Energean Kavala BC: Με τέτοια επίθεση δεν πας πουθενά…

Ήττα με 55-37 στην Πάτρα από τον Απόλλωνα στον πρώτο αγώνα μπαράζ για την σωτηρία, με επιθετική συγκομιδή για… κλάματα

Όταν παίζεις ένα από τα πιο κρίσιμα παιχνίδια της χρονιάς, απ’ τα οποία θα εξαρτηθεί η τύχη σου στο πρωτάθλημα κι εσύ ενώ τα πας εξαιρετικά στην άμυνα, δεχόμενος 55 πόντους από τους γηπεδούχους, στην επίθεση είσαι για… κλάματα σκοράροντας μόλις 37 (!!!) τότε δεν μπορείς να ελπίζεις σε πολλά! Αυτό ακριβώς έγινε το απόγευμα της Τετάρτης (15/5) στο γήπεδο της Περιβόλας στην Πάτρα με την Energean Kavala BC. Ήθελε να κάνει την υπέρβαση για να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση, παρουσιάστηκε πολύ αποφασισμένη και αποτελεσματική στην άμυνα, αλλά… μπροστά δεν μπόρεσε να βρει λύσεις στην επίσης αποτελεσματική και (παραδοσιακά) σκληρή άμυνα των γηπεδούχων. Όταν σουτάρεις 16 τρίποντα και ευστοχείς μόλις στα 2 (!!!) είναι ξεκάθαρο ότι δεν έχεις τύχη στο παιχνίδι…

Ο αγώνας

Το συγκρότημα του Ανδρέα Καραπιπερίδη μπήκε δυνατά στον αγώνα και πήρε το προβάδισμα με 2-3, αλλά οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν σε 10-10. Το 1ο δεκάλεπτο έληξε με την Καβάλα να είναι με βραχεία κεφαλή με 12-13. Από το 2ο δεκάλεπτο άρχισε το πρόβλημα με την Ένωση στα μισά της περιόδου να σημειώνει ένα καλάθι και να δέχεται τέσσερα (20-15) και το ημίχρονο να λήγει με 22-17. Η… κατηφόρα άρχισε στις αρχές της επανάληψης όταν οι γηπεδούχοι σημείωσαν 11 πόντους και δέχτηκαν μόλις 2 (33-19), ενώ στο τέλος έφτασαν τον δείκτη του σκορ στο +18 (42-24) για να κλείσει στο +12 (42-30). Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα στην τελευταία περίοδο του αγώνα, όπου η Καβάλα πέτυχε μόλις 7 πόντους και δέχτηκε 13 για να έρθει αυτό το τελικό σκορ 55-37. Από το «ναυάγιο» της Καβάλας, που παρουσιάστηκε χωρίς τον τραυματία Κουμλέλη, κανένας παίκτης δεν μπόρεσε να ξεφύγει, εκτός ίσως από τον Ετινόζα που σημείωσε 11 πόντους.

Δεκάλεπτα: 12-13, 29-19, 42-30, 55-37

Απόλλων Π. (Δελέγκος): Στεφανίδης 3 (1), Βλάχος, Τζαϊδάς, Μπέμπης 2, Κασπίρης, Μολφέτας 8, Ζούμπος 10 (1), Μπαζίνας 6 (2), Εζόμο 6, Δημακόπουλος 4, Καζαρνόφσκι 16.

Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάζιε 11 (1), Χουχούμης 4, Παπαζούδης, Καμάρας 5 (1), Ναούμης, Προδρόμου 2, Πιεβάλιτσα, Σκλήβας 2, Παπάς 2, Σταματογιάννης 6 (1), Μπουτερλεβίτσιους 5.