Στο ρελαντί ο ΑΟΚ, 3-0 την Α.Ε. Καλαμπακίου

Το «Καραβάκι» συνέχισε το αήττητο σερί, έχοντας ένα εύκολο απόγευμα-Με νίκες συνέχισαν Νέστος και Κεραυνός Πέρνης-Αναλυτικά τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική

Με… σβηστές τις μηχανές πήρε το τρίποντο ο ΑΟΚ απέναντι στην ΑΕ Καλαμπακίου το μεσημέρι της Κυριακής 9 Δεκεμβρίου 2018 στο «Ανθή Καραγιάννη» συνεχίζοντας το αήττητο σερί του και παραμένοντας στη 2η θέση της βαθμολογίας, σε απόσταση αναπνοής από τον πρώτο Νέστο Χρυσούπολης.

Από το πρώτο λεπτό η ομάδα της Καβάλας είχε τον έλεγχο του ματς, έδειξε την υπεροχή της και τη μετουσίωσε σε γκολ. Είναι χαρακτηριστικό ότι η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη πήρε τη νίκη δίχως να ανεβάσει στροφές με ένα άνετο 3-0. Αντίθετα η ομάδα του Καλαμπακίου απείλησε ελάχιστα την εστία του γκολκίπερ Δήμιζα που έμεινε ανέπαφη σ’ ένα ακόμη παιχνίδι, αφού μόνο στο ματς της Χρυσούπολης παραβιάστηκε, στη μοναδική μέχρι τώρα ήττα του ΑΟΚ.

Ο κόουτς του ΑΟΚ, Παύλος Δερμιτζάκης προτίμησε τον Τόσκα για πρώτη φορά στο αρχικό σχήμα στη θέση του τιμωρημένου Τουμανίδη, ενώ θέση στην 11αδα έδωσε και στον Γαβριηλίδη και τον Βαλαβανόπουλο. Από την άλλη πλευρά στον πάγκο έμειναν οι Γεμιστός και Παπαδόπουλος που είχαν ξεκινήσει βασικοί με τον Αλέξανδρο Κιλκίς.

Στις σημαντικότερες φάσεις του αγώνα, στο 8ο λεπτό ο Τσούτσης αστόχησε από κοντά μετά από κεφαλιά του Βαλαβανόπουλου, ενώ το γκολ ήρθε στο 14′ όταν από φάουλ του Γιατσβίνοβιτς και κεφαλιά πάσα του Γαβριηλίδη, ο Τσούτσης από κοντά έγραψε το 1-0. Αρκετή συζήτηση έγινε για την φάση του 40ου λεπτού όταν ακυρώθηκε γκολ του Τσούτση ως οφσάιντ, ενώ στο 44′ μετά από παράλληλη μπαλιά του Ζέρη, δεν προλαβαίνει ο Βαλαβανόπουλος να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα προ του Παγκάκη. Στο 45′ καλό σουτ του Παυλίδη έφυγε λίγο άουτ. Το δεύτερο γκολ ήρθε στο 52′, με τον Βαλαβανόπουλο να κάνει το 2-0, μετά από κόρνερ του Γιατσβίνοβιτς και κεφαλιά του Μαρκόπουλου στο δεύτερο δοκάρι. Το σκορ έκλεισε στο 85′ όταν μετά από ωραία προσπάθεια του Γιατσβίνοβιτς ο Γαβριηλίδης με πλασέ έκανε το τελικό 3-0. Η τελευταία αξιόλογη φάση του αγώνα καταγράφηκε στο 90ο λεπτό όταν μετά από σουτ του Γεμιστού η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

ΑΟΚ: Δήμιζας, Ζέρης, Λυμπεράκης, Κασμερίδης 87` Παυλίδης , Τόσκας, Γαβριηλίδης 86` Θωμαϊδης , Βαλαβανόπουλος 78` Παπαδόπουλος , Ψάλτης, Τσούτσης 67` Γεμιστός , Γιατσβίνοβιτς.

