς τα μέλη της αποστολής μας κυρίως μετά το τέλος του αγώνα! Δεν θέλουμε να δικαιολογήσουμε την ήττα μας, ούτε ζητάμε ευνοϊκή μεταχείριση από κανένα! Ζητάμε το αυτονόητο… διαιτησία 50-50 και σεβασμό στην ομάδα μας. Δεν επιτρέπουμε σε κανένα να παίζει με την νοημοσύνη μας. Όσο για την προκλητική και προσβλητική συμπεριφορά παιχτών και “παραγόντων” της γηπεδούχου ομάδας, ήταν κάτι που το περιμέναμε, γι αυτό και το γνωστοποιήσαμε και στην ΕΠΣ. Ο αγώνας μας για τη σωτηρία θα συνεχιστεί με το ίδιο πάθος και θέληση από όλους μας».  Η αναμέτρηση Λεκάνη – Μυρμιδόνες δεν διεξήχθη λόγω ακαταλληλότητας του γηπέδου και το Καλλιράχη – Ποταμιά λόγω πένθους για τον θάνατο του πρώην παράγοντα του ΑΟΠ Φώτη Διαλεκτόπουλου. Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 18ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:

*** Η Παναγία ξεκίνησε με -3 βαθμούς από πέρσι και έχει έναν μηδενισμό -2
*** Λεκάνη και Ποταμιά έχουν δύο αγώνες λιγότερους, Μυρμιδόνες και Καλλιράχη από έναν

Γ’ ΕΠΣΚ: Ημέρα των φιλοξενούμενων

Αγωνιστική των φιλοξενούμενων ήταν η προτελευταία της κανονικής διάρκειας στην Γ’ κατηγορία, μιας και κέρδισαν όλοι μακριά από τις έδρες τους, εκτός από την Καβάλα 2004 που νίκησε 3-0 τις Μαριές. Η Κεραμωτή πέρασε με 0-6 από τις Ελπίδες και οι ΑΕ Πιερέων με 0-3 από τον Ακροπόταμο, ενώ και ο Αγ. Λουκάς κέρδισε 2-3 τους Λύκους. Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 21ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής: