Γ’ Εθνική: Αέρας 4 βαθμών στην κορυφή για το Νέστο

Ξέφυγε στην κορυφή η ομάδα της Χρυσούπολης, εκμεταλλευόμενη την ήττα της Καβάλας στις Σέρρες – Ήττες και για Αετό Ορφανού και Πέρνη

Με διαφορά 4 βαθμών θα παρουσιαστεί στο ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής στην Καβάλα ο Νέστος, μετά τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής. Η ομάδα της Χρυσούπολης νίκησε άνετα την Ασπίδα Ξάνθης με 4-0 και εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την ήττα του ΑΟΚ στις Σέρρες από τον Πανσερραϊκό με 1-0. Ο Νέστος ήταν η μοναδική ομάδα της Καβάλας που κέρδισε αυτή την αγωνιστική, μιας και ο Αετός ηττήθηκε 2-1 στο Παραλίμνιο και η Πέρνη 2-0 στην Ξάνθη από το Άβατο.

Νέστος: Χαλαρά 4-0 την Ασπίδα Ξάνθης

Δια περιπάτου πήρε το νέο «τρίποντο» ο Νέστος στον αγώνα με την Ασπίδα Ξάνθης. Επικράτησε με 4-0 σ’ ένα παιχνίδι που στην ουσία ήταν μονόλογος για τους πρωτοπόρους του βαθμολογικού πίνακα του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής. Παρά το γεγονός ότι ο αγωνιστικός χώρος ήταν σε πολύ κακή κατάσταση, οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» νωρίς – νωρίς τη νίκη μιας και ήδη από το 5ο λεπτό ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0. Στο τέλος του ημιχρόνου σημείωσαν ακόμα ένα τέρμα και στο τέλος του αγώνα το 4ο και πλέον ετοιμάζονται για το ντέρμπι με την Καβάλα. Το 1-0 έγινε στο 2ο λεπτό με πλασέ του Μπέλιτς, ενώ στο 5’ ο Ορφανίδης με σουτ από 35 μέτρα έκανε το 2-0. Στο 42’ ο Α. Μελισσόπουλος σέντραρε και ο Ν. Μελισσόπουλος με κεφαλιά έγραψε το 3-0. Το τελικό 4-0 διαμορφώθηκε στο 87ο λεπτό με σουτ του Παπαδόπουλου. Ο Νέστος παρουσιάστηκε με την εξής σύνθεση: Χαραλαμπίδης, Μαιντανός, Αρετάς, Χούσινετς (46’ Παπαδόπουλος), Μκρτσιάν, Κουντού, Μελισσόπουλος Α. (67’ Παρουτσής), Ορφανίδης, Μπέλιτς, Νικλητσιώτης (22’ Μελισσόπουλος Ν.), Γκουτσίδης.

Αετός Ορφανού: Στοίχισαν οι απουσίες και η ατυχία…

Δεν τα κατάφερε στο Παραλίμνιο η ομάδα του Αετό που γνώρισε την ήττα από τον Απόλλων με 2-1. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι αλλά και αποτελεσματικότεροι στις ευκαιρίες που τους δόθηκαν, ενώ ο Αετός φάνηκε ότι επηρεάστηκε από τις απουσίες τόσο του τραυματία Δουμάνη όσο και του Κωνσταντινίδη. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στα τελευταία λεπτά, μιας και ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ με τον Ντιαλό στο 25ο λεπτό, ενώ στο 85’ ο Ζυγκερίδης έγραψε το 2-0. Τρία λεπτά αργότερα ο Μουδούρογλου, που ανανέωσε πριν από λίγες ημέρες τη συνεργασία του με την ομάδα, μείωσε στο τελικό 2-1. Ο Αετός αγωνίστηκε με την εξής σύνθεση: Κυφωνίδης, Καζαντζίδης, Κάπατζης, Μήττας, Καραγιαννίδης, Δαγκούλης (60’ Βουζουλίδης), Μουδούρογλου, Ελέζι, Κωνσταντίνου (46’ Σαββατιανός), Βαρότσης (46’ Γιάνα), Γεράκης (80’ Σαλπιγγίδης).

Κεραυνός Πέρνης: Ντέρμπι με τα… όλα του

Σ’ ένα παιχνίδι που είχε όλα τα στοιχεία ενός ντέρμπι, δηλαδή δύναμη, πάθος, ένταση, διαμαρτυρίες και… αποβολές, ο Κεραυνός Πέρνης γνώρισε την ήττα στην Ξάνθη από τον Άρη Αβάτου με 2-0. Τα γκολ επιτεύχθηκαν στο τέλος του 1ου μέρους (πέναλτι Μίλλερ στο 35’) και στην αρχή της επανάληψης (Σαρρηγιαννίδης με σουτ) και σημαδεύτηκε από τις 3 αποβολές σε βάρος της Πέρνης, δύο από τις οποίες ήταν σε παίκτες του… πάγκου (Λεγάτος και Τσάκωνας για διαμαρτυρίες) και του Μπουλγκούρα. Η ομάδα της Πέρνης αγωνίστηκε με την εξής σύνθεση: Ψαράς, Μπαντάνης, Μπουλγούρας, Λεγάτος, Κωνσταντάρας, Χατζηκυριάκου, Τσάκωνας, Λάσπατζης, Χαριτίδης, Τζιβανόπουλος.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική, έχουν ως εξής:
Εθνικός Αλεξανδρούπολης–Ορφέας Ξάνθης 0-0
Άρης Αβάτου– Κεραυνός Πέρνης 2-0
ΑΕ Καλαμπακίου– ΠΑΟΚ Κοσμίου 0-0
Νέστος Χρυσούπολης– Ασπίδα Ξάνθης 4-0
Απόλλων Παραλιμνίου-Αετός Ορφανού 2-1
Αλέξανδρος Κιλκίς– Εθνικός Σιδηροκάστρου 0-0
Πανσερραϊκός–Καβάλα 1-0

1. Νέστος Χρυσούπολης 45 (37-10)