Καβάλα BC: Όταν πίεσε… «καθάρισε»!

Ακόμα μια νίκη για την Ένωση, που επικράτησε με 81-64 της Γέφυρας, χάρη στην πιεστική άμυνα του 2ου ημιχρόνου. Εξαιρετικός ο Καπινιάρης με 18 πόντους, πολύ καλός ο Κουμλέλης

Η πιεστική και αποτελεσματική άμυνα του 2ου ημιχρόνου ήταν το «κλειδί» της νίκης της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης της Καβάλας στον αγώνα της με τη νεανική ομάδα της Γέφυρας στο κλειστό «Αλ. Δήμογλου» της Καλαμίτσας το απόγευμα της Κυριακής (1/4). Το συγκρότημα του Ανδρέα Καραπιπερίδη επικράτησε με 81-64, σ’ ένα παιχνίδι που στο 1ο ημίχρονο ήταν πραγματικό ντέρμπι, με τους φιλοξενούμενους μάλιστα να είναι το μεγαλύτερο διάστημα μπροστά στο σκορ. Στο 1ο 20λεπτο οι παίκτες της Καβάλας, δεν έβρισκαν λύσεις στην αντίπαλη άμυνα και ήταν άστοχοι, ακόμα και από την γραμμή των προσωπικών βολών, ενώ οι φιλοξενούμενοι κατάφερναν με σουτ από την περιφέρεια αλλά και με έξυπνο παιχνίδι μέσα στην ρακέτα να έχουν το προβάδισμα! Είναι χαρακτηριστικό ότι μόλις στο τέλος του 2ου 10λεπτου κατάφερε να βγει μπροστά…

Τους «βραχυκύκλωσε»

Το σκηνικό του αγώνα όμως άλλαξε άρδην στο 2ο μέρος, όταν ξεκίνησε η πιεστική άμυνα που στην κυριολεξία «βραχυκύκλωσε» την Γέφυρα! Έτσι όχι μόνο δεν απειλούσαν το καλάθι της Καβάλας, αλλά ήταν ευάλωτοι στους αιφνιδιασμούς και στα σουτ με καλές προϋποθέσεις των παικτών της Ένωσης. Αποτέλεσμα αυτού είναι στα 2 δεκάλεπτα να σημειώσει 41 πόντους (20 και 21 αντίστοιχα) και να δεχτεί 26 (13 και 13 αντίστοιχα)! Πρωταγωνιστής για την Καβάλα ήταν ο Διονύσης Καπινιάρης που σημείωσε 18 πόντους, με ορισμένα… ηρωικά καλάθια που μπήκαν σε κρίσιμες στιγμές και ζέσταναν την ομάδα και τον κόσμο, ενώ ο Κουμλέλης ήταν (όπως πάντα) σταθερός σημειώνοντας 13 πόντους, ενώ ο Μιχάλογλου που απειλούσε τόσο μέσα όσο και εκτός ρακέτα πέτυχε 12.  Αξίζει να σημειωθεί ότι στην ανάπαυλα του ημιχρόνου η Ένωση τίμησε την ομάδα κορασίδων της που κέρδισε τον τίτλο στην ΕΚΑΣΑΜΑΘ και των παίδων που πήρε την 3η θέση.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα ήταν: 18-20, 40-38, 60-51 και 81-64
Καβάλα: Ετινόζα 14, Παντόπουλος, Μιχάλογλου 12, Καπινιάρης 18, Τάγαρης 5, Μπανάσας, Αθανασιάδης 9, Κουμλέλης 13, Πιεβάλιτσα, Καραθανάσης, Χονδρόπουλος 2, Παπάς 8.
Γέφυρα: Νικολαίδης 1, Καζαμίας, Μπρούσαλης 2, Γαρέζας 12, Παπαδόπουλος 3, Σιώπης 15, Σαραντίδης, Ταουσάνης 10, Σιώρας 11, Μπίσκας 15, Ευσταθιάδης.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
Ερμής Λαγκαδά – Χαρ. Τρικούπης 50-77
Ίκαροι Σερρών – Χαλκηδόνα 71-58
Φάρσαλα – Στρατώνι  82-76
Καβάλα – Γέφυρα 81-64
Ανατόλια –  Πευκοχώρι 79-68