Γ’ Εθνική: Νίκη για το Νέστο, εκτός έδρας «Χ» για Αετό και Πέρνη

Για ακόμα μια αγωνιστική οι ομάδες της Καβάλας είχαν μια πολύ καλή βαθμολογική συγκομιδή στο πρωτάθλημα του 1ου ομίλου

Σε υπόθεση του Νέστου και της Καβάλα εξελίσσεται η «μάχη» του τίτλου στον 1ο όμιλο της Γ’ Εθνικής, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν ακάθεκτες το σερί των νικών τους και στην προτελευταία αγωνιστική του 1ου γύρου στον 1ο όμιλο. Η ομάδα της Χρυσούπολης επικράτησε στο γήπεδο της με 2-0 του Σιδηροκάστρου, ενώ με το ίδιο σκορ η Καβάλα πέρασε από την Αλεξανδρούπολη. Όσο για τον Αετό Ορφανού, έμεινε όρθιος στις Σέρρες με τον Πανσερραϊκό παίρνοντας στις καθυστερήσεις την ισοπαλία 1-1, ενώ η Πέρνη περιορίστηκε στο 0-0 στο Καλαμπάκι.

Νέστος: «Πετούσε» στη λάσπη 2-0 το Σιδηρόκαστρο

Μέσα σ’ ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο που λόγω της καταρρακτώδους βροχής έμοιαζε, σε ορισμένα σημεία με… βούρκο, ο Νέστος πήρε τη νίκη με 2-0 επί του Εθνικού Σιδηροκάστρου και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας στο τελευταίο παιχνίδι για το 2018! Το συγκρότημα της Χρυσούπολης μπορεί να «καθάρισε» τη νίκη στο 2ο ημίχρονο, ωστόσο έπαιξε με δύναμη και πάθος από το 1ο λεπτό, δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες. Ανταμείφθηκε στο 5λεπτο 61’-65’ οπότε και πέτυχε τα δύο τέρματα με τα οποία πήρε τους 3 πολύτιμους βαθμούς. Στο 61’ ο  Μπέλιτς ανατρέπεται από τον τερματοφύλακα και το πέναλτι που καταλογίζεται μετατρέπει σε γκολ ο Ν. Μελισσόπουλος κάνοντας το 1-0, ενώ στο 65’ ο Μπέλιτς με καρφωτή κεφαλιά μετά από σέντρα του Καθάριου κάνει το 2-0. Στο 71’ ο Μπέλιτς είχε ψηλοκρεμαστό πλασέ στο οριζόντιο δοκάρι.  Η σύνθεση του Νέστου ήταν η εξής: Αθανασίου, Παπαδόπουλος, Αρετάς, Μκρτσιάν, Χούσινετς, Ευθυμιάδης, Καθάριος (70’ Παρουτσής), Μελισσόπουλος Ν. (85’ Γαβριήλ), Μπέλιτς (77’ Τζαμπέγια Γ.), Μελισσόπουλος Αλ., Γκουτσίδης (84’ Τσελέπης).

Αετός Ορφανού: Παλικαρίσιο «Χ» (1-1) στις Σέρρες

Έναν παλικαρίσιο βαθμό στις Σέρρες κέρδισε ο Αετός Ορφανού με το 1-1 που πήρε από τον Πανσερραϊκό το απόγευμα της Κυριακής. Το συγκρότημα του Δημήτρη Σίτσα στάθηκε πολύ καλά στην έδρα του μεγάλου της αντιπάλου και πήρε το «Χ» στις καθυστερήσεις με τον Γ. Παυλίδη, μιας και από το 78ο λεπτό έχανε με 1-0 με το γκολ του Ομπόσου. Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων λοιπόν ο Ελέζι έκανε γέμισμα στην αντίπαλη περιοχή από το χώρο της μεσαίας γραμμής με τη μπάλα να φτάνει στο σημείο του πέναλτι. Εκεί ο έμπειρος σκόρερ του Αετού εκμεταλλεύτηκε αδράνεια της άμυνας του Πανσερραϊκού και με  γυριστή κεφαλιά μέσα στην μικρή περιοχή έγραψε το τελικό 1-1, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Ο Αετός που θα μπορούσε να είχε σκοράρει στο 1ο μέρος με τις μεγάλες ευκαιρίες του Μουδούρογλου και Γ. Παυλίδη αγωνίστηκε με την εξής σύνθεση: Κυφωνίδης, Καζαντζίδης, Κάπατζης (74′ Βουζουλίδης), Κωνσταντινίδης, Παυλίδης Ν., Καραγιαννίδης, Ελέζι, Δαγκούλης (83′ Σαββατιανός), Παυλίδης Γ., Δουμάνης (64′ Κωνσταντίνου), Μουδούρογλου.

Κεραυνός Πέρνης: «Λευκή» ισοπαλία στο Καλαμπάκι

Σ’ ένα παιχνίδι που έγινε κάτω από δύσκολες καιρικές συνθήκες ο Κεραυνός Πέρνη πήρε «λευκή» ισοπαλία στο Καλαμπάκι από την τοπική ομάδα. Το παιχνίδι δεν είχε πολλές φάσεις στις δύο εστίες, ωστόσο ο Κεραυνός θα μπορούσε να είχε πάρει το «διπλό» στα τελευταία λεπτά με το σουτ του Χαριτίδη στο 87ο λεπτό όπου από καλή θέση σούταρε άουτ και στο 89’ όταν μετά από αντεπίθεση ο Λάσπατζης βρήκε τον Χαλπέτη που βγήκε μόνος με τον αντίπαλο τερματοφύλακα αλλά το πλασέ του έφυγε ελάχιστα άουτ! Η ομάδα της Πέρνης αγωνίστηκε με την εξής σύνθεση: Θαλασσινός, Μπαντάνης, Μπουλγκούρας, Μαρκάκης, Κίπη, Λάσπατζής, Τζιβανόπουλος (61’ Κωνσταντάρας), Τσάκωνας (75’ Σουκρίογλου), Χαλπέτης, Χαριτίδης, Κωστόπουλος (58’ Χατζηκυριάκου, 86’ Κλοκίδης).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 12ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
– Ορφέας Ξάνθης – ΠΑΟ Κοσμίου: 3-1
(20′ Μπουνταγκίδης, 43, 45+ Χιντ Ιμέρ / 20′ Λεβεντέλλης)
– Εθνικός Αλεξ/πολης –Καβάλα: 0-2