Γ’ Εθνική – 1ος Όμιλος: Σπουδαία «τρίποντα» για Αετό, Πέρνη και Νέστο

Οι ομάδες της Καβάλας πέρασαν από Κιλκίς, Αλεξανδρούπολη, ενώ ο Νέστος κέρδισε στη Χρυσούπολη τον Ορφέα Ξάνθης – Δεύτερη ήττα για τον Θεολόγο

Σπουδαίες νίκες σημείωσαν στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου οι 3 από τις 4 ομάδες της Καβάλας. Αετός και Πέρνη, πήραν εκτός έδρας νίκες σε Κιλκίς και Αλεξανδρούπολη, ενώ ο Νέστος επικράτησε με 4-1 του Ορφέα Ξάνθης. Όσο για τον Θεολόγο έχασε με 4-0 στο Παραλίμνιο.

Με οδηγό τον Δουμάνη…

Μέσα σε 12 λεπτά στο τέλος του 1ου ημιχρόνου «καθάρισε» τη νίκη στο Κιλκίς επί του Κιλκισιακού ο Αετός Ορφανού. Με οδηγό και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Φώτη Δουμάνη που πέτυχε και τα 3 γκολ σ’ αυτό το διάστημα (ενώ είχε συμμετοχή και στο 4ο γκολ), η ομάδα της Καβάλας δεν είχε κανένα πρόβλημα να σημειώσει άλλα δύο τέρματα στην επανάληψη με τους Κωνσταντινίδη και Πανάγο και να πάρει το σπουδαίο «διπλό» με 0-5, ενώ του ακυρώθηκε και ακόμα ένα τέρμα.

Μεγάλο «διπλό» στην Αλεξ/πολη

Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πήρε η ομάδα της Πέρνης που επιβλήθηκε στην Αλεξανδρούπολη της τοπικής Ένωσης με 1-2. Η ομάδα της Καβάλας πήρε το προβάδισμα στο 23ο λεπτό με το πλασέ του   Χατζηκυριακού ύστερα από ωραία σέντρα του Μπαντάνη, και έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 0-2 στο 45’ με τον Κωνσταντάρα. Στο 60’ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Τσορτανίδη με σουτ ύστερα από αδράνεια της άμυνας. Το γκολ της νίκης για την Πέρνη ήρθε στο 75ο λεπτό με τον Κυριακόπουλο που «κρέμασε» τον τερματοφύλακα και έγραψε το τελικό 1-2.

Έκανε το λάθος να προηγηθεί…

Στη Χρυσούπολη, ο Ορφέας έκανε το λάθος να προηγηθεί στο σκορ με τον Κουκουρίνγκο στο 22ο λεπτό. Ο Νέστος στη συνέχεια αφυπνίστηκε και μέσα σε 4 λεπτά «γύρισε» το παιχνίδι με εύστοχο πέναλτι του Χαριτίδη στο 34’ και με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή του Λίτσκα στο 38’. Στο τέλος του αγώνα, η νίκη πήρε διαστάσεις με το γκολ που σημείωσε ο Γεωργιάδης στο 83ο λεπτό και ο Λίτσκας στο 90’ που έγραψε το τελικό 4-1.

Το πάλεψε, αλλά…

Στο Παραλίμνιο, ο Θεολόγος αν και πάλεψε στο πρώτο ημίχρονο δεν μπόρεσε να αποφύγει την βαριά ήττα από την τοπική ομάδα με 4-0. Η ομάδα της Θάσου ήταν άτυχη γιατί δεν μπόρεσε να πάει στα αποδυτήρια στην ανάπαυλα με 0-0, μιας και στο 45’ ο Γαιδαρτζής έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους. Στην αρχή της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 55’ ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-0, ενώ το στο 70’ ο Λιάρας έκανε το 3-0. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο έμπειρος σκόρερ του Παραλιμνίου (Γαιδαρτζής) στο 83’.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική, έχουν ως εξής:

– Κιλκισιακός – Αετός Ορφανού 0-5
(32′ Δουμάνης, 40′ Δουμάνης, 44′ Δουμάνης, 50′ Κωνσταντινίδης, 80′ Πανάγος)

– Ένωση Αλεξανδρούπολης – Κεραυνός Πέρνης 1-2
(60’ Τσορτανίδης – 23′ Χατζηκυριακού, 75’ Κυριακόπουλος)

– Άρης Αβάτου – Δόξα Κάτω Καμήλας 4-1