Καβάλα BC: Άνετη επιστροφή στις νίκες (80-64) τον Πρωτέα Γρεβενών [φωτογραφίες]

Με πρωταγωνιστή τον Θωμά Αμπαρά, κράτησε και πάλι ανέπαφη την έδρα του

Στις νίκες επέστρεψε η ομάδα μπάσκετ της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης της Καβάλας στο πρωτάθλημα του Βορείου Ομίλου της Β’ Εθνικής, επικρατώντας στο κλειστό της Καλαμίτσας, το απόγευμα της Κυριακής (1/12) του Πρωτέα Γρεβενών με 80-64. Το συγκρότημα του Νίκου Πενταζίδη δεν συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες για να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα, μιας και ήταν ανώτερο σε όλους τους τομείς από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι αξίζει να τονιστεί ότι έχουν κερδίσει στις έδρες της Ευκαρπίας και των Μαχητών, εκεί δηλαδή όπου η Καβάλα είχε χάσει…

Η Ένωση με μπροστάρη τον Θωμά Αμπαρά, είχε σε όλη την διάρκεια του αγώνα το προβάδισμα, με εξαίρεση στο τέλος του 1ου 10λεπτου που έληξε ισόπαλο 12-12. Απ’ εκεί και πέρα, με σκληρή και αποτελεσματική άμυνα και με εξαιρετικές επιλογές στην επίθεση, πήρε το προβάδισμα που σε κάποια στιγμή ξεπέρασε ακόμα και τους 20 πόντους. Οι παίκτες της Καβάλας «πυροβολούσαν» συνεχώς από την γραμμή των 6.75 έχοντας ευστοχήσει σε 9 τρίποντα, ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι και από τη γραμμή των προσωπικών βολών. Μάλιστα μέχρι και το τέλος του 3ου 10λεπτου είχαν 100% ευστοχία!

Τα δεκάλεπτα του αγώνα ήταν 12-12, 38-22, 61-44, 80-64