Energean Kavala BC: Κέρδισε και έδωσε παράταση στην ελπίδα για τη σωτηρία

Με καλή εμφάνιση το συγκρότημα του Ανδρέα Καραπιπερίδη κέρδισε τον Απόλλωνα Πάτρας-Η «μητέρα των μαχών» για την παραμονή στην κατηγορία μεταφέρεται στην πρωτεύουσα της Αχαΐας

Σοβαρεύτηκε και πήρε αποτέλεσμα, πιο άνετα από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ… Το συγκρότημα του Ανδρέα Καραπιπερίδη κέρδισε το απόγευμα του Σαββάτου 18 Μαΐου 2019 τον Απόλλωνα Πάτρας στο Κλειστό της Καλαμίτσας με σκορ 73-62, ισοφάρισε τις νίκες και στέλνει τη σειρά των Play Out στο γήπεδο της Περιβόλας στην Πάτρα την Τετάρτη 22 Μαΐου 2019 για το κρισιμότερο ματς της χρονιάς.

Η Energean Kavala BC, με όπλο την επίθεση, σε αντίθεση με το προηγούμενο παιχνίδι και το καλό ποσοστό στα δίποντα και έχοντας το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού -έφτασε τη διαφορά μέχρι και τους 13 πόντους– έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με μια καλή διαφορά.

Η ομάδα της Πάτρας αιφνιδίασε αρχικά την Καβάλα, καθώς προηγήθηκε από νωρίς ακόμα και με +8, όμως οι γηπεδούχοι διατήρησαν και στο δεύτερο μέρος την καλή εικόνα και τη διαφορά με την οποία έκλεισε το ημίχρονο, παρά την πίεση της Πάτρας και τα άσχημα ποσοστά στις βολές και στα τρίποντα.

Δεκάλεπτα: 15-15, 36-27, 55-57, 73-62

Στα άλλα ματς των Play Out η Καστοριά πήρε τη νίκη επί της Καρδίτσας και προκρίθηκε στην τελική φάση των Play Offs όπου θα αντιμετωπίσει τον Ηρακλή, ενώ το Μαρούσι πήρε τη νίκη κόντρα στον Κόροιβο, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται στο 2-2.

• ΚΑΣΤΟΡΙΑ ΑΣ-ΑΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 72-52 (3-1 οι νίκες),
  • ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ-ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΣ 66-61 (2-2 οι νίκες)

Energean Kavala BC-Απόλλων Πάτρας: Τα στατιστικά του ματς

*Φωτογραφίες: Λάσκαρης Τσούτσας

**Στατιστικά: sofascore.com