Β’ ΕΠΣ Καβάλας: Η Καβάλα 2004 έσπασε το αήττητο σερί του Ζυγού

Σταμάτησε η άπταιστη πορεία του Άρη στον 1ο όμιλο, ενώ στον 2ο το Βυζάντιο πήρε χωρίς αγώνα τη νίκη – Βγήκε το ζευγάρι του τελικού κυπέλλου της Α’ ΕΠΣΚ

Ο ένας πρωτοπόρος (στον 1ο όμιλο) έχασε το αήττητο σερί του, και μάλιστα στην έδρα του, και ο άλλος (στον 2ο όμιλο) πήρε χωρίς αγώνα τη νίκη και μεγάλωσε την διαφορά του από τον δεύτερο της βαθμολογίας

Στον 1ο  όμιλο, ο Ζυγός υποδέχτηκε στο γήπεδο του την Καβάλα 2004, από την οποία γνώρισε την ήττα με 1-0 με το γκολ που σημείωσε λίγο πριν το τέλος του 1ου μέρους ο Κουτσογιαννάκης σε αντεπίθεση. Έτσι σταμάτησε το εντυπωσιακό σερί των νικών για τον Άρη που όμως συνεχίζει να προηγείται στην βαθμολογία. Στην 2η θέση βρίσκεται ο Πρίνος που έμεινε στο μηδέν στο γήπεδο του με τον ΠΑΟ Καβάλας, ενώ το ίδιο αποτέλεσμα σημειώθηκε και στο ντέρμπι του Ηρακλή με το Αγίασμα. Ο Θεαγένης επικράτησε με 2-0 του Ποντολίβαδου με τα γκολ των Φούφα και Αποστολίδη, ενώ ο Ποσειδώνας με τα τέρματα των Κοτσέλα, Τσαγκαράκη, Γραμματικόπουλο και Πολατίδη επικράτησε με 4-0 του Αγίου Λουκά. Η Καλλιράχη πήρε χωρίς αγώνα τη νίκη με τον Ξεριά και η Γραβούνα πήρε το «διπλό» στη Λεκάνη με το τέρμα που σημείωσε ο Ναθαναηλίδης στα μέσα του 2ου ημιχρόνου.

Στον 2ο όμιλο, το Βυζάντιο πήρε χωρίς αγώνα τη νίκη με την Κάρυανη και έφτασε στους 21 βαθμούς, ενώ ανακοίνωσε και την απόκτηση του Γιάννη Σαουλίδη που επέστρεψε στην ομάδα από τον Πλατανότοπο. Το ντέρμπι Παλαιοχωρίου – Ελευθερών έληξε χωρίς νικητή και χωρίς τέρματα, όπως επίσης αυτό των Φιλίππων με το Ακροβούνι. Ο Άγιος Ανδρέας ξέσπασε στη Θάσο κερδίζοντας την Ποταμιά με 7-0, ενώ με 6-2 το Πολύστυλο επικράτησε του Παγγαίου. Τέλος οι Κρηνίδες επικράτησαν με 3-2 των Αμισιανών στο πιο αμφίρροπο παιχνίδι της ημέρας. Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 8ης αγωνιστικής καθώς και οι βαθμολογίες και οι επόμενες αγωνιστικές έχουν ως εξής:

Α’ ΕΠΣΚ – Κύπελλο: Βύρων και Λιμενάρια στον τελικό της Α’

Η Αναγέννηση Λιμεναρίων και ο Βύρωνας αποτελούν το ζευγάρι των τελικών του κυπέλλου της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣΚ. Οι ημιτελικοί της διοργάνωσης πραγματοποιήθηκαν το απόγευμα του Σαββάτου (2/11) με τα Λιμενάρια θα κάνουν την μεγάλη έκπληξη, αφού κατάφερε να αποκλείσει τον Ορφέα Ελευθερούπολης εκτός έδρας. Όσο για το Βύρωνα, εκμεταλλεύτηκε τον παράγοντα έδρα στο Βερούλειο και μετά από ένα δυνατό παιχνίδι ξεπέρασε το εμπόδιο του Αμυγδαλεώνα.

Το συγκρότημα της Θάσου, αιφνιδίασε τους τυπικά γηπεδούχους της Ελευθερούπολης με το γκολ που σημείωσε ο Λορέντζος με εύστοχο πέναλτι στο 29ο λεπτό. Ο Ορφέας απάντησε 10 λεπτά αργότερα με κεφαλιά του Προβατίδη. Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 1-1, όπως και η παράταση και έτσι η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι. Εκεί ο μοιραίος παίκτης του Ορφέα ήταν ο Αναστασιάδης που στο 5ο πέναλτι σημάδεψε το δοκάρι και ο Προύντζος έκανε το 5-4 και έδωσε τη νίκη στην Αναγέννηση μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Στο Βερούλειο στάδιο, όπου ο αγώνας έγινε υπό το φως των προβολέων, ο Βύρωνα πήρε το προβάδισμα στο ημίχρονο με το γκολ του Καλτσίδη στο 25ο λεπτό. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 65ο λεπτό Σακκόπουλος έκανε το 2-0, αλλά πέντε λεπτά αργότερα η Δόξα μείωσε με τον Τσαρούχα (2-1). Το τελικό σκορ (3-1) διαμορφώθηκε στο 81’ από τον Παντελίδη, ενώ από το 75’ ο Αμυγδαλεώνας έπαιζε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Αβραμίδη.