«Στα χνάρια της αρκούδας»: Η Βέλκοβα 1η γυναίκα στο Metsovo Race 2018

Η Βουλγάρα αθλήτρια που διαμένει μόνιμα στην Καβάλα και έχει κερδίσει και το Kavala Night City Run, πήρε το χρυσό μετάλλιο στον μεγάλο αγώνα της Ηπείρου

Δεν ήταν λίγοι οι Καβαλιώτες αθλητές που πήραν μέρος στον μεγάλο αγώνα Metsovo Race 2018 – Ursa Trail 20km  με την επωνυμία «Στα χνάρια της Αρκούδας» που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 3 Ιουνίου στο γραφικό Μέτσοβο στην Ήπειρο. Ο αγώνας αποτελεί θεσμό και διεξάγεται κάθε χρόνο στα τέλη Μαΐου ή στις αρχές Ιουνίου και μάλιστα έχει βραβευτεί ως ο καλύτερος το 2016. Η διαδρομή περνάει από παλιά μονοπάτια της περιοχής και το συνολικό μήκος των αγώνων Ursa Trail είναι 40χλμ. με 2.700μ. υψομετρικής διαφοράς και 20χλμ. με 1050 μ. Σ’ αυτή τη διοργάνωση. Σ’ αυτή την μεγάλη συνάντηση λοιπόν στην οποία έλαβαν μέρος περισσότεροι από 600 αθλητές απ’ την Ελλάδα και το εξωτερικό, η γνώριμη των αθλητικών διοργανώσεων του είδους στην Καβάλα κατάφερε να ξεχωρίσει. Πρόκειται για την Βουλγάρα Μιλένα Βέλκοβα, που πήρε την 1η θέση στην κατηγορία των γυναικών στα 20 χιλιόμετρα (όπου οι συμμετοχές έφτασαν τις 116),  ενώ κατέλαβε την 34η στην γενική βαθμολογία, καλύπτοντας την απόσταση σε 2.04.01! Αξίζει να σημειωθεί ότι η Βέλκοβα ζει μόνιμα στην Καβάλα και ανάμεσα στις πρόσφατες αθλητικές επιτυχίες της ήταν και η 1η θέση στο 4ο Night City Run της Καβάλας!