ΑΕ Καλαμπακίου:  Παγκάκης, Πέτρο, Ντόβας, Κλόγκιρι, Τσερκέζος, Κασαπίδης, Θεοδοσιάδης 75` Τζιβανάκης , Βασιλειάδης 80` Μίτρε, Στάικος 80` Κωσίδης, Μαυροβασίλης, Παυλίδης 54` Παναγιώτου.

Με νίκες συνέχισαν οι ομάδες της Καβάλας

Με νίκες συνέχισαν την πορεία τους στο πρωτάθλημα του 1ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής ο Νέστος, ο ΑΟΚ και ο Κεραυνός Πέρνης και παραμένουν στις κορυφαίες θέσεις μετά την 11η αγωνιστική.

Ο πρωτοπόρος Νέστος κατέκτησε το «διπλό», με 0-3, επί του ΠΑΟΚ Κοσμίου. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 59 ο Γκουτζίδης έκανε σέντρα, η μπάλα κόντραρε και σε παίκτη του ΠΑΟΚ, έφτασε στον Μπέλιτς που με πλασέ έκανε το 0-1. Στη φάση αυτή αποβλήθηκε από τον πάγκο των γηπεδούχων ο Σ. Αϊβάζης για διαμαρτυρήθηκε για γκολ-οφσάιντ. Στο 80 ο Γκουτζίδης έκανε σουτ στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Καθάριος σκόραρε για το 0-2.  Στο 90 νέα σέντρα του Γκουτζίδη και ο Μκρτσιάν με μονοκόμματο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Ο Κεραυνός Πέρνης παρατάχθηκε με πολλές αλλαγές κόντρα στον Αλέξανδρο Κιλκίς, πραγματοποίησε μέτρια εμφάνιση ωστόσο κατέκτησε το πολύτιμό τρίποντο με 1-0. Το γκολ –τρίποντο πέτυχε ο Κωστόπουλος στο 75ο λεπτό της αναμέτρησης.

Αξίζει να σημειώσουμε πως ο Αετός Ορφανού έμεινε στο 0-0 με τον Άρη Αβάτου στο παιχνίδι που έγινε το Σάββατο (8/12) στην Ξάνθη.

Αποτελέσματα

(Σάββατο) Γήπεδο ΑΟΞ Ξάνθης: Άρης Αβάτου-Αετός Ορφανού 0-0
Γήπεδο «Ανθή Καραγιάννη»: ΑΟ Καβάλα-ΑΕ Καλαμπακίου: 3-0 (14′ Τσούτσης, 52′ Βαλαβανόπουλος, 82′ Γαβριηλίδης)
Γήπεδο Χρυσούπολης: Κεραυνός Πέρνης-Αλέξανδρος Κιλκίς: 1-0 (76′ Κωστόπουλος)
Γήπεδο ΔΑΚ Ξάνθης: Ασπίδα Ξάνθης-Εθνικός Αλεξανδρούπολης: 3-1 (17′ Μερακλής, 21′, 54′ Κυριαζίδης / 19′ Πεταλωτής)
Γήπεδο Παραλιμνίου: Απόλλων Παραλιμνίου-Ορφέας Ξάνθης: 3-1 (18′ Λιάρας, 54′-61′ Ζυγκερίδης / 69′ Γ. Καραγκιόζης)
Γήπεδο ΔΑΚ Κομοτηνής: ΠΑΟΚ Κοσμίου-Νέστος Χρυσούπολης: 0-3 (57′ Μπέλιτς, 82′ Καθάριος, 88′ Μκρτσιάν)
Γήπεδο Σιδηροκάστρου: Εθνικός Σιδηροκάστρου-Πανσερραϊκός: 0-4 (14′-66′-76′ Παπαβασιλείου, 27′ Αναστασόπουλος πεν.)