Γ’ Εθνική – 1ος Όμιλος: «Πεντάσφαιρος» ο Αετός με την Πέρνη

Η ομάδα του Οφρυνίου πήρε δια περιπάτου το ντέρμπι της Χρυσούπολης – Αδικούνται από το «Χ» στο Παραλίμνιο και την ήττα από το Άβατο, Νέστος και Δόξα Θεολόγου

Μόνο κατ’ όνομα ήταν, όπως αποδείχτηκε, ντέρμπι η αναμέτρηση του Κεραυνού Πέρνης με τον Αετό Ορφανού στη Χρυσούπολη. Οι γηπεδούχοι αν και ήθελαν πάση θυσία τη νίκη υπέκυψαν στην εμφανή ανωτερότητα του Αετού, που είχε σε εξαιρετική ημέρα τον Κώστα Σαλπιγγίδη και επικράτησε με 5-1. Ο Νέστος πήρε «Χ» στο Παραλίμνιο, ενώ ο Θεολόγος δεν απέφυγε ακόμα μια ήττα, το Σάββατο στην Ξάνθη από το Άβατο.

Με «καρέ» του Σαλπιγγίδη

Με πρωταγωνιστή τον Κώστα Σαλπιγγίδη που πέτυχε τα 4 από τα 5 γκολ της ομάδας του ο Αετός Ορφανου πέρασε εύκολα από τη Χρυσούπολη κερδίζοντας την Πέρνη με 5-1. Οι γηπεδούχοι που παρουσιάστηκαν με τους 3 Κροάτες παίκτες που απέκτησαν, προέβαλαν αντίσταση μόνο στο 1ο μέρος, αλλά στην επανάληψη ο Αετός άλλαξε «ταχύτητα». Ο Τσίλογλου στο 8’ έκανε το 0-1 για να ισοφαρίσει στο 17’ ο Βουκεμίροβιτς. Απ’ εκεί και πέρα ανέλαβε δράση ο Σαλπιγγίδης που με διαδοχικά γκολ στο 38’,69’, 89’ και στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Εκτός από τους Κροάτες, ντεμπούτο με τη φανέλα του Κεραυνού έκανε και ο τερματοφύλακας Ψυχουδάκης που ήταν από τους διακριθέντες της Πέρνης…

Πήρε το «Χ» άξιζε τη νίκη

Πραγματοποιώντας ίσως την καλύτερη εκτός έδρας εμφάνιση της η ομάδα του Νέστου, περιορίστηκε στην ισοπαλία 1-1 στο Παραλίμνιο με τον Απόλλων. Η ομάδα της Χρυσούπολης ήταν σαφώς ανώτερη από τους γηπεδούχους που προηγήθηκαν μόλις στο 4ο λεπτό με τον Λιάρα, όμως απ’ εκεί  και πέρα οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που ήταν κυρίαρχοι. Έχασαν σωρεία μεγάλων ευκαιριών και το μόνο που κατάφεραν ήταν να ισοφαρίσουν στο τελικό 1-1, με τον «συνήθη ύποπτο» Γιώργο Λίτσκα στο 28ο λεπτό.

Άδικη ήττα στην Ξάνθη

Αν κάποιος αδικείται από το αποτέλεσμα του αγώνα στην Ξάνθη ανάμεσα στον Άρη Αβάτου και την Δόξα Θεολόγου, αυτός είναι η ομάδα της Θάσου. Το συγκρότημα της Καβάλας ήταν σαφώς καλύτερο, ειδικά στο 2ο ημίχρονο, δημιούργησε ευκαιρίες, όμως για ακόμα μια φορά δεν μπόρεσε να τις αξιοποιήσει και έτσι πρόσθεσε ακόμα μια ήττα στο παθητικό του. Το γκολ που έδωσε τη νίκη στον Άρη σημειώθηκε στο 14’ από τον Σαρηγιαννίδη. Στο 2ο μέρος η Δόξα έχασε μεγάλες ευκαιρίες με τους Μπλάτζιο στο 59’, Νιζάμη στο 82’ και Αλεπούδη στο 88ο λεπτό.