Γ’ Εθνική – 1ος Όμιλος: Νίκες για Νέστο και Αετό, «Χ» η Πέρνη

Στην κορυφή της βαθμολογίας παρέμεινε ο Νέστος, με τη νίκη του στις καθυστερήσεις στην Αλεξανδρούπολη – Επέστρεψε στις επιτυχίες ο Αετός – Έχασε τη νίκη στο 92’ η Πέρνη

Εύκολα ή δύσκολα οι πρωταγωνιστές του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατάφεραν να κερδίσουν τους αντιπάλους τους και έτσι το τοπίο δεν άλλαξε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με το Νέστο να οδηγεί την κούρσα και την Καβάλα να ακολουθεί σε απόσταση αναπνοής. Στην 3η θέση ο Αετός που επέστρεψε στις νίκες, ενώ στην 4η θέση πέρασε ο Πανσερραϊκός που εκμεταλλεύτηκε την αποτυχία του Άρη Αβάτου στην Καβάλα. Όσο για την Πέρνη έχασε τη νίκη στις καθυστερήσεις στο παιχνίδι με τον Απόλλωνα Παραλιμνίου.λ

Νέστος: Απόδραση στο 93’ από την Αλεξανδρούπολη

Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων κατάφερε να διασπάσει την άμυνα των γηπεδούχων και να πάρει τη νίκη στην Αλεξανδρούπολη από τον Εθνικό ο Νέστος! Η ομάδα της Χρυσούπολης επικράτησε με 0-1 με τον Μκρτσιάν να πετυχαίνει το «χρυσό» γκολ με το οποίο η ομάδα του συνέχισε το νικηφόρο σερί και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.  Μετά από σέντρα του Γκουτσίδη ο έμπειρος ποδοσφαιριστής που προωθήθηκε, με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και τους συμπαίκτες και τον κόσμο της Χρυσούπολης που βρέθηκε στο γήπεδο στα ουράνια! Είχε την υπεροχή και αρκετές φάσεις αλλά Εθνικός στάθηκε πολύ καλά, παρά το γεγονός ότι από το 66’ έπαιζε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Δορουγιδένη. Ο Νέστος αγωνίστηκε με την εξής σύνθεση: Αθανασίου, Μαϊδανός, Αρετάς (36’ Νικλητσιώτης), Χούσινετς (77’ Τζαμπέγια Γ.), Μκρτσιάν, Ευθυμιάδης (52’ Παπαδόπουλος), Καθάριος, Μελισσόπουλος Ν., Μπέλιτς (70’ Παρουτσής), Μελισσόπουλος Αλ., Γκουτσίδης.

Αετός Ορφανού: Επέστρεψε στις νίκες (3-1) στο Σιδηρόκαστρο

Στις νίκες επέστρεψε η ομάδα του Αετού Ορφανού, μετά την εντός έδρας ήττα από το Νέστο στο Οφρύνιο. Κέρδισε στο Σιδηρόκαστρο τον τοπικό Εθνικό με 3-1, μετά από μια καλή εμφάνιση. Ήταν ανώτερος σε όλη την διάρκεια του αγώνα και πήρε το προβάδισμα στο 22’ με τον Μουδούρογλου που έκανε το 0-1, ενώ 3 λεπτά αργότερα ο Ν. Παυλίδης έγραψε το 0-1. Λίγο μετά την έναρξη του 2ου μέρους οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Μπερούκα, αλλά ο Μουδούρογλου και πάλι στο 54ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 1-3. Ο Αετός αγωνίστηκε με την εξής σύνθεση:  Κυφωνίδης, Καζαντζίδης, Κάπατζης, Μήττας, Παυλίδης Ν. (46’ Βαρότσης), Καραγιαννίδης, Ελέζι, Δαγκούλης (60’ Γιάνα), Κωνσταντίνου (74’ Δουζδαμπάνης), Μουδούρογλου, Σαββατιανός (46’ Σαλπιγγίδης).

Κεραυνός Πέρνης: Έχασε τη νίκη στις καθυστερήσεις

Ούτε κι αυτή τη φορά κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα του ο Κεραυνός Πέρνης! Παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στον Απόλλωνα Παραλιμνίου με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης με αυτογκόλ!!! Η ομάδα της Καβάλας ήταν ανώτερη και θα μπορούσε να είχε «καθαρίσει» τη νίκη από το 1ο ημίχρονο οπότε και πέτυχε το γκολ της, με προβολή του Μπαντάνη στο 15οι λεπτό, ενώ είχε και ευκαιρίες με κορυφαία αυτή του Χατζηκυριάκου. Τα πράγματα έγιναν πολύ δύσκολα γι’ αυτήν στο 2ο μέρος όταν έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Καλτσά στην ανάπαυλα! Παρ’ όλα αυτά στάθηκε πολύ καλά στον βαρύ αγωνιστικό χώρο του γηπέδου της Χρυσούπολης και κρατούσε μέχρι και τις καθυστερήσεις τη νίκη στα χέρια του, αλλά στο 92’ ο Λεγάτος στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του με αποτέλεσμα να χαθεί μια άκρως απαραίτητη νίκη. Ο Κεραυνός αγωνίστηκε με την εξής σύνθεση: Ψαρράς, Μπαντάνης, Μαρκάκης, Παυλίδης, Καλτσάς, Κωνσταντάρας, Λάσπατζης, Γεωργιάδης (60’ Τσάκωνας), Κωνσταντάρας, Χατζηκυριάκου (87’ Χιονίδης), Τζιβανόπουλος (45’ Λεγάτος), Μπουλγούρας (92’ Παναγιώτου).

Αποτελέσματα – Βαθμολογία

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 16ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:

– Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Νέστος: 0-1