Γ’ Εθνική-1ος Όμιλος: «Συννεφιασμένη» Κυριακή…

Ισχνή βαθμολογική συγκομιδή για τις ομάδες της Καβάλας – Μόνο η Πέρνη πήρε ένα βαθμό, αν και άξιζε της νίκης στο παιχνίδι με τον Πανδραμαικό – Ήττες για Αετό Ορφανού και Δόξα Θεολόγου

«Συννεφιασμένη» ήταν η Κυριακή για τις ομάδες της Καβάλας στον 1ο  όμιλο της Γ’ Εθνικής κατηγορίας, μιας και μόνο ο Κεραυνός Πέρνης κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας στον αγώνα με τον Πανδραμαϊκό στη Χρυσούπολη, ενώ Αετός Ορφανού και Δόξα Θεολόγου γνώρισαν την ήττα. Όσο για το Νέστο είχε ρεπό αυτή την εβδομάδα.

Έχασε από 1ο ημίχρονο

Στο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής που έγινε στο γήπεδο του Οφρυνίου, ο Αετός πλήρωσε το κακό 1ο ημίχρονο, όπου δέχτηκε 3 γκολ από τον Πανσερραϊκό και έτσι δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι στην επανάληψη. Η ομάδα των Σερρών που σε δύο διαδοχικές αγωνιστικές κέρδισε σε Νέστο και Αετό και απέκτησε προβάδισμα στη βαθμολογία, έκανε το 0-1 με τον Γκούρτσα στο 14ο λεπτό με πέναλτι, ενώ ο Πολύζος στο 30’ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-2. Οι φιλοξενούμενοι «κλείδωσαν» τη νίκη τους στο 43’ με το τέρμα που σημείωσε ο Κόντσι και έκανε το 0-3. Στην επανάληψη η ομάδα του Οφρυνίου μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 62ο λεπτό με ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ του Αποστολίδη που έγραψε το τελικό 1-3

Ο Αετός Ορφανού αγωνίστηκε με την εξής σύνθεση: Χατζηνικολής, Θεοδοσιάδης, Βουζουλίδης, Κωνσταντινίδης, Καραγιαννίδης, Ουζούνογλου, Ελέζι, Γιάνα, Πανάγου, Δουμάνης, Αποστολίδης.

Ακόμα μια ήττα…

Ακόμα μια ήττα πρόσθεσε στο παθητικό της η Δόξα Θεολόγου – Ποτού. Έχασε στο Κιλκίς από τον Κιλκισιακό με 3-1, με το σκορ να «κλείνει» ήδη από το 1ο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 3ο λεπτό, με την ομάδα της Καβάλας να απαντάει στο 10ο. Δυστυχώς όμως μέσα σε διάστημα 10 λεπτών, από το 22’ έως το 32’ ο Κιλκισιακός πέτυχε ακόμα δύο τέρματα και πήρε τη νίκη.

Του έλειπε το γκολ

Ο Κεραυνός Πέρνης ήταν σαφώς ανώτερος από τον Πανδραμαϊκό στον αγώνα που έγινε στο γήπεδο της Χρυσούπολης. Είχε την υπεροχή, είχε αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρει, ορισμένες από τις οποίες ήταν κλασικές, είχε δοκάρια, αλλά δεν είχε γκολ. Έτσι έμεινε με το στείρο 0-0 και την ικανοποίηση της καλής εμφάνισης.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
Κιλκισιακός – Δόξα Θεολόγου 3-1
Αετός Ορφανού – Πανσερραϊκός 1-3
Άρης Αβάτου – Απόλλων Παραλιμνίου 2-0
Ένωση Αλεξ/πολης – Ορφέας Ξάνθης 2-1
Κεραυνός Πέρνης – Πανδραμαϊκός 0-0
Δόξα Κ. Καμήλας – Ηρακλής Ζυγού 1-0