Energean Kavala BC: Καταστροφική ήττα 66-76 από το Ψυχικό και… (σχεδόν) υποβιβασμός [Φωτογραφίες]

Μόνο μ’ ένα θαύμα πλέον η ομάδα της Καβάλας θα αποφύγει την άμεση επιστροφή της στην Β’ Εθνική κατηγορία

Καταστροφική ήττα που ισοδυναμεί με (σχεδόν) υποβιβασμό υπέστη το απόγευμα του Σαββάτου (4/5) στο «Αλεξάνδρα Δήμογλου» της Καλαμίτσας η ομάδα μπάσκετ της Καβάλας. Στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής κατηγορία, και προτελευταίο της περιόδου, έχασε από το Ψυχικό με 66-76 και πλέον μόνο με θαύμα θα μπορέσει να αποφύγει τον άμεσο υποβιβασμό στην Β’ Εθνική κατηγορία.

Στην τελευταία αγωνιστική, παίζει εκτός έδρας με την Καρδίτσα (που παλεύει για να μπει στα πλέι – οφς) και θα πρέπει να κάνει την υπέρβαση κερδίζοντας την ομάδα του Γιάννη Τζήμα, ενώ ταυτόχρονα θα πρέπει ένας από τους Πευκοχώρι και Μαρούσι, που παίζουν με Καστοριά (εκτός) και Ιωνικό (εντός) αντίστοιχα να χάσει! Η Καβάλα μειονεκτεί σε κάθε ισοβαθμία με τους εν λόγω αντιπάλους και συνεπώς ο καθένας αντιλαμβάνεται ότι το Σάββατο στον Καλαμίτσα, στην ουσία η ομάδα θα κάνει παρέα στον Εθνικό στον (άμεσο) δρόμο για την παρακάτω κατηγορία.

60 πόντους από 3 παίκτες του Ψυχικού…

Αν και ξεκίνησε ιδανικά στον αγώνα, παίζοντας αποτελεσματική άμυνα, έχοντας δεχτεί 3 λεπτά πριν το τέλος του 1ου 10λεπτου μόλις 3 πόντους, εν τούτοις ήταν φανερό ότι δεν είχε πολλές επιλογές στην επίθεση! Στο 2ο 10λεπτο το Ψυχικό που στην κυριολεξία έσπασε το στεφάνι έχοντας 0 στα 8 τρίποντα, άρχισε να βρίσκει τρόπους να σκοράρει, και ενώ η φορά πίσω στο σκορ στην τελευταία φάση του ημιχρόνου με 32-34. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα στο σκορ, μιας και οι παίκτες του Καραπιπερίδη δεν μπόρεσαν να περιορίσουν την δράση των τριών πιο έμπειρων παικτών του Ψυχικού Παπανικολάου, Μάντζαρη και Παασόγια, που σημείωσαν από 20 πόντους ο καθένας. Κάποιες ηρωικές αναλαμπές στα τελευταία λεπτά, που έδιναν ελπίδες ανατροπής του σκορ, έσβησαν με ορισμένες ατομικές ενέργειες των τριών του Ψυχικού και η… παράσταση έλαβε τέλος! Η Καβάλα, λόγω άγχους και πίεσης, σε λίγες περιπτώσεις έβρισκε εύκολα καλάθια, με την πλέον αξιόπιστη λύση να είναι ο Κουμλέλης κάτω απ’ τα καλάθια…

Δεκάλεπτα: 17-11, 32-34, 48-48, 66-76

Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάζιε 4, Χουχούμης, Καμάρας 7 (1), Ναούμης 12 (2), Προδρόμου 14 (2), Κουμλέλης 14 (1), Φλιάτης 2, Σκλήβας 3, Παπάς 5 (1), Σταματογιάννης 2, Μπουτερλεβίτσιους 3 (1).

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Αχής 5 (1), Κοντούδης, Παπανικολάου 20 (2), Παπαδημητρίου, Παπαντωνάκος 7 (1), Μάντζαρης 20 (2), Θεοδώρου 2, Ντιάλο, Μπασδέκης 2, Παασόγια 20 (1).