Γ’ Εθνική: Σπουδαία «τρίποντα» από Νέστο και Αετό

Συνεχίστηκε το νικηφόρο σερί για τις ομάδες της Καβάλας, με τις επιτυχίες τους κόντρα σε Καλαμπάκι και ΠΑΟ Κοσμίου

Αν και δυσκολεύτηκαν αρκετά, τόσο ο Νέστος όσο και ο Αετός Ορφανού παρέμειναν στο μονοπάτι των επιτυχιών στο πρωτάθλημα του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας.

Νέστος: Πήρε το «διπλό» (1-2) και στο Καλαμπάκι

Έστω και με δυσκολία ο Νέστος πήρε το «διπλό» στο Καλαμπάκι κερδίζοντας με 2-1 την τοπική ΑΕΚ και διατηρήθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας. Το συγκρότημα της Χρυσούπολης έχοντας να αντιμετωπίσει έναν αντίπαλο με υψηλό ηθικό, μετά τη νίκη του επί του Πανσερραϊκού (στο ίδιο γήπεδο) στο εξ αναβολής παιχνίδι, ήταν μεν ανώτερο και δημιούργησε ορισμένες καλές ευκαιρίες για να ανεβάσει το σκορ, αλλά αφού δεν τα κατάφερε χρειάστηκε να επέμβει ο Αθανασίου σε ορισμένες κρίσιμες φάσεις για να κρατηθεί το προβάδισμα και στο τέλος η σπουδαία νίκη. Ο Νέστος απείλησε στο 18’ και στο 19’ με τον Α. Μελισσόπουλο και στο 28’ άνοιξε το σκορ μετά από διαγώνια μπαλιά του Μαιδανού προς τον  Α. Μελισσόπουλο και πλασέ του τελευταίου. Η ομάδα της Χρυσούπολης θα μπορούσε να σκοράρει στη συνέχεια με τους Μπέλιτς και Ν. Μελισσόπουλος, αλλά θα μπορούσε να ισοφαριστεί στο 41’ όταν ο Μκρτσιάν έδιωξε πάνω στην γραμμή κεφαλιά του Σταίκου. Στο 55’ το Καλαμπάκι έκανε το 1-1 με τον Θεοδοσιάδη, ύστερα από σουτ του Μαυροβασίλη που κόντραρε πάνω σε αμυντικό με την μπάλα να φτάνει στον σκόρερ. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 71’ μετά από σέντρα του Μαιδανού και σουτ του Γκουτζίδη. Τρία λεπτά αργότερα ο Αθανασίου απέκρουσε σουτ του Στάικου.

Ο Νέστος αγωνίστηκε με την εξής σύνθεση: Αθανασίου, Μαϊδανός, Αρετάς (61’ Γκουτζίδης), Παπαδόπουλος, Μκρτσιάν, Ευθυμιάδης, Καθάριος (90’ Παρουτσής), Ορφανίδης, Μπέλιτς (76’ Τζαπέγια), Ν. Μελισσόπουλος (62’ Κουντού), Α. Μελισσόπουλος.

Αετός Ορφανού: Τριάρα, στο 2ο ημίχρονο επί του ΠΑΟ Κοσμίου

Μπορεί στο 1ο ημίχρονο να μην κατάφερε να παραβιάσει την εστία του μαχητικού ΠΑΟ Κοσμίου, στην επανάληψη όμως πήρε αυτό που άξιζε στο βαρύ αγωνιστικό χώρο του γηπέδου του Οφρυνίου! Ο Αετός επικράτησε με 3-0 (χάνοντας σωρεία ευκαιριών), όντως ανώτερος από τους φιλοξενούμενους που τα έδωσαν όλα για να πάρουν έστω και το βαθμό της ισοπαλίας! Ο Σάββας Μουδούρογλου όμως είχε αντίθετη άποψη και με δύο δικά του τέρματα στο 66ο και το 75ο λεπτό «ξεκλείδωσε» την αντίπαλη άμυνα, ενώ στο 80’ ο Ελέζι διαμόρφωσε το τελικό 3-0. Στην ανακοίνωση της η ομάδα αφιέρωσε τη νίκη στον άτυχο της αναμέτρησης Φώτη Δουμάνη, που τραυματίστηκε και αποχώρησε στο 30ο λεπτό. και ευχαρίστησε τον κόσμο της για την βοήθεια του.

Ο Αετός αγωνίστηκε με την εξής σύνθεση: Κυφωνίδης, Καζαντζίδης, Καπατζής (70’ Μήττας), Κωνσταντινίδης, Παυλίδης Ν., Έλεζι, Μουδούρογλου (80’ Βαρότσης), Παυλίδης Γ., Δουμάνης (30’ Καραγιαννίδης), Κωνσταντίνου (62’ Σαββατιανός). Η ομάδα πλέον έχει μπροστά της το μεγάλο εξ αναβολής παιχνίδι με το Νέστο την Τετάρτη και πάλι στο Οφρύνιο.

Γ’ Εθνική: Με νίκες συνέχισαν οι πρωταγωνιστές…

Αμετάβλητη για ακόμα μια αγωνιστική έμεινε η κατάσταση στην κορυφή της βαθμολογίας του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής μιας και όλοι οι πρωταγωνιστές, εύκολα ή δύσκολα, κατάφεραν να κερδίσουν. Ο Νέστος πέρασε από το Καλαμπάκι κερδίζοντας με 1-2 και η Καβάλα από τη Χρυσούπολη κερδίζοντας 0-2 την Πέρνη. Ο Αετός παρέμεινε στην 3η θέση επικρατώντας του μαχητικού Κοσμίου με 3-0, ενώ στο ντέρμπι της Ξάνθης το Άβατο αναδείχτηκε νικητής με 1-0 επί της Ασπίδας. Στις Σέρρες ο Πανσερραϊκός με αντεπίθεση στο 2ο μέρος πήρε τη νίκη επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης και το Παραλίμνιο κέρδισε 2-0 τον Εθνικό Σιδηροκάστρου.Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
– Απόλλων Παραλιμνίου – Εθνικός Σιδηροκάστρου 2-0