ΕΠΣ Καβάλας: Κέρδισε και έπεισε ο Ορφέας στην Α’, μεγάλα «διπλά» από Χρυσοχώρι και Ορφάνι στη Β’

Τα αποτελέσματα των αγώνων στην Α' και Β' κατηγορία της ΕΠΣΚ καθώς και οι βαθμολογίες και οι επόμενες αγωνιστικές

Με άνετες νίκες προχώρησαν στην 7η αγωνιστική οι πρωταγωνιστές της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣΚ.

Στο ντεμπούτο του Παντελή Στυλιανού στον πάγκο του Ορφέα, η ομάδα της Ελευθερούπολης όχι μόνο κέρδισε (όπως έκανε και στα περισσότερα προηγούμενα παιχνίδια του πρωταθλήματος) αλλά ταυτόχρονα έπεισε με την εικόνα που παρουσίασε ότι θα είναι μια από τις βασικές διεκδικήτριες του τίτλου στην φετινή Α’ κατηγορία της ΕΠΣΚ. Ήταν ανώτερη σε όλα τα σημεία από τον Μέγα Αλέξανδρο στους Φιλίππους και κέρδισε δίκαια και άνετα με 4-0, με τον Γιαλαμή να σημειώνει δύο τέρματα. Ο Καπνόπουλος έκανε το 1-0 στα πρώτα λεπτά του αγώνα, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε 10 λεπτά πριν το τέλος με αυτογκόλ ο Κυριακίδης. Όσον αφορά τον Βρασίδα Ν. Περάμου, που περιμένει τις εξελίξεις στην υπόθεση του αγώνα με τον Ολυμπιακό Καβάλας, επικράτησε με 3-1 του μαχητικού Χαλκερού. Προηγήθηκε 2-1 στο ημίχρονο και το τελικό σκορ έκλεισε στις καθυστερήσεις. Οι Πηγές από την πλευρά τους με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Παπαστεφάνου που σημείωσε 3 γκολ δεν είχε πρόβλημα να επιβληθεί με 4-0 του Ολυμπιακού Καβάλας (το 4ο γκολ σημείωσε ο Νικολόπουλος).

Ομαδική δηλητηρίαση στον Θεολόγο…

Ο αγώνας του Θεολόγου με τον Βύρωνα δεν διεξήχθη λόγω δηλητηρίασης που υπέστησαν οι περισσότεροι από τους ποδοσφαιριστές της ομάδας της Θάσου, μετά από γεύμα που είχαν το βράδυ της Παρασκευής. Μεταφέρθηκαν στο κέντρο υγείας του Πρίνου όπου διαγνώστηκαν με γαστρεντερίτιδα και έτσι η διοίκηση του συλλόγου υπέβαλε αίτημα στην ΕΠΣΚ για αναβολή του αγώνα, το οποίο έγινε δεκτό! Στα υπόλοιπα παιχνίδια, ο Ναζιανζός Ν. Καρβάλης επέστρεψε στις νίκες κερδίζοντας στην έδρα του την ΑΕΚ Καβάλας με 2-0 με τα γκολ των Σάσσου και Ισάκου. Στο Λιμένα Θεαγένης και Πλατανότοπος σημείωσαν από 3 γκολ ο καθένας και πήραν από ένα πόντο (3-3), ενώ τα Λιμενάρια πέρασαν εύκολα από τις Κρηνίδες κερδίζοντας τον Κεραυνό με 1-4. Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 7ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής

14. Ολυμπιακός Καβ. (4-15) 1

*** Ο Βύρων έχει δύο αγώνες λιγότερους και από έναν έχουν Θεολόγος, Λιμενάρια, Κρηνίδες και Θεαγένης

Β’ ΕΠΣΚ: Μεγάλα «διπλά» από Χρυσοχώρι και Ορφάνι

Έστω και με δυσκολία οι πρωτοπόροι στους δύο ομίλους της Β’ κατηγορίας που αγωνίστηκαν το Σαββατοκύριακο (1ος και 3ος) κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο και να διατηρήσουν ή ακόμα και να διευρύνουν το προβάδισμα τους.

Στον 1ο όμιλο, το Χρυσοχώρι μετά από μεγάλη προσπάθεια πέρασε από την Ποταμιά της Θάσου με 2-1 και διατηρήθηκε στην κορυφή, με ένα βαθμό διαφορά από την Κεραμωτή που με δύο γκολ στις αρχές του 2ου ημιχρόνου επικράτησε με 2-0 του Ποσειδώνα στο ντέρμπι της ημέρας. Στο Γέροντα, Μαίανδρος και Ποντολίβαδο πέτυχαν από ένα γκολ (1-1) και πήραν από έναν βαθμό, ενώ στην Λεκάνη ο Ατρόμητος πήρε την πρώτη του φετινή νίκη επικρατώντας με 3-2 του Αγιάσματος. Στον Ξεριά ο Πανιώνιος δεν είχε πρόβλημα να επιβληθεί με 5-0 των Μαριών, ενώ στη Ν. Καρβάλη Μυρμιδόνες και Παναγία έμειναν στο 2-2.

Στον 2ο όμιλο, το Ορφάνι ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με τον Ατρόμητο στο Ακροβούνι. Κέρδισε με 3-2 και αποσπάστηκε 6 βαθμούς στην κορυφή. Στην 2η θέση, μαζί με τον Ατρόμητο και την Κάρυανη (που έχασε στην έδρα της από το Βυζάντιο με 2-1) προωθήθηκε ο Άγιος Ανδρέας με τη νίκη του με 2-0 στο Ελαιοχώρι, ενώ σημαντική νίκη πέτυχε και η Φωλιά που επικράτησε με 3-2 στις Ελευθερές του τοπικού Κεραυνού. Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 7ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής

Κύπελλο Κατηγοριών: Ο Ηρακλής Καβάλας στον τελικό του 2ου ομίλου

Στον τελικό του 2ου ομίλου του κυπέλλου κατηγοριών προκρίθηκε ο Ηρακλής Καβάλας μετά τη νίκη του με 1-0 στο ντέρμπι με την Δόξα στον Αμυγδαλεώνα το απόγευμα της Κυριακής. Το γκολ των φιλοξενούμενων σημείωσε 5 λεπτά πριν από την συμπλήρωση του 90λεπτου ο Σαντογιάννης. Αναλυτικά τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα των αγώνων του θεσμού έχουν ως εξής:
Αμυγδαλεώνας – Ηρακλής Καβάλας 0-1