Γ’ Εθνική – 1ος Όμιλος: «Χ»ωρίς νικητή το ντέρμπι της Καβάλας

Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι του Αετού Ορφανού με την Πέρνη – Νίκη με καλή εμφάνιση για το Νέστο – Ήθελε το τρίποντο, έμεινε την ισοπαλία ο Θεολόγος

Στο 1ο ημίχρονο των αναμετρήσεων σε Οφρύνιο και Χρυσούπολη, διαμορφώθηκαν τα τελικά σκορ στο ντέρμπι του Αετού με την Πέρνη (1-1) και στη νίκη του Νέστου επί του Παραλιμνίου με 2-0. Όσο για τον Θεολόγο πάλεψε πολύ για να πάρει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, αλλά δεν μπόρεσε να «ξεκλειδώσει» την άμυνα του Άβατου.

Ισοπαλία στο ντέρμπι

Χωρίς νικητή έληξε το μεγάλο ντέρμπι της Καβάλας, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο της Γ’ Εθνικής, που έγινε στο Οφρύνιο. Αετός Ορφανού και Κεραυνός Πέρνης μοιράστηκαν από ένα βαθμό, μετά το μεταξύ τους 1-1, που διαμορφώθηκε στο 1ο ημίχρονο της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με εύστοχο πέναλτι του Μελισσόπουλου στο 13ο λεπτό, ενώ ο ίδιος παίκτης έχασε ένα δεύτερο πέναλτι, όταν μετά από επανάληψη της εσχάτης των ποινών, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι. Όσο για τους γηπεδούχους, που διαμαρτύρονται για το 2ο πέναλτι που δόθηκε εις βάρος τους, και ζητούν ένα που δεν καταλόγισε ο διαιτητής σε ανατροπή του Δουμάνη, ισοφάρισαν με τον Παυλίδη στο 26ο λεπτό.

«Καθάρισε» από το 1ο ημίχρονο ο Νέστος

Στη Χρυσούπολη, ο Νέστος κέρδισε κατά κράτος τον Απόλλωνα Παραλιμνίου. Επικράτησε με 2-0, έχοντας και ένα δοκάρι στο 1ο ημίχρονο, ενώ ήταν ανώτερος και στην επανάληψη. Το 1-0 έγινε στο 18ο λεπτό με δυνατό σουτ του Νάκα έξω από την περιοχή, ενώ το 2-0 έγινε στο 30’ όταν ο Μπαικαρά πέρασε όποιον βρήκε μπροστά από πλάγια σέντραρε στο Λίτσκα που με πλασέ βρήκε στόχο. Ο ίδιος παίκτης είχε στο 43ο λεπτό και σουτ στο δοκάρι.

Πρώτος βαθμός για τον Θεολόγο

Όσο για την Δόξα Θεολόγου, ενισχυμένη με τις τελευταίες μεταγραφικές κινήσεις που έκανε, πήρε τον πρώτο της βαθμό σε Εθνική κατηγορία με την ισοπαλία 0-0 που παραχώρησε στο γήπεδο του Λιμένα στον Άρη Αβάτου. Η ομάδα της Θάσου τα έδωσε όλα για να πάρει τους 3 βαθμούς, ωστόσο στάθηκε άτυχη στο 2ο ημίχρονο σε δύο προσπάθειες του Μουσά. Η πρώτη κατέληξε στο δοκάρι στο 49ο λεπτό και η δεύτερη στο 60’ εξουδετερώθηκε εντυπωσιακά από τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
– Ορφέας Ξάνθης – Πανσερραϊκός: 0-1