Γ’ Εθνική: Στη θέση του οδηγού ο Νέστος, στις καθυστερήσεις πήρε το ντέρμπι ο Αετός

Η ομάδα της Χρυσούπολης κέρδισε 3-1 τον Ορφέα Ξάνθης – Με γκολ στις καθυστερήσεις ο Αετός έκανε την ανατροπή με την Πέρνη (3-2)

Ούτε ο Ορφέας Ξάνθης στάθηκε εμπόδιο για την ομάδα του Νέστου, που κέρδισε με 3-1 και συνεχίζει στην κορυφή της βαθμολογίας. Το σκορ διαμορφώθηκε στο τελευταίο 15λεπτο του αγώνα, αφού προηγουμένως ο Νέστος είχε δύο δοκάρια (Χούσινετς 35, Μπέλιτς 53) και ένα χαμένο πέναλτι (Καθάριος 29’). Το 1-0 έγινε στο 72’ με τον Παρουτσή και το 2-0 με πέναλτι του Μκρτσιάν στο 76’ (αποβλήθηκε ο Μπουντακίδης). Στο 93’ ο Καραγκιόζης με πέναλτι επίσης (χέρι Μκρτσιαν) μείωσε σε 2-1 και στο 96’ ο Παρουτσής διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Ο Νέστος αγωνίστηκε με την εξής σύνθεση: Αθανασίου, Μαϊντανός, Αρετάς, Χούτσινετς, Μκρτσιάν, Ευθυμιάδης (85’ λτ Περσίδης), Καθάριος, Νύχταρης, Τζαμπέγια (65’ Παρουτσής), Μελισσόπουλος Ν. (81’ Παπαδόπουλος), Μπέλιτς (96’ Γαβριήλ).

Ανατροπή στο ντέρμπι της Καβάλας

Το γκολ του Σαββατιανού στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, που πανηγυρίστηκε έξαλλα, ήταν αυτό που έδωσε τη νίκη στον Αετό Ορφανού επί του Κεραυνού Πέρνης, στο ντέρμπι της Καβάλας, ολοκληρώνοντας την ανατροπή και κάνοντας το τελικό 3-2. Ο Αετός ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με τον Γ. Παυλίδη στο 11ο λεπτό, όμως στο τέλος του 1ου μέρους η Πέρνη ήταν αυτή που ήταν μπροστά μιας και στο 36’ ο Χαλπέτης ισοφάρισε και στο 45’ ο Χατζηκυριάκου έκανε το 1-2. Στην επανάληψη ο Μουδούρογλου ισοφάρισε για τους γηπεδούχους στο 76’ κάνοντας το 2-2 και στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο προωθημένος Σαββατιανός διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Γ’ Εθνική: Δεν άλλαξε η τριπλέτα της κορυφής

Με νίκες συνέχισαν τόσο ο Νέστος όσο και ο ΑΟΚ αλλά και ο Αετός Ορφανού, οπότε η Καβαλιώτικη τριπλέτα της κορυφής δεν άλλαξε. Η ομάδα της Χρυσούπολης οδηγεί την κούρσα με 24 βαθμούς, έναν περισσότερο από τον ΑΟΚ και 3 από τον Αετό που πήρε το ντέρμπι με την Πέρνη. Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 10ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
Εθνικός Αλεξ/πολης – Απόλλων Παραλιμνίου 1-0
Νέστος– Ορφέας Ξάνθης 3-1
ΑΕ Καλαμπακίου – Ασπίδα Ξάνθης 0-0
Πανσερραϊκός – ΠΑΟΚ Κοσμίου 3-0
Αλέξανδρος Κιλκίς – Καβάλα 0-2
Άρης Αβάτου – Εθνικός Σιδηροκάστρου 2-0
Αετός Ορφανού – Κεραυνός Πέρνης 3-2