Γ’ Εθνική: Μια νίκη, ένα «Χ» και δύο ήττες

Μέτριο ξεκίνημα για τις ομάδες της Καβάλας στο πρωτάθλημα του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας

Μια νίκη, μια ισοπαλία και δύο ήττες ήταν τα αποτελέσματα που έφεραν οι ομάδες της Καβάλας στην πρεμιέρα του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας το απόγευμα της Κυριακής (22/9). Ο Αετός Ορφανού χρειάστηκε να κάνει την ανατροπή στο σκορ και να επικρατήσει με 2-1 της Ένωσης Αλεξανδρούπολης, ενώ η Πέρνη έφερε «Χ» στη Χρυσούπολη με τον Άρη Αβάτου με 1-1. Όσο για το Νέστο, αν και προηγήθηκε στη Δράμα με τον Πανδραμαϊκό τελικό έχασε με 3-1, ενώ ο Θεολόγος βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ με τον Ορφέα Ξάνθης και στο 90’ δέχτηκε και 2ο τέρμα…

Νίκη με ανατροπή ο Αετός

Ο κυπελλούχος της ΕΠΣΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ με το γκολ του Ευθυμιάδη στο 9ο λεπτό με σουτ, μετά από σέντρα του Γκαβανόζη, ωστόσο αντέδρασε και ισοφάρισε στο 41’ με τον Αποστολίδη που εκμεταλλεύτηκε λάθος στην άμυνα των φιλοξενούμενων. Στο 2ο μέρος μπήκε δυνατά και πήρε το προβάδισμα, και τελικά τη νίκη με το γκολ του Δουμάνη στο 52ο λεπτό. Ο Αετός ξεκίνησε τον αγώνα με τους Κυφωνίδη, Γιάννα, Καλατζή, Κωνσταντινίδη, Παυλίδη, Καραγιαννίδη, Έλεζι, Ουζούνογλου, Αποστολίδη, Δουμάνη και Τσιλόγλου.

Πρεμιέρα με «Χ» για την Πέρνη

Σ’ ένα ισορροπημένο παιχνίδι στο γήπεδο της Χρυσούπολης η Πέρνη βρέθηκε να χάνει στο 60ο λεπτό με τον Γκέγκα, ωστόσο κατάφερε να απαντήσει στο 77’ με κεφαλιά του Κωνσταντάρα μετά από σέντρα του Μελισσόπουλου. Η σύνθεση της Πέρνης είχε ως εξής: Δεληγιάννης, Μαλαμίδης, Μαρκάκης, Παπαδόπουλος Λ., Κωνσταντάρας, Μπαντάνης, Τοπαλής, Τσάκωνας, Λαζαρίδης, Μελισσόπουλος Αλ., Τζιβανόπουλος.

Η ήττα ήρθε μέσε σε 4 λεπτά για το Νέστο

Άδικο αποτέλεσμα σύμφωνα με την εξέλιξη του αγώνα για το Νέστου, ο οποίος προηγήθηκε με τον Χαριτίδη στο 7’. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Μπερούκας στο 14’ και εκεί που το παιχνίδι βάδιζε προς το «Χ» ήρθαν δύο επανωτά γκολ στο 79’ και το 83’ από τους Μπελμάνι και Μπερούκα για να δώσει τη νίκη στον Πανδραμαϊκό.

Ξεκίνημα με το αριστερό για το Θεολόγο

Με ένα γκολ στην αρχή του αγώνα και ένα στο τέλος, ο Θεολόγος γνώρισε την ήττα στην παρθενική του εμφάνιση στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, στο γήπεδο του Λιμένα, από τον Ορφέα Ξάνθης. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Κουκουρίγκο στο 2ο λεπτό και κλείδωσαν τη νίκη στο 90’ με τον Μαυρόπουλο που έκανε το 0-2. Η σύνθεση της Δόξας ήταν η εξής: Χατζηλάρι, Μουλάι, Νιζάμης, Ζούλης, Μπαϊρακταρίδης, Μπουνταγκίδης, Λαζαρίδης, Μπλάτζιος, Σαραντίδης, Αλεπούδης, Οτέμπερης.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 1ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:

– Αετός Ορφανού – Ένωση Αλεξανδρούπολης: 2-1
(41′ Αποστολίδης , 55′ Δουμάνης/ 15′ Ευθυμιάδης)

– Ηρακλής Ζυγού – Πανσερραϊκός: 1-2
(79′ Δημητριάδης / 10′ Ομπόσου, 60′ Πτηνόπουλος)

– Δόξα Θεολόγου – Ορφέας Ξάνθης: 0-2