Νέστος: «Καθάρισε» το ντέρμπι, παρέμεινε στην κορυφή…

Η ομάδα της Χρυσούπολης νίκησε 3-0 τον Πανσερραϊκό και διατήρησε το προβάδισμα στην κορυφή – Πολύτιμο «διπλό» για την Πέρνη – Έμεινε στο μηδέν ο Αετός Ορφανού

Με το εμφατικό 3-0 επί του Πανσερραϊκού στο μεγάλο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής, επέστρεψε στις νίκες μετά την απώλεια από τον Άρη Αβάτου, ο Νέστος Χρυσούπολης. Επικράτησε με 3-0 και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, κάνοντας ακόμα ένα σημαντικό βήμα προς την κατεύθυνση της πρωτιάς. Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό με τις δύο ομάδες να έχουν ευκαιρίες, αλλά το Νέστο να είναι αποτελεσματικός και να κερδίζει δίκαια. Το 1-0 έγινε στο 21ο λεπτό με πέναλτι του Μκρτσιάν, ενώ το ημίχρονο έληξε 2-0 με το γκολ που σημείωσε ο Γκουτσίδης με κεφαλιά στο 38ο λεπτό. Το τελικό 3-0, που έδωσε διαστάσεις στη νίκη της ομάδας διαμορφώθηκε από τον Μπέλιτς στο 83’. Ο Νέστος αγωνίστηκε με την εξής σύνθεση: Αθανασίου, Μαϊντανός, Αρετάς,  Μκρτσιάν, Παπαδόπουλος, Κουντού (87’ Γαβριήλ) , Ορφανίδης, Παρουτσής (64’ Μπέλιτς), Α. Μελισσόπουλος, Νικλητσιώτης (79’ Ν. Μελισσόπουλος), Γκουτσίδης.

Αετός Ορφανού: Αφού δεν σκόραρε…

Μπορεί να ήταν εμφανώς ανώτερος από τους γηπεδούχους, μπορεί να είχε ορισμένες πολύ καλές ευκαιρίες για να πετύχει γκολ, αφού δεν κατάφερε να σκοράρει όμως έμεινε μόνο με τις εντυπώσεις και τον έναν βαθμό από την λευκή ισοπαλία στην Ξάνθη με την Ασπίδα. Ο Αετός βρέθηκε κοντά στο γκολ με τους Μουδούρογλου και Χατζηγεωργίου, αλλά δεν ήταν αποτελεσματικός…

Κεραυνός Πέρνης: Πήρε το «διπλό», πέρασε πάνω από την «κόκκινη γραμμή»…

Μετά την άσχημη εξέλιξη στην υπόθεση της ένστασης της Ασπίδας Ξάνθης, ο Κεραυνός Πέρνης ήθελε όσο τίποτα άλλο να επιστρέψει στις νίκες και να πάρει τους πολύτιμους βαθμούς. Παίζοντας στην Κομοτηνή με το Κόσμιο ήταν ανώτερος και κέρδισε δίκαια με 2-0, ανεβαίνοντας έτσι και πάλι πάνω από την γραμμή του υποβιβασμού ύστερα από την ήττα του Καλαμπακίου στο Παραλίμνιο. Κέρδισε πέναλτι στο 7’, αλλά ο Μπαντάνης δεν το αξιοποίησε, όμως στο 9ο λεπτό ο Μπουλγκούρας με απ’ ευθείας… κόρνερ έκανε το 1-0. Το 2-0 έγινε στο 29ο λεπτό με τον Παναγιώτου.

Γ’ Εθνική– 1ος Όμιλος: Εύκολα «τρίποντα» για Νέστο και Καβάλα

Ίδιο παρέμεινε το τοπίο στην κορυφή του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας μετά τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής, μιας και τόσο ο Νέστος όσο και η Καβάλα κέρδισαν εύκολα τους αντιπάλους τους. Η ομάδα της Χρυσούπολης επικράτησε με 3-0 του Πανσερραϊκού στην έδρα της, ενώ ο ΑΟΚ δεν είχε πρόβλημα να επιβληθεί με 5-0 του Σιδηροκάστρου. Όσο για τον Αετό Ορφανού, υποχώρησε στην 4η θέση της βαθμολογίας μετά την «λευκή ισοπαλία» που έφερε στην Ξάνθη με την Ασπίδα, την ώρα που το Παραλίμνιο κέρδιζε στο γήπεδο του το Καλαμπάκι με 3-1. Αυτό το αποτέλεσμα ευνόησε πάρα πολύ την Πέρνη, που μετά την τιμωρία της για τον αγώνα με την Ασπίδα Ξάνθης βρέθηκε κάτω απ’ την γραμμή του υποβιβασμού. Με τη νίκη της όμως στην Κομοτηνή επί του Κοσμίου με 2-0 βγήκε και πάλι πάνω από την «κόκκινη γραμμή» και ελπίζει να παραμείνει εκεί μέχρι το τέλος.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 21ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
– Ορφέας Ξάνθης – Άρης Αβάτου  0-0
– Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Αλέξανδρος Κιλκίς 0-2