Καβάλα BC: Με άμυνα «γρανίτη» 72-50 τον Αίαντα Ευόσμου [Φωτογραφίες]

Εύκολη νίκη για την ομάδα μπάσκετ της Ένωσης στο κλειστό της «Αλ. Δήμογλου» της Καλαμίτσας

Από τη στιγμή που η άμυνα ήταν αποτελεσματική και στην επίθεση τα σουτ… έβγαιναν, ήταν σίγουρο ότι η νίκη για την ομάδα μπάσκετ της Καβάλας στον αγώνα της με τον Αίαντα Ευόσμου θα ήταν άνετη. Το συγκρότημα του Νίκου Πενταζίδη δε συνάντησε δυσκολίες για να ξεπεράσει το εμπόδιο της ομάδας της Θεσσαλονίκης επικρατώντας, το απόγευμα της Κυριακής (15/12) στο «Αλ. Δήμογλου» της Καλαμίτσας με 72-50.

Η νεανική ομάδα του Αίαντα, μόνο στο 1ο 10λεπτο κοντράρισε αποτελεσματικά την Καβάλα, η οποία από το 2ο 10λεπτο άρχισε να παίρνει διαφορά που έφτασε στους 13 πόντους στο 1ο μέρος και ξεπέρασε τους 20 στη διάρκεια της επανάληψης (69-46 στο 1.53 πριν το τέλος). Η Ένωση αντεπεξήλθε αποτελεσματικά στην πιεστική άμυνα των αντιπάλων έχοντας επιλογές τόσο μέσα από τη ρακέτα όσο και από την περιφέρεια «πυροβολώντας» 10 φορές με ευστοχία από τη γραμμή του τρίποντου. Ο προπονητής έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του, που μάλιστα κατάφεραν να σκοράρουν (πλην ενός)!

16-11, 36-23, 53-38, 72-50

Καβάλα: Δοξάκης 2, Παντόπουλος 2, Αδαμόπουλος 10, Λαμπρόπουλος 16 (2), Σαββίδης, Ζώτος 1, Αθανασιάδης 6 (2), Αμπαράς 10 (2), Πιεβάλιτσα 6 (2), Φλιάτης 4, Νταλός 6, Τεπετίδης 9 (2).

Αίας Ευόσμου: Μπρούκς, Καπινιάρης 17 (2), Παπαπασχάλης 2, Κατσαούνης 4, Λαζαρίδης 6 (2), Περιστεράκης 2, Πετανίδης 7 (1), Πουλιανίτης 4, Ζώτος 8, Σεκαδάκης, Στόλης 3.