ΑΟ Καβάλα: Καβάλα στ’ άλογο (της ανόδου)

Με τα γκολ του Παπαδόπουλου και του Γιαντσίνοβιτς πέρασε από το Οφρύνιο κερδίζοντας 2-1 τον Αετό και εκμεταλλεύτηκε την ισοπαλία 2-2 του Νέστου στη Χρυσούπολη με το Παραλίμνιο ανεβαίνοντας στην 1η θέση της βαθμολογίας

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας φιγουράρει μετά το τέλος της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος η ομάδα της Καβάλας! Το συγκρότημα του Παύλου Δερμιτζάκη έκανε αυτό που έπρεπε στο Οφρύνιο κερδίζοντας τον «κακό της δαίμονα» τα προηγούμενα χρόνια Αετό Ορφανού με 2-1, και περίμενε ένα στραβοπάτημα του Νέστου στη Χρυσούπολη στον αγώνα κόντρα στο Παραλίμνιο, το οποίο ήρθε στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων! Ο μέχρι πρότινος πρωτοπόρος αναδείχτηκε ισόπαλος 2-2 και η ανακοίνωση του τελικού αποτελέσματος, έδωσε το έναυσμα για πανηγυρισμούς στην αποστολή του ΑΟΚ, αλλά και στους πολυάριθμους φιλάθλους που την ακολούθησαν και σ’ αυτό το εκτός έδρας παιχνίδι. Τα «καραβάκι» βρίσκεται πλέον εκεί που το θέλουν όλοι και ελπίζουν ότι θα παραμείνει μέχρι το τέλος της περιόδου!

Ο αγώνας

Ο αγώνας στο Οφρύνιο ήταν μοιρασμένος, με λίγες φάσεις μπροστά στην εστία και των δύο ομάδων! Απ’ την αρχή πάντως ήταν φανερό ότι ο ΑΟΚ ήθελε περισσότερο να τον κερδίσει, αφού ούτε η ισοπαλία ήταν ένα θετικό αποτέλεσμα γι’ αυτόν, σε μια έδρα που έφευγε με κατεβασμένο το κεφάλι τα προηγούμενα χρόνια! Μετά από ένα άκαρπο πρώτο ημίχρονο, μπήκε στη θέση του «οδηγού» στο 49ο λεπτό με τον Γρηγόρη Παπαδόπουλο που έκανε το 0-1. Στο 69ο λεπτό ο Μουδούρογλου με ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ έφερε το παιχνίδι στα ίσα κάνοντας το 1-1, αλλά η αντίδραση του ΑΟΚ ήταν άμεση, μιας και δύο λεπτά αργότερα ο Γιαντσίνοβιτς έγραψε το τελικό 1-2. Η Καβάλα έχασε μάλιστα μεγάλη ευκαιρία 10 λεπτά μετά το 2ο γκολ της να σημειώσει και ένα 3ο με τον Βαλαβανόπουλο που όμως σημάδεψε το δοκάρι.

Οι συνθέσεις

Αετός Οφρυνίου: Κυφωνίδης, Καζαντζίδης (58’ Μήττας), Κάμπατζης, Κωνσταντινίδης (55’ Πότσι), Παυλίδης, Καραγιαννίδης, Ελέζι, Δαγκούλης (66’ Σαλπιγγίδης), Γεράκης, Δουμάνης, Μουδούρογλου (80’ Δουζδαμπάνης).

Καβάλα: Δήμιζας, Ζέρης, Λυμπεράκης, Τόσκας, Κασμερίδης, Κέρθι, Τσούτσης (72’ Βαλαβανόπουλος), Γιαντσίνοβιτς (85’ Τουμανίδης), Γαβριηλίδης, Παπαδόπουλος (80’ Γεμιστός), Μαρκόπουλος (89’ Θωμαϊδης).

Νέστος: Οι ανεγκέφαλοι έδωσαν την ευκαιρία, στον Γουναρίδη να του κάψει τη… γούνα

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων έχασε τη νίκη και παράλληλα την πρωτιά στην βαθμολογία ο Νέστος! Δράστης της… ζημιάς ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων ο Στέφανος Γουναρίδης ο οποίος προωθήθηκε στα καρέ της ομάδας της Χρυσούπολης στο κόρνερ που κέρδισε η ομάδα του και με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-2, μέσα σε γενική απογοήτευση στον αγωνιστικό χώρο και τις εξέδρες. Στο Νέστο τα έχουν με την τύχη τους, αλλά κυρίως με κάποιους ανεγκέφαλους από την κερκίδα, οι οποίοι μετά το γκολ του Μπέλιτς στο 87ο λεπτό με το οποίο η ομάδα έκανε το 2-1, έριχναν συνεχώς μπάλες στον αγωνιστικό χώρο για να σπάσουν τον ρυθμό και τα νεύρα των αντιπάλων, αλλά προκάλεσαν επιπλέον καθυστερήσεις που κράτησε ο διαιτητής και έτσι στο 96’ ήρθε η καταστροφή. Η ομάδα της Χρυσούπολης που ήταν ανώτερη προηγήθηκε στο 6ο λεπτό με πέναλτι του Ν. Μελισσόπουλου, αλλά το μαχητικό Παραλίμνιο ισοφάρισε με κεφαλιά του Μουτεσίδη στο 20’. Οι γηπεδούχοι είχαν δύο δοκάρια με τους Νικλητσιώτη και Αλ. Μελισσόπουλο στο 23’ και το 81’ και ο Απόλλωνας ένα με τον Μερεσιώτη στο 12ο λεπτό.

Ο Νέστος αγωνίστηκε με την εξής σύνθεση: Αθανασίου, Μαιντανός, Αρετάς (62’ Ευθυμιάδης), Παπαδόπουλος (73’ Τζαμπέγια), Μκρτσιάν, Κοντού, Ορφανίδης, Νικλητσιώτης, Μπέλιτς (94’ Γαβριήλ), Μελισσόπουλος Ν. (59’ Παπουτσής), Μελισσόπουλος Αλ

Αλλαγή φρουράς στην κορυφή του πίνακα

Αλλαγή φρουράς σημειώθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής, μετά τη νίκη της Καβάλας στο Οφρύνιο με 2-1 και την ισοπαλία 2-2 του Νέστου στη Χρυσούπολη κόντρα στον Απόλλωνα Παραλιμνίου. Όσο για την Πέρνη, πήρε μεγάλο «διπλό» στο Σιδηρόκαστρο από τον Εθνικό με 3-0 και απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη. Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
– Άρης Αβάτου – ΠΑΟΚ Κοσμίου: 4-2
(7′, 45′ Γκέκας, 42′ Κρασώνης, 66′ Σιχλιμοιρης / 50′ Καρασιούνας, 90+ Ρουμπιές)

– ΑΕ Καλαμπακίου – Εθνικός Αλεξανδρούπολης: 1-2
(90+ Κλογκέρι / 26′ Γκουντενούδης, 90+ Γκαβανόζης)

– Πανσερραϊκός – Ορφέας Ξάνθης: 1-0