Γ’ Εθνική– 1ος Όμιλος: Νίκες παντού για τις ομάδες της Καβάλας

«Τρίποντα» και για τους 4 εκπροσώπους της Καβάλας – Εντός έδρας νίκες για ΑΟΚ και Νέστο, εκτός για Αετό Ορφανού και Πέρνη

Το απόλυτο των νικών είχαν οι ομάδες της Καβάλας στην αγωνιστική της Κυριακής. Ο Νέστος επικράτησε 2-0 του Αλέξανδρου Κιλκίς, ενώ στην Ξάνθη Αετός και Πέρνη πήραν «διπλά» από Ορφέα και Ασπίδα αντίστοιχα.

Νέστος: Πέτυχε 2 γκολ, μπορούσε κι άλλα…

Με μια εμφάνιση που έπεισε τους πάντες εμφανίστηκε στο 1ο παιχνίδι του 2019 ο Νέστος. Κέρδισε δίκαια και άνετα τον Αλέξανδρο Κιλκίς με 2-0 κι αν δεν ήταν άστοχος στην τελική προσπάθεια το τελικό αποτέλεσμα θα ήταν σίγουρα μεγαλύτερο. Το 1-0 έγινε στο 32’ με κεφαλιά του Μκρτσιάν μετά από σέντρα του Ορφανίδη, ενώ το 2-0 διαμορφώθηκε στο 58ο λεπτό με εύστοχο πέναλτι του Α. Μελισσόπουλου, που καταλογίστηκε σε ανατροπή του ίδιου. Η ομάδα του Νέστου αγωνίστηκε με την εξής σύνθεση: Αθανασίου, Μαϊδανός, Αρετάς, Μκρτσιάν,  Χούσινετς, Ευθυμιάδης (83’ Τζαμπέγια),  Καθάριος, Ορφανίδης (73’ Παπαδόπουλος), Μελισσόπουλος Α., Μελισσόπουλος Ν. (65’ Κουντού), Μπέλιτς (55’ Γκουτσίδης).

Αετός: Μεγάλο «διπλό» στον Ορφέα

Σπουδαία νίκη στην Ξάνθη από τον Ορφέα με 1-2 πέτυχε ο Αετός που έχει αποδείξει ότι μπορεί να σταθεί όρθιος και στις πιο δύσκολες έδρες. Πήρε το προβάδισμα με το… καλημέρα του αγώνα με το γκολ που σημείωσε ο Μουδούρογλου, αλλά στο 11ο λεπτό ο Καραγκιόζης έφερε το παιχνίδι στα ίσα κάνοντας το 1-1. Κομβικό σημείο του αγώνα ήταν η αποβολή του Μαυρόπουλου με 2 κίτρινες κάρτες, γεγονός που έκανε πιο εύκολη την αποστολή της ομάδας της Καβάλας που πήρε και πάλι το προβάδισμα και τη νίκη με το τέρμα του Γ. Παυλίδη στο 63ο λεπτό. Ο Αετός που είχε και δοκάρι με τον ίδιο παίκτη στο 33’΄, αγωνίστηκε με τους Κυφωνίδη, Καζαντζίδη, Κάμπατζη, Μήττα, Παυλίδη Ν., Καραγιαννίδη, Ελέζι, Μουδούρογλου, Παυλίδης , Δουμάνη και Κωνσταντίνου.

Πέρνη: Ήταν… Κεραυνός στην Ξάνθη

Στην 4η θέση της βαθμολογίας προωθήθηκε η νεοφώτιστη στην κατηγορία ομάδα της Καβάλας με τη νίκη της με 0-3 επί της Ασπίδας στην Ξάνθη. Ήταν ανώτερη και πιο αποτελεσματική και δεν πήρε δίκαια αυτό που της άξιζε. Το 0-1 έγινε στο 15ο λεπτό από τον Χαριτίδη και το 0-2 στο 52’ ο ίδιος παίκτης έκανε το 0-2 με εύστοχο πέναλτι που κέρδισε ο Λαζαρίδης. Το τελικό 0-3 διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης από τον Χαλπέτη με σουτ. Ο Κεραυνός αγωνίστηκε με την εξής σύνθεση: Ψαρά, Μπαντάνης, Μπουλγούρα, Καλτσά, Μαρκάκη, Λάσπατζη, Χατζηκυριάκου, Τσάκωνα, Λαζαρίδη, Χαριτίδης και Τζιβανόπουλο.