Γ’ Εθνική– 1ος Όμιλος: Μόνο ο Αετός χαμογέλασε…

Μια νίκη, μια ισοπαλία και δύο ήττες ήταν το αποτέλεσμα των εμφανίσεων των ομάδων της Καβάλας στην 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος

Μόνο Αετός Ορφανού κατάφερε, από τις ομάδες της Καβάλας, να πάρει τη νίκη στην 15η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής. Η ομάδα του Δημήτρη Μαγκαφίνη δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει του Κιλκισιακού με 3-0, την ώρα που ο Νέστος έχανε στη Ξάνθη από τον Ορφέα με 2-1 στο τελευταίο λεπτό, ενώ η Πέρνη έμενε στο 1-1 με την Ένωση Αλεξανδρούπολης και ο Θεολόγος ηττήθηκε στη Θάσο από το Παραλίμνιο με 2-0.

Νέστος: «Έπεσε» στο 90ο λεπτό

Στο 90ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Ορφέα στην Ξάνθη, έχασε το βαθμό της ισοπαλίας ο Νέστος που ηττήθηκε με 2-1 και έμεινε 5 βαθμούς πίσω από την 1η θέση. Η ομάδα της Χρυσούπολης προηγήθηκε στο 41ο λεπτό με το Λίτσκα, που πήρε το ριμπάουντ από το σουτ του Γεωργιάδη που βρήκε στο δοκάρι και έκανε το 0-1. Στις αρχές της επανάληψης ο Μελισσόπουλος, μετά από κόρνερ του Καραγκιόζη, έκανε το 1-1, ενώ στη συνέχεια ο Ορφέας είχε μεγάλες ευκαιρίες να σκοράρει με το δοκάρι του Χακή στο 67’ και την προβολή του Μελισσόπουλου στο 77’,  με τον Μπλιο να διώχνει πάνω από τη γραμμή. Το «Χ» χάθηκε στο 90ο λεπτό για το Νέστο όταν σε αντεπίθεση ο Τσέκος πάσαρε στον Ζιγκολάρι και αυτός έκανε το 2-1.

Αετός Ορφανού: Επιστροφή στις νίκες

Μόνο στην αρχή του αγώνα δυσκολεύτηκε ο Αετός για να καταβάλει την αντίσταση του Κιλκισιακού τον οποίο κέρδισε με 3-0. Ήταν σαφώς ανώτερος και άνοιξε το σκορ με τον Ελέζι στο 35ο λεπτό. Η νίκη «κλείδωσε» στην αρχή της επανάληψης όταν ο Σαλπιγγίδης έκανε το 2-0, ενώ ο Δουμάνης διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης το τελικό 3-0.

Αξίζει να σημειωθεί ότι μετά το τέλος του αγώνα η διοίκηση του Αετού εξέδωσε ανακοίνωση με την οποία ευχαρίστησε τους Σερραίους διαιτητές του αγώνα γιατί ταξίδεψαν με δικό τους ΙΧ, γεγονός που μείωσε τα έξοδα για τη διαιτησία. Συγκεκριμένα τονίζει ότι «το ΔΣ του Αετού ευχαριστεί την διαιτητική τριάδα Στόλης- Αναστασιαδης- Κρυωνάς της ΕΠΣ Σερρών για την προσέλευση τους στο παιχνίδι με τον Κιλκισιακό με δικό τους αυτοκίνητο (μειώνεται το εξοδολόγιο), και επίσης τους συγχαίρει για την διαιτησία τους».

Κεραυνός Πέρνης: «Πικρή» ισοπαλία

Σ’ ένα κομβικής σημασίας παιχνίδι, όπου ο Κεραυνός ήθελε πάση θυσία τη νίκη, περιορίστηκε στο «Χ» με την Ένωση Αλεξανδρούπολης με 1—1 παραμένοντας έτσι κάτω από τη γραμμή του υποβιβασμού. Ξεκίνησε καλά ανοίγοντας το σκορ στο 12’ με το σουτ του Λάσπατζη, ωστόσο στο 45’ η Ένωση ισοφάρισε με αυτογκόλ του Μελισσόπουλου, ο οποίος στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα μετά από εκτέλεση κόρνερ την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.

Δόξα Θεολόγου: Ήττα και πάλι…

Και αυτή τη φορά όπως όλες τις άλλες, ειδικά στα εντός έδρας παιχνίδια, η Δόξα προσπάθησε φιλότιμα να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα, αλλά στο τέλος έμεινε με την… προσπάθεια! Έχασε από τον Απόλλωνα Παραλιμνίου με 0-2 με δύο γκολ που επιτεύχθηκαν σε διάστημα 10 λεπτών στο τέλος του αγώνα, μέσα σ’ έναν βαρύτατο αγωνιστικό χώρο. Ο Καρυοφύλλης έκανε το 0-1 στο 74ο λεπτό και 10 λεπτά αργότερα ο έμπειρος Γαϊδαρτζής διαμόρφωσε το τελικό 0-2 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
– Ορφέας Ξάνθης – Νέστος Χρυσούπολης: 2-1
(48′ Μελισσόπουλος, 90′ Τανζού / 41′ Λίτσκας)

– Κεραυνός Πέρνης – Ένωση Αλεξανδρούπολης: 1-1
(12′ Λάσπατζης / 45′ Μελισσόπουλος αυτ.)

– Δόξα Κάτω Καμήλας – Άρης Αβάτου: 1-1