Κύπελλο ΕΠΣΚ: Πρόκριση για Νέστο και Άρη Πηγών

Κέρδισαν Πανιώνιο Ξεριά και Μαίανδρο Γέροντα με 0-1 και 0-7 αντίστοιχα

Εύκολα ή δύσκολα οι ομάδες που ήταν φαβορί στις δύο αναμετρήσεις που διεξήχθησαν χθες για το κύπελλο της ΕΠΣ Καβάλας κατάφεραν να επικρατήσουν και να εξασφαλίσουν και τυπικά την πρόκριση τους. Στον Ξεριά ο Νέστος, αντιμετώπισε τον Πανιώνιο παρουσιάζοντας ένα νεανικό σχήμα και κέρδισε με 1-0 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Χούσινετς στο 30ο λεπτό. Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό μέχρι το τέλος με τους γηπεδούχους να έχουν δοκάρι λίγα λεπτά πριν από την συμπλήρωση του 90λεπτου. Ο αγώνας έγινε στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου,

Στο Γέροντα ο Άρης Πηγών, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 6ου ομίλου, είχε ένα εύκολο απόγευμα επικρατώντας του τοπικού Μαίανδρου με 7-0. Πρωταγωνιστής της νεοφώτιστης στην Α’ κατηγορία της ΕΠΣΚ ομάδας ήταν ο Παπαστεφάνου ο οποίος σημείωσε 3 τέρματα, ενώ από ένα τέρμα πέτυχαν οι Ναθαναηλίδης, Κυζάκης, Ζαρκάντζας Αλεξ. και Εμμανουηλίδης. Ο Άρης με τη νέα αυτή νίκη του τριπλασίασε τις επιτυχίες του στην 1η φάση του κυπέλλου και προκρίθηκε πανηγυρικά στον 2ο γύρο.