Νέστος: Το αήττητο έσπασε στην Ξάνθη. 1-0 από το Άβατο

Παραμένει μεν στην κορυφή, αλλά με έναν βαθμό διαφορά από την Καβάλα – Ήττα για την Πέρνη, άνετη νίκη για τον Αετό Ορφανού

Την πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής γνώρισε η ομάδα του Νέστου. Έχασε στην Ξάνθη από τον Άρη Αβάτου με 1-0 και παράλληλα έχασε και την διαφορά των 4 βαθμών που την χώριζε από την Καβάλα. Σ’ ένα παιχνίδι όπου η δύναμη και η ένταση ήταν κυρίαρχα στοιχεία, οι γηπεδούχοι πίεσαν από την αρχή το συγκρότημα της Χρυσούπολης που παρουσιάστηκε με απουσίες που, όπως φάνηκε του στοίχισαν. Στο Νέστο πάντως έχουν πολλά παράπονα από την διαιτησία, τόσο σε συγκεκριμένες καθοριστικές φάσεις της αναμέτρησης όσο και σε ότι αφορά την γενικότερη συμπεριφορά της. Διαμαρτύρεται για το πέναλτι που δόθηκε στον Άρη στο 8ο λεπτό, στο οποίο όμως ο Αθανασίου κέρδισε τον Δόντσο. Στο 10’ έγινε το 1-0 με κεφαλιά του Κρασώνη, ενώ στο 2ο μέρος το Άβατο είναι δοκάρι με τον Γκέκα. Ο Νέστος είχε καλές στιγμές στο 15’ και στο 47’. Η ομάδα της Χρυσούπολης αγωνίστηκε με την εξής σύνθεση: Αθανασίου, Παπαδόπουλος, Μαϊντανός, Χούσινετς, Τζαμπέγια, Κουντού, Γκουτσίδης (Ν. Μελισσόπουλος), Ορφανίδης, Μπέλιτς (70’ Μπέλιτς), Νικλητσιώτης, Μελισσόπουλος Α.

Ήττα 1-0 και για την Πέρνη

Πληρώνοντας τις απουσίες βασικών ποδοσφαιριστών του ο Κεραυνός Πέρνης γνώρισε την ήττα στη Χρυσούπολη από τον Ορφέα Ξάνθης με 1-0. Το γκολ που έδωσε τους 3 βαθμούς στους φιλοξενούμενους σημειώθηκε στο 27ο λεπτό από τον Ξαντινίδη. Η ομάδα της Καβάλας πάλεψε για να μπορέσει να φέρει τον αγώνα στα ίσα, ωστόσο από την στιγμή που έμεινε με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Μαρκάκη η αποστολή της ήταν πολύ πιο δύσκολη. Η σύνθεση με την οποία αγωνίστηκε ήταν η εξής: Ψαράς, Μπαντάνης, Μπουλγκούρας, Λεγάτος, Μαρκάκης, Τσάκωνας, Χατζηκυριάκου, Τζιβανόπουλος, Χαλπέτης, Γεωργιάδης, Χιονίδης (68’ Παναγιώτου).

Άνετα 5-0 ο Αετός Ορφανού

Χωρίς να ιδρώσει καθόλου ο Αετός Ορφανού κέρδισε με 5-1 τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης και επέστρεψε στις νίκες. Μάλιστα και τα 5 γκολ τα πέτυχε στο 1ο μέρος και στην επανάληψη χαμήλωσε ταχύτητα, απέναντι σ’ έναν αντίπαλο που παρουσιάστηκε με ενδεκάδα ανάγκης. Σκόρερς για τον Αετό ήταν οι Βουζουλίδης στο 11’, Δουμάνης στο 15’, Μουδούρογλου στο 20’ και το 42’ και Καραγιαννίδης στο 29ο λεπτό. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Μαρασλή στο 77. Ο  Αετός αγωνίστηκε με τους: Κυφωνίδη, Μήττα, Βουζουλίδη, Κωνσταντινίδη, Παυλίδη, Καραγιαννίδη, Κάμπατζη, Μουδούρογλου, Γεράκη, Δουμάνη και Καζαντζίδη.

Γ’ Εθνική – 1ος Όμιλος: Πήρε «φωτιά» η κορυφή…

«Φωτιά» πήρε η κορυφή του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής μετά την ήττα του Νέστου στην Ξάνθη από τον Άρη Αβάτου με 1-0, που ήταν και η πρώτη φετινή, και τη νίκη της Καβάλας επί του ΠΑΟ Κοσμίου! Πλέον η απόσταση που χωρίζει τις δύο ομάδες είναι μόλις ένας βαθμός και η συνέχεια στις 6 αγωνιστικές που υπολείπονται πολύ ενδιαφέρουσα! Στα υπόλοιπα παιχνίδια, ο Αετός κέρδισε εύκολα τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης με 5-1, ενώ η Πέρνη γνώρισε την ήττα στη Χρυσούπολη από τον Ορφέα Ξάνθης με 1-0.  Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 20ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
Αετός Ορφανού – Εθνικός Αλεξ/πολης 5-1
Πανσερραϊκός – Απόλλων Παραλιμνίου 0-0
Αλέξανδρος Κιλκίς – ΑΕ Καλαμπακίου 1-0
Άρης Αβάτου – Νέστος Χρυσούπολης 1-0
Κεραυνός Πέρνης – Ορφέας Ξάνθης 0-1
Εθνικός Σιδηροκάστρου – Ασπίδα Ξάνθης 1-3
Καβάλα – ΠΑΟ Κοσμίου 7-0

1. Νέστος Χρυσούπολης 49 (38-11)