Energean Καβάλα BC: Πέρασε από την Βέροια, όπως και από την Ελευθερούπολη…

Νίκη – πρόκριση στην 3η αγωνιστική του κυπέλλου Ελλάδος με 75-68 επί του Φίλιππου στη Βέροια, σ’ ένα παιχνίδι που κύλησε όπως αυτό με τον ΓΣΕ

Στην 3η αγωνιστική του κυπέλλου Ελλάδος προκρίθηκε η Energean Καβάλα BC μετά τη νίκη που σημείωσε το απόγευμα του Σαββάτου (22/9) στη Βέροια επί του τοπικού Φιλίππου με 68-75! Το συγκρότημα του Ανδρέα Καραπιπερίδη μπορεί να μην έφτασε σε υψηλά επίπεδα απόδοσης ωστόσο ήταν ανώτερο από τους γηπεδούχους και πήρε δίκαια το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα, στους δύο επίσημους αγώνες που έχει δώσει μέχρι στιγμής φέτος.

Ο αγώνας

Το παιχνίδι της Βέροιας είχε πολλές ομοιότητες μ’ αυτό της περασμένης Τετάρτης στην Ελευθερούπολη, με τους γηπεδούχους να ξεκινούν πιο δυνατά να έχουν το προβάδισμα στο σκορ, αλλά να μην μπορούν να αντέξουν στην πίεση της Καβάλας στο 2ο μέρος και ειδικά στο 4ο 10λεπτο όπου στην ουσία κρίθηκε ο αγώνας. Ο Φίλιππος πήρε μια διαφορά 8 πόντων στο 1ο δεκάλεπτο, αλλά η Καβαλά με σερί 3-7 μείωσε στο 13′ σε 28-24 και κατάφερε στο 18′ να περάσει μπροστά με 31-34. Οι γηπεδούχοι όμως ήταν αυτοί που βγήκαν και πάλι μπροστά και πήγαν στα αποδυτήρια με βραχεία κεφαλή 38-37. Στο 2ο μέρος οι δύο ομάδες  βάδιζαν μαζί με την Καβάλα να παίρνει το προβάδισμα στο τέλος του 3ου μέρους με 54-56, ενώ 8 λεπτά πριν το τέλος το σκορ ήταν 59-61. Η νίκη «κλείδωσε» στα 3 τελευταία λεπτά με τους παίκτες της Ένωσης να έχουν περισσότερες δυνάμεις και επιλογές.

Δεκάλεπτα – Πόντοι: 25-17, 38-37, 54-56, 68-75

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Παπαδόπουλος, Τσεσμετζίδης, Σισμάνης 9, Βαλλιος 3(1), Κοθράς 34(4), Καβαργύρης, Τσιακλάγκανος, Πονόπουλος, Παραπούρας 6(2), Σουτζόπουλος 12(1), Καντάρκος 4.

Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ετινόζα 15, Μίτροβιτς 11 (1), Παπαζούδης, Καμάρας 10 (1), Ναούμης, Προδρόμου 18, Σταματογιάνης 8, Κουμλελης 2, Πιεβάλιτσα 6(1), Φλιάτης, Σκλήβας 2, Παππάς 3 (1).

Επόμενος αντίπαλος ο Ιπποκράτης Κω

Επόμενος αντίπαλος της Καβάλας θα είναι ο Ιπποκράτης Κω, που έκανε την μεγάλη έκπληξη κερδίζοντας εκτός έδρας τον Ιωνικό Νικαίας (σ. σ. έχει φιλοδοξίες για άνοδο στην Α1) με 82-81. Το παιχνίδι θα γίνει την Τετάρτη 26/9 στο κλειστό «Αλεξάνδρα Δήμογλου» στην Καβάλα.