Energean Kavala BC: Ακόμα μια βαριά (εκτός έδρας) ήττα [Φωτογραφίες]

Στον 1ο αγώνα του 2019 έχασε στην Αθήνα από τον Αμύντα με 68-46 – Αρνητικό ρεκόρ επιθετικής συγκομιδής για τη φετινή χρονιά

Με το αριστερό ξεκίνησε το 2019 για την ομάδα μπάσκετ της Καβάλας, μιας και σε ακόμα ένα εκτός έδρας παιχνίδι όχι μόνο γνώρισε την ήττα αλλά δεν κατάφερε καν να παρουσιάσει ένα αξιοπρεπές πρόσωπο. Έχασε από τον Αμύντα στην Αθήνα με 22 πόντους διαφορά (68-46), δημιουργώντας αρνητικό ρεκόρ επιθετικής συγκομιδής στο φετινό πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας! Είναι χαρακτηριστικό ότι μόνο 5 παίκτες της κατάφεραν να σκοράρουν, κι απ’ αυτούς μόνοι οι Ετινόζα και Χουχούμης είχαν διψήφιους πόντους (14 και 15 αντίστοιχα). Το σοκ από την υπόθεση Γκαμπερόνι ήταν εμφανές στην Ένωση, που δυσκολεύτηκε να φτάσει στην Αθήνα λόγω της κακοκαιρίας. Τις επόμενες ημέρες αναμένεται να «φορτσάρει» για να αποκτήσει έναν σέντερ, για τον οποίο οι πληροφορίες αναφέρουν ότι (εάν τελικά όλα κυλήσουν ομαλά) θα κάνει την διαφορά…

Ο αγώνας

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ομάδα του Ανδρέα Καραπιπερίδη να προσέχει ιδιαίτερα την άμυνα της, ωστόσο μετά το πρώτο 3λεπτο οι γηπεδούχοι βρήκαν εύστοχα σουτ από την γραμμή του τρίποντου και έτσι στα μέσα της 1ης περιόδου έφτασαν στο +10 (15-5), ενώ στο τέλος ήταν στο +12 (19-7). Η κακή εικόνα διατηρήθηκε και στο 2ο 10λεπτο, όπου στα μισά του η διαφορά είχε φτάσει στο +17 (32-15). Στο σημείο αυτό η Καβάλα προσπάθησε να πλησιάσει και εν μέρει τα κατάφερε μειώνοντας στο 32-24, αλλά το ημίχρονο έκλεισε με γκολ – φάουλ για τους γηπεδούχους που έκαναν το 35-24.

Με δύο τρίποντα του Χουχούμη η Καβάλα πλησίασε ξανά στην αρχή του δεύτερου μισού στους 5 πόντους (35-30), αλλά η προσπάθεια σταμάτησε εκεί. Ο Αμύντας μέτρησε απ’ εκεί και πέρα ένα 16-4 και έτσι το 3ο μέρος έκλεισε στο +17 (51-34), οπότε και ο αγώνας είχε στην ουσία κριθεί, με την διαφορά να κλείνει στο +22 (68-46), με την Καβάλα να μην φτάνει ούτε στους 50 πόντους.