Energean Kavala BC: Κατέρρευσε στο 4ο δεκάλεπτο και αποκλείστηκε… [Φωτογραφίες]

Βαριά ήττα στο Αιγάλεω από τον Διαγόρα Δρυοπιδεών με 90-69 και αποκλεισμός από το κύπελλο Ελλάδος

Στο κλειστό γυμναστήριο του Αιγάλεω σταμάτησε η φετινή πορεία της ομάδας μπάσκετ της Energean Kavala BC στο κύπελλο Ελλάδος. Το συγκρότημα του Ανδρέα Καραπιπερίδη γνώρισε την ήττα από τον Διαγόρα Δρυοπιδέων με 90-69 και έχασε την ευκαιρία να υποδεχτεί την Τετάρτη στην Καλαμίτσα την ΑΕΚ, στην έναρξη της 2ης φάσης του θεσμού. Η τελική διαφορά των 21 πόντων σε καμία περίπτωση δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική εικόνα της αναμέτρησης μιας και το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για 3 δεκάλεπτα. Οι δύο ομάδες βάδιζαν μαζί σκορ με το ημίχρονο να λήγει με ένα πόντο διαφορά (44-43) και το 3ο 10λεπτο με 7 πόντους (67-60).

Το 4ο μέρος του αγώνα όμως ανήκε εξ ολοκλήρου στους γηπεδούχους που με ένα επιμέρους 23-9, μετέτρεψαν το ντέρμπι σε μια άνετη επικράτηση. Στο διάστημα αυτό η Καβάλα δεν μπόρεσε να βρει λύσεις στην άμυνα της και πολύ περισσότερο στην επίθεση και έτσι γνώρισε μια από τις πιο βαριές ήττες των τελευταίων ετών. Αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα αγωνίστηκε στην Αθήνα χωρίς τον Σκλήβα.

Δεκάλεπτα : 23-21. 44-43, 67-60, 90-69

Διαγόρας Δρυοπιδέων (Σαμόλης): Νίκου 4, Νοέας 9, Μάρτζος 9 (2), Καραλής, Κόκκαλης 11 (1), Τσιώκος 21, Μοτσενίγος 17 (4), Καρασταμάτης, Παπαδολίας 6, Κουκάς 3 (1), Περσίδης 6, Μαχαίρας 4

Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεμπενάζιε 9, Μίτροβιτς 10 (1), Παπαζούδης, Καμαράς 10 (1), Ναούμης 9 (1), Προδρόμου 13 (1), Σταματογιάννης 2, Κουμλελής 13, Τυρεκίδης, Φλιάτης, Παππάς 3.