Energean Kavala BC: Ο «τελικός» μετατράπηκε σε περίπατο, 97-69 τον Ιπποκράτη Κω! [Φωτογραφίες]

Ξεκίνησε άσχημα, αλλά όταν βρήκε τον… τρόπο πήρε άνετα τη νίκη με 28 πόντους διαφορά με ηγέτη τον αλάνθαστο Γιάννη Προδρόμου

Ποιος να το πίστευε στο τέλος του 1ου 10λεπτου, στον αγώνα της Καβάλας με τον Ιπποκράτη Κω, το απόγευμα του Σαββάτου στο κλειστό της Καλαμίτσας, όταν οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ με 19-28, ότι το παιχνίδι θα εξελισσόταν σε υγιεινό περίπατο για το συγκρότημα του Ανδρέα Καραπιπερίδη; Η Ένωση πέτυχε την μεγαλύτερη σε έκταση νίκη της χρονιάς συντρίβοντας τον αντίπαλο της με 97-69, έχοντας εκπληκτικά ποσοστό σε όλες τις κατηγορίες, μετατρέποντας τον «τελικό» σε περίπατο και παραμένοντας ζωντανή στην υπόθεση παραμονή. Ήταν σχεδόν αλάνθαστη στις βολές με 10/11, είχε ποσοστό 65% στα δίποντα με 21/32 και ευστόχησε στα μισά από τα 30 τρίποντα που επιχείρησε, διαλύοντας κάθε αμυντική προσπάθεια των παικτών του Ιπποκράτη που από το τέλος του 3ου 10λεπτου πέταξε «λευκή πετσέτα»!

Όταν άρχισε να… γέρνει το γήπεδο

Κι όμως στο 1ο 10λεπτο η ομάδα από την Κω, με το «βαρύ πυροβολικό» της, τους «μπαρουτοκαπνισμένους» Ασημακόπουλο και Χαρίση, έκανε… πάρτυ μέσα στην ρακέτα της Καβάλας. Η Ένωση δεν μπορούσε να βρει αντίδοτο και να αντιδράσει, δεχόμενη καλάθια είτε μέσα από το «ζωγραφιστό» είτε από την περιφέρεια. Όλα άλλαξαν όμως στο 2ο 10λεπτο! Η πίεση στην άμυνα έφερε αποτελέσματα και η Καβάλα, που ήταν πίσω με 9 πόντους στο 1ο τέταρτο του αγώνα, κατάφερε όχι μόνο να ισορροπήσει αλλά και πέρασε μπροστά στο σκορ με ένα εντυπωσιακό σερί 11-0 στα 4 πρώτα λεπτά! Ο Ιπποκράτης προσπάθησε να μείνει στον αγώνα μέχρι το 6ο λεπτό όταν το σκορ ήταν 33-33, αλλά απ’ εκεί και πέρα ο αγωνιστικός χώρος έμοιαζε να… γέρνει υπέρ της Καβάλας. Είναι χαρακτηριστικό ότι μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, η ομάδα που πέτυχε 28 πόντους στο 1ο δεκάλεπτα, είχε σημειώσει μόλις 6 και το σκορ στην ανάπαυλα διαμορφώθηκε στο 44-36!

Γιάννης Προδρόμου: 100% εύστοχος, σε βολές, δίποντα και τρίποντα

Στο 2ο ημίχρονο, η Ένωση έκανε ότι ήθελε στο παρκέ! Σκόραρε από την ρακέτα με τον εξαιρετικό Κουμλέλη, αλλά και την περιφέρεια με τον καλύτερο παίκτη της (για ακόμα μια φορά) Προδρόμου, που «έγραφε» στην κυριολεξία απ’ όπου σηκωνόταν, έχοντας 100% ποσοστά σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες. Είχε 2/2 βολές, 3/3 δίποντα και 4/4 τρίποντα στα 20 λεπτά που αγωνίστηκε, κερδίζοντας το ζεστό χειροκρότημα του κόσμου! Με τέτοιους ηγέτες η ομάδα άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ και στα 3.25 πριν το τέλος του 3ου 10λεπτου είχε φτάσει την διαφορά στους 20 πόντους (60-40), ενώ στο τέλος έφτασε στους 24 (73-49). Το 4ο 10λεπτο ήταν μια τυπική διαδικασία με το… κοντέρ να γράφει 28 πόντους (97-69)!

Μοναδικό μελανό σημείο του αγώνα ήταν ο τραυματισμός στο πόδι του (ανεβασμένου τον τελευταίο καιρό) Σκλήβα, που αποχώρησε στο 2ο ημίχρονο.