Νέστος Χρυσούπολης: «Διπλό» κορυφής στο Παραλίμνιο

Με εύστοχο πέναλτι του Ν. Μελισσόπουλου στο 89ο λεπτό επικράτησε του Απόλλωνα στο Παραλίμνιο με 1-0. Νίκη και για την Πέρνη (2-1 το Σιδηρόκαστρο) - Όλα τα αποτελέσματα και η βαθμολογία του 1ου ομίλου της Γ' Εθνικής

Με το εύστοχο πέναλτι του Νίκου Μελισσόπουλου στο 89ο λεπτό, που προήλθε από χέρι αμυντικού σε εκτέλεση φάουλ έξω από την περιοχή, το οποίο καταλόγισε αμέσως ο διαιτητής Γεωργιτσόπουλος, ο Νέστος ολοκλήρωσε με το απόλυτο των βαθμών το πέρασμα του από τις Σέρρες σε δύο αγωνιστικές. Πέρασε την προηγούμενη εβδομάδα από την έδρα του Πανσερραϊκού και το ίδιο έκανε και το βράδυ της Κυριακής στο Παραλίμνιο. Η ομάδα της Χρυσούπολης ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και μετά τα μέσα του 1ου μέρους είχε τον έλεγχο του αγώνα χάνοντας ευκαιρία με τον Τζαπέγια και τον Αλ. Μελισσόπουλο. Την μεγάλη νίκη, που πανηγυρίστηκε από τους αρκετούς φίλους της ομάδας που ταξίδεψαν στο Παραλίμνιο, σκίασε ο σοβαρός τραυματισμός του Φ. Τζαπέγια στον αστράγαλο που θα τον αφήσει αρκετό καιρό εκτός μιας και υπέστη κάταγμα!

Ο Νέστος αγωνίστηκε με την εξής σύνθεση: Χαραλαμπίδης, Μαϊδανός, Αρετάς (90’ Περσίδης), Ευθυμιάδης, Χούσινετς, Νύκταρης, Καθάριος, Φ. Τσαμπέγια (74’ Ν. Μελισσόπουλος), Φ. Τζαμπέγια, Α. Μελισσόπουλος, Μπέλιτς (78’ Παρουτσής).

Νίκη και για την Πέρνη (2-1 το Σιδηρόκαστρο)

Η ανοδική πορεία της Πέρνης συνεχίστηκε και στον αγώνα με τον Εθνικό Σιδηροκάστρου στη Χρυσούπολη, με τη νίκη της με 2-1. Ήταν καλύτερη και άξιζε τους 3 βαθμούς με τους οποίος προωθήθηκε στην 6η θέση. Προηγήθηκε με το γκολ του Γεωργιάδη στο 20’ αλλά 5 λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με εύστοχο πέναλτι του Αβράμη. Το γκολ της νίκης για τον Κεραυνό ήρθε στο 55’ και πάλι από τον Γεωργιάδη. Η ομάδα της Πέρνης αγωνίστηκε με την εξής σύνθεση: Ρίζος, Μπαντάνης, Μπουλγκούρας,  Καλτσάς, Λεγάτος, Σουκρήογλου, Τσάκωνας (82’ Ασπιώτης), Γεωργιάδης,  Χαριτίδης (68’ Τζιβανόπουλος), Χατζηκυριάκου (89’ Σαμαράς), Κωστόπουλος (46’ Χαλπέτης).

Παραμένει 1ος ο Νέστος

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής παρέμεινε ο Νέστος μετά τη νίκη του στο Παραλίμνιο επί του Απόλλωνα με 1-0. Η ομάδα της Χρυσούπολης έφτασε στους 21 βαθμούς, έχοντας έναν περισσότερο από την Καβάλα που ακολουθεί στην 2η θέση, ενώ την 3η θέση μοιράζονται ο Ορφέας Ξάνθης (νίκησε 1-0 τον Πανσερραϊκό) που έφτασε τον Αετό Ορφανού. Συνεχίζει την ανοδική του πορεία ο Κεραυνός Πέρνης που επικράτησε 2-1του Εθνικού Σιδηροκάστρου και ανέβηκε στην 6η θέση. Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 9ης αγωνιστικής η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:

– Απόλλων Παραλιμνίου – Νέστος Χρυσούπολης 0-1