Γ’ Εθνική: Το απόλυτο για τις ομάδες της Καβάλας

Μεγάλο «διπλό» στις Σέρρες από το Νέστο, σημαντικές νίκες για Αετό Ορφανού και Κεραυνό Πέρνη

Το απόλυτο των βαθμών πήραν στην 8η αγωνιστική οι ομάδες της Καβάλας. Ο Νέστος πέρασε και από τον Πανσερραϊκό κερδίζοντας 1-2 στις Σέρρες, ενώ ο Αετός Ορφανού και η Πέρνη νίκησαν στις έδρες τους την Ασπίδα Ξάνθης και τον ΠΑΟ Κοσμίου με 3-1 και 1-0 αντίστοιχα.

Νίκη κορυφής για το Νέστο

Με ένα γκολ στο 86ο λεπτό από τον Παρουτσή ο Νέστος πήρε το σπουδαίο «διπλό» στις Σέρρες από τον Πανσερραϊκό με 1-2 και παρέμεινε στην θέση του οδηγού στον βαθμολογικό πίνακα του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής! Παίζοντας με πάθος και δύναμη στο βαρύ αγωνιστικό χώρο του δημοτικού σταδίου των Σερρών, πήρε αυτό που άξιζε σύμφωνα με την προσπάθεια του. Κατάφερε να προηγηθεί νωρίς στον αγώνα με τον Φ. Τζαπέγια στο 20ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ και λάθος της άμυνας των γηπεδούχων, ενώ είχε και μια σπουδαία ευκαιρία στο 39’ με τον Γ. Τζαπέγια. Ισοφαρίστηκε με την εκπνοή του 1ου μέρους με πέναλτι (που καταλογίστηκε σε χέρι αμυντικού) από τον Βλαχόπουλο. Στο 2ο μέρος κι ενώ οι γηπεδούχοι πίεζαν, χωρίς να απειλήσουν ιδιαίτερα, ο Παρουτσής στο 86’ αντεπίθεση από αριστερά νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα κάνοντας το 1-2. Ο Νέστος αγωνίστηκε με την εξής σύνθεση: Χαραλαμπίδης, Μαϊδανός, Παπαδόπουλος (73’ Μελισσόπουλος Ν.), Αρέτας, Μκρτσιάν, Νύκταρης, Σκαθάριος, Φ. Τζαμπέγια, Γκουτσίδης, Μελισσόπουλος Α., Γ. Τζαμπέγια (82’ Μπέλιτς).

Επιτέλους νίκη στην έδρα του

Η άκρως επιτυχημένη αγωνιστική για τις ομάδες της Καβάλας στον 1ο όμιλο συμπληρώθηκε με τις σπουδαίες νίκες που πέτυχαν τόσο ο Αετός Ορφανού όσο και η Πέρνη. Ο Αετός ξόρκισε την… κατάρα των εντός έδρας αγώνων κερδίζοντας την Ασπίδα Ξάνθης με 3-1 με όλα τα γκολ της αναμέτρησης να επιτυγχάνονται στην επανάληψη. Στο 57’ ο Μουδούρογλου έκανε το 1-0 και 7 λεπτά αργότερα ο Γ. Παυλίδης το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Σαββόγλου στο 71ο λεπτό σε 2-1 και ο Γ. Παυλίδης με το 2ο προσωπικό του τέρμα στο 82ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Έσπασε την πολυπρόσωπη άμυνα

Όσο για την Πέρνη, χρειάστηκε 75’ λεπτά για να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα του Κοσμίου στο γήπεδο της Χρυσούπολης. Σ’ εκείνο το λεπτό ο Τζιβανόπουλος με κεφαλιά έλυσε το «γόρδιο δεσμό» και διαμόρφωσε το τελικό 1-0.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία έχουν ως εξής:
Άρης Αβάτου – Ορφέας Ξάνθης: 1-0
Αετός Ορφανού – Ασπίδα Ξάνθης: 3-1
Κεραυνός Πέρνης – ΠΑΟΚ Κοσμίου: 1-0
Αλέξανδρος Κιλκίς – Εθνικός Αλεξανδρούπολης: 3-1
Πανσερραϊκός – Νέστος Χρυσούπολης: 1-2
Εθνικός Σιδηροκάστρου – ΑΟ Καβάλα: 0-6
ΑΕ Καλαμπακίου – Απόλλων Παραλιμνίου: 0-1

1. Νέστος Χρυσούπολης 18 (17-7)