Νέστος: Δεν αφήνει το.. ρετιρέ

Πήρε και το ντέρμπι στο Οφρύνιο με 2-1 και διατηρήθηκε στην κορυφή του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής - Ίσα - ίσα που πρόλαβε να ισοφαρίσει τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης ο Κεραυνός Πέρνης

Ένα από τα μεγαλύτερα εμπόδια στο δρόμο προς την κατάκτηση του τίτλου στον 1ο όμιλο της Γ’ Εθνικής ξεπέρασε με επιτυχία η ομάδα του Νέστου. Πήρε το μεγάλο ντέρμπι της Καβάλας στο Οφρύνιο κόντρα στον Αετό Ορφανού κερδίζοντας με 1-2 και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Ο αγώνας που έγινε σ’ έναν πολύ βαρύ αγωνιστικό χώρο, είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι! Δύναμη, πάθος, ένταση αλλά και διαπληκτισμούς μεταξύ των παικτών που οδήγησαν σε αποβολές! Η ομάδα της Χρυσούπολης ξεκίνησε ιδανικά στον αγώνα μιας και στην 1η φάση που δημιούργησε πέτυχε γκολ. Ήταν στο 5ο λεπτό όταν ο Α. Μελισσόπουλος με γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή που έκανε το 0-1. Το Ορφάνι προσπάθησε να αντιδράσει και είχε δύο καλές στιγμές στο 11’ με τον Μουδούρογλου και στο 26’ με τον Κωνσταντίνου και θα μπορούσε να ισοφαρίσει στο 34’ όταν κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Κωνσταντίνου από τον Αθανασίου. Στην εκτέλεση πήγε ο Ελέζι αλλά δεν μπόρεσε να κερδίσει τον τερματοφύλακα του Νέστου. Η προσπάθεια των γηπεδούχων όμως συνεχίστηκε και στο 37’ ο Μκρτσιάν έδιωξε πάνω απ’ την γραμμή πλασέ του Κωνσταντίνου. Στην επανάληψη ο Νέστος ζήτησε πέναλτι σε σπρώξιμο του Καζαντζίδη στον Γκουτσίδη αλλά αι στο 72’  έκανε το 0-2 μετά από σέντρα του Μπέλιτς και σουτ του Γκουτσίδη. Το τελικό 1-2 διαμορφώθηκε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Γ. Παυλίδη.

Μετά το τελικό σφύριγμα κι ενώ οι παίκτες του Νέστου πανηγύριζαν την επιτυχία τους, σημειώθηκε σύρραξη μεταξύ των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων, με αποτέλεσμα να αποβληθούν οι Κωνσταντινίδης από τον Αετό και Ορφγανίδης από το Νέστο.

Αετός Ορφανού: Κυφωνίδης, Καζαντζίδης, Κάπατζης (54’ Ρίντα), Κωνσταντινίδης, Ν. Παυλίδης, Καραγιαννίδης  Ελέζι (75’ Σαλπιγγίδης),  Δαγκούλης , Γ. Παυλίδης, Μουδούρογλου, Κωνσταντίνου (60’ Σαββατιανός).

Νέστος: Αθανασίου, Μαϊντανός,  Ορφανίδης, Χούσινετς,  Μκρτσιάν, Ευθυμιάδης, Καθάριος (85’ Παπαδόπουλος), Κουντού (92’ Μελισσόπουλος Ν.), Τζαμπέγια (57’ Μπέλιτς),  Α. Μελισσόπουλος,  Γκουτσίδης (73’ Παρουτσής).

Κεραυνός Πέρνης: Πρόλαβε να ισοφαρίσει…

Αν και ήταν το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση της νίκης,  ο Κεραυνός Πέρνης ίσα – ίσα που πρόλαβε να ισοφαρίσει σε 1-1 και να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης τον οποίο υποδέχτηκε την Τετάρτη στη Χρυσούπολη. Αν και οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν με αποστολή μόλις 13 ατόμων αιφνιδίασαν την ομάδα της Καβάλας. Μπήκαν δυνατά στον αγώνα και δημιούργησαν 3 ευκαιρίες. Απ’ την πλευρά της και η Πέρνη είχε τις δικές της (ουκ ολίγες) ευκαιρίες για να σκοράρει αλλά δεν μπόρεσε να βρει το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα και… τιμωρήθηκε γι’ αυτό. Ο Εθνικός άνοιξε το σκορ με τον Γεωργαντζόπουλο στο 57ο λεπτό και κρατούσαν το προβάδισμα στο σκορ μέχρι το 87ο λεπτό όταν έγινε το 1-1 από τον Χαλπέτη, που σούταρε και η μπάλα έφυγε μέσα από τα χέρια του τερματοφύλακα. Ο Κεραυνός αγωνίστηκε με την εξής σύνθεση: Δεληγεώργου, Μπαντάνης, Μπουλγούρας, Μαρκάκης, Κωνσταντάρας, Τσάκωνας (60’ Γεωργιάδης), Λάσπατζης, Τζιβανόπουλος (60’ Τζιβανόπουλος), Χατζηκυριάκου, Χιονίδης, Χαλπέτης.

Γ’ Εθνική:  Έκλεισε ο 1ος γύρος με το Νέστο στην κορυφή

Ολοκληρώθηκε και τυπικά ο πρώτος γύρος του πρωταθλήματος του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής με την διεξαγωγή της 13ης αγωνιστικής, η οποία είχε αναβληθεί στις αρχές Ιανουαρίου λόγω της κακοκαιρίας. Ο Νέστος ήταν ο μεγάλος κερδισμένος της ημέρας μιας και πέρασε (και) από την έδρα του Αετού Ορφανού με 2-1 και διατηρήθηκε έτσι στην κορυφή της βαθμολογίας του 1ου ομίλου. Η Καβάλα που συνέτριψε 8-0 την Ασπίδα Ξάνθης παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής, ενώ το ντέρμπι Πανσερραϊκός – Αλέξανδρος Κιλκίς έληξε χωρίς γκολ. Πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια να παραμείνουν στην κατηγορία πήραν το Καλαμπάκι που κέρδισε 1-0 στην Ξάνθη το Άβατο και ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης με το «Χ» που πήρε στη Χρυσούπολη από την Πέρνη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 13ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία έχει ως εξής:

– Άρης Αβάτου – ΑΕ Καλαμπακίου  0-1