Γ’ Εθνική – 1ος Όμιλος: Στο 90’ παρέμεινε στην κορυφή ο Νέστος!

Η ομάδα της Χρυσούπολης πήρε τη νίκη με το γκολ του Αδαμάκη στην εκπνοή του αγώνα με τη Δόξα Κ. Καμήλας – Ο Αετός πήρε άνετα το ντέρμπι της Καβάλας με τη Δόξα Θεολόγου

Στην κυριολεξία στο τελευταίο λεπτό του αγώνα κατάφερε να κερδίσει στην έδρα του ο Νέστος και να διατηρηθεί μόνος στην κορυφή της βαθμολογίας του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής. Όσο για τον Αετό Ορφανού πήρε άνετα το ντέρμπι της Καβάλας νικώντας την Δόξα Θεολόγου με 2-0, ενώ η Πέρνη γνώρισε την ήττα στις Σέρρες από τον Πανσερραϊκό με 5-3.

Λύτρωση στο 90ο λεπτό

Το δυνατό σουτ του Αδαμάκη στο 90ο λεπτό, που κατέληξε στα δίχτυα της εστίας της Δόξας Κ. Καμήλας, και το οποίο όπως ήταν φυσικό πανηγυρίστηκε έξαλλα, ήταν αυτό που έκρινε το νικητή της αναμέτρησης. Η ομάδα της Χρυσούπολης παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε με απουσίες και προχώρησε σε αναγκαστικές αλλαγές στην διάρκεια του αγώνα, πήρε αυτό που άξιζε κόντρα ακόμα και στον διαιτητή.

Τρίποντο με κεφαλιές…

Με δύο κεφαλιές του Σωκράτη Κωνσταντινίδη στο 2ο λεπτό και του Κώστα Καραγγιανίδη στο 65ο , ο Αετός Ορφανού πήρε το ντέρμπι της Καβάλας επικρατώντας με σχετική ευκολία της Δόξας Θεολόγου με 2-0. Ο Αετός ήταν ανώτερος και δημιούργησε κι άλλες ευκαιρίες για να σκοράρει, αν και αγωνιζόταν με αρκετές απουσίες και κυρίως χωρίς του Δουμάνη, Ελέζι και Κάπατζη.

Ανοιχτό παιχνίδι στις Σέρρες

Σ’ ένα χορταστικό από πλευράς ευκαιριών και τερμάτων, ο Κεραυνός Πέρνης γνώρισε την ήττα στο δημοτικό γήπεδο των Σερρών από τον Πανσερραϊκό με 5-3. Η ομάδα της Καβάλας μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4-1 από το 23ο λεπτό, ωστόσο αντέδρασε μείωσε στο 4-3 αλλά έμεινε από δυνάμεις… Ο Πανσερραϊκός προηγήθηκε με 2-0 ήδη από το 6ο λεπτό με τα γκολ των Πέτρου και Γκούρτσα. Στο 11ο ο Χατζηκυριάκου μείωσε με πέναλτι σε 2-1, αλλά στο 13’ ο Πέτρου έκανε το 3-1 και ο Γκούρτσας στο 23’ το 4-1. Το ημίχρονο έληξε με 4-2, μιας και ο Κυριακόπουλος εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας. Η Πέρνη μπήκε και πάλι στο παιχνίδι όταν μείωσε σε 4-3 στο 67’ με εύστοχο πέναλτι του Μενίκου, αλλά στο 85’ ο Γκούρτσας διαμόρφωσε το τελικό 5-3.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 7ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
Άρης Αβάτου – Κιλκισιακός  2-0
Ορφέας Ξάνθης – Πανδραμαϊκός: 0-2
Απόλλων Παραλιμνίου – Ηρακλής Ν. Ζυγού: 1-0
Αετός Ορφανού – Δόξα Θεολόγου: 2-0
Νέστος Χρυσούπολης – Δόξα Κ. Καμήλας: 1-0
Πανσερραϊκός – Κεραυνός Πέρνης: 5-3
Ρεπό: Ένωση Αλεξανδρούπολης

1. Νέστος Χρυσούπολης 18 (17-6)