Καβάλα BC: Ήττα στην Ευκαρπία με 73-59

Δεύτερη ήττα σε εκτός έδρας παιχνίδι με μέτρια εμφάνιση, ειδικά στην επίθεση

Δεν τα κατάφερε η ομάδα μπάσκετ της Καβάλας να πάρει την πρώτη της εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής. Έχασε στη Θεσσαλονίκη από την Ευκαρπία με 73-59, ύστερα από μια μέτρια εμφάνιση, κυρίως σε ότι έχει να κάνει με την επίθεση. Το παιχνίδι για το συγκρότημα του Νίκου Πενταζίδη χάθηκε στο 3ο δεκάλεπτο, μιας και στο 1ο ημίχρονο βρισκόταν κοντά στο σκορ με τους γηπεδούχους που είχαν συνεχώς το προβάδισμα στο σκορ. Στο 3ο 10λεπτο όμως η διαφορά ξέφυγε αφού στο διάστημα αυτό, η Καβάλα πέτυχε μόλις 10 πόντους και δέχτηκε 22. Στη συνέχεια προσπάθησε να κλείσει την «ψαλίδα» αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να περιορίσει την έκταση της ήττας τους 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα ήταν: 18-13, 30-27, 52-37, 73-59

ΠΣ Ευκαρπίας (Νίκου): Χατζημιχαηλίδης 4, Τουλούπης 6, Κιούρκας, Χολέβας 14 (1), Ουλουσίδης 3, Απιδόπουλος 4, Πλεξίδας 16 (2), Χατζίδης 4, Γκαβέζος 2, Βαρίτης 18 (4), Πρεδάρης 2, Χαρτόπουλος

Καβάλα (Πενταζίδης): Δοξάκης 2, Παντόπουλος, Λαμπρόπουλος 10, Σαββίδης, Αθανασιάδης 9 (2), Αμπαράς 16 (2), Πιεβάλιτσα 9 (2), Φλιάτης 5, Νταλός 2, Αδαμόπουλος 6, Τεπετίδης.

Εν τω μεταξύ το μεσημέρι του Σαββάτου, η ανδρική ομάδα του συλλόγου μαζί με όλα τα τμήματα υποδομής, βρέθηκαν στο κλειστό της Καλαμίτσας για τον καθιερωμένο αγιασμό της χρονιάς.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία έχουν ως εξής:
Φάρσαλα – ΓΑΣ Κομοτηνής 86-74
Ευκαρπία – Καβάλα 73-59
Ερμής Λαγκαδά – Έσπερος Λαμίας 81-64
Μαχητές-Πειραματικού – Γέφυρα 80-74
Στρατώνι – Δόξα Λευκάδας 65-73