Γ’ Εθνική: «Διπλό» στην Ξάνθη ο Νέστος, στις καθυστερήσεις η Πέρνη τον Αετό

Η ομάδα της Χρυσούπολη πήρε τη νίκη επί του Ορφέα και παραμένει στο -1 από την Καβάλα – Πολύτιμο «τρίποντο» για την Πέρνη στο χορταστικό ντέρμπι (5-4) με τον Αετό Ορφανού

Ο Νέστος επέστρεψε στις επιτυχίες μετά την οδυνηρή ισοπαλία στην έδρα του την προηγούμενη εβδομάδα (και τα όσα ακολούθησαν αυτής), με την οποία έχασε το προβάδισμα στην βαθμολογία. Κέρδισε στον Ορφέα στην Ξάνθη και παραμένει στο -1 από την Καβάλα. Όσο για την Πέρνη έκανε ακόμα ένα βήμα για την σωτηρία κερδίζοντας στις καθυστερήσεις με 5-4 τον Αετό Ορφανού.

Νέστος: Με Παρουτσή το «διπλό» στην Ξάνθη

Έκανε αυτό που έπρεπε στην Ξάνθη ο Νέστος κερδίζοντας τον Ορφέα με 1-0 και παραμένοντας έναν βαθμό πίσω από τον ΑΟΚ στην κορυφή της βαθμολογίας. Ήταν καλύτερους από τους γηπεδούχους και πήρε το τρίποντο με τον Παρουτσή που σκόραρε στο 69ο λεπτό. Η ομάδα της Χρυσούπολης είχε και άλλες καλές στιγμές στα αντίπαλα καρέ με τους Νικλητσιώτη στο 25’ και τον Τζαπέγια στο 83’, ενώ ο Ορφέας απείλησε με ισοφάριση στο 85’ και το 87’ με τον Καραγκιόζη. Ο Νέστος αγωνίστηκε με την εξής σύνθεση: Αθανασίου, Μαϊντάνος, Αρετάς, Χούσινετς, Μκρτσιάν, Κοντού (50’ Ευθυμιάδης), Ορφανίδης, Νικλητσιώτης (85’ Παπαδόπουλος) , Μπέλιτς (79 Τζαπέγια), Μελισσόπουλος Α. Γκουτσίδης (54’ Παρουτσής).

Πέρνη: Αγγλικό σκορ (5-4) στην Χρυσούπολη

Η κεφαλιά του Χαλπέτη στις καθυστερήσεις βρήκε στόχο και έδωσε στον Κεραυνό Πέρνης την πολύτιμη (για την προσπάθεια που κάνει η ομάδα να εξασφαλίσει την σωτηρία της) νίκη κόντρα στον Αετό Ορφανού με το εντυπωσιακό 5-4! Όπως μαρτυρά και το τελικό αποτέλεσμα το παιχνίδι ήταν ανοιχτό σε όλη την διάρκεια του και οι άμυνες των δύο ομάδων δεν ήταν στα… καλύτερα τους! Οι γηπεδούχοι ήθελαν περισσότερο τη νίκη και την κατέκτησαν απέναντι στον Αετό που παρουσιάστηκε με πολλές αλλαγές στη σύνθεση του.
Ο χορός των γκολ άνοιξε στο 11ο λεπτό με τον Δουζδαμπάνη να κάνει το 0-1, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Γεωργιάδη που στο 19’ ισοφάρισε και στο 21’ έκανε το 2-1. Το σκορ στο ημίχρονο ήταν πάντως 2-2 μιας και στο 37’ ισοφάρισε  ο Δουζδαμπάνης. Στην επανάληψη, ο Χαλπέτης έγραψε το 3-2 στο 50’ και το σκορ έγινε 4-2 στο 72’ με αυτογκόλ. Ο Αετός όμως δεν τα παράτησε και στο 77’ ο Γεράκης μείωσε σε 4-3 και στο 89’ ο Μουδούρογλου έκανε το 4-4. Το τελικό 5-4 διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις από τον Χαλπέτη.
Κεραυνός Πέρνης: Δεληγεώργου, Μπαντάνης (60’ Σαμαράς), Μαρκάκης, Λεγάτος, Παυλίδης, Τσάκωνας, Τζιβανόπουλος (67’ Κυριακίδης), Γεωργιάδης, Παναγιώτου (46’ Κωνσταντάρας), Χιονίδης (55’ Κλοκίδης), Χαλπέτης.
Αετός Ορφανού: Τοπαλίδης, Μήττας, Μιχαλής, Μπότσι, Βουζουλίδης, Σίλντι, Προβατίδης, Σαλπιγγίδης (75’ Γεράκης), Δουζδαμπάνης, Κωνσταντίνου, Σαββατιανός (80’ Μουδούρογλου).

Γ’ Εθνική – 1ος Όμιλος: Δεν άλλαξαν οι ισορροπίες στην κορυφή

Δεν άλλαξαν οι ισορροπίες στην κορυφή του ομίλου μιας και τόσο ο ΑΟΚ όσο και ο Νέστος κέρδισαν τους αντιπάλους τους. Στο ντέρμπι της Καβάλας νικητής ήταν ο Κεραυνός Πέρνης που επιβλήθηκε με 5-4 του Αετού Ορφανού. Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
– Ορφέας Ξάνθης – Νέστος Χρυσούπολης: 0-1