Γ’ Εθνική– 1ος Όμιλος: Νίκες για Νέστο και Αετό, πρώτη νίκη για Θεολόγο

Εκτός έδρας επιτυχίες για την ομάδα της Χρυσούπολης και του Οφρυνίου – Πανηγύρισε το πρώτο τρίποντο στο πρωτάθλημα το συγκρότημα της Θάσου

Σε μια αγωνιστική όπου όλοι ανεξαιρέτως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κερδίσουν τους γηπεδούχους, Νέστος και Αετός Ορφανού πήραν σπουδαία «τρίποντα» σε Αλεξανδρούπολη και Σέρρες. Η είδηση όμως στην 18η στροφή του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής δεν ήταν οι συγκεκριμένες επιτυχίες, αλλά η πρώτη νίκη της Δόξας Θεολόγου – Ποτού στο πρωτάθλημα! Η ομάδα της Θάσου πανηγύρισε την κατάκτηση του πρώτου τρίποντου στο ντέρμπι με τον Κεραυνό Πέρνης στη Χρυσούπολη με 3-2.

Έδειξε το καλό του πρόσωπο στην Αλεξανδρούπολη

Έχοντας μια ομάδα που παλεύει για να σταθεί πάνω από τη γραμμή του υποβιβασμού, ο Νέστος πήρε τη νίκη στην Αλεξανδρούπολη με 2-0, επί της Ένωσης, δείχνοντας το καλό του πρόσωπο ειδικά στο 1ο ημίχρονο όπου σημείωσε και τα δύο τέρματα του. Άνοιξε το σκορ στο 34ο λεπτό με προβολή του Μπάμπουρα ύστερα από φάουλ του Παπαδόπουλου, ενώ ο Αδαμάκης με κεφαλιά στο 45’ έκανε το 0-2, παίρνοντας το ριμπάουντ από απόκρουση του τερματοφύλακα σε σουτ του Παπαδόπουλου. Στο 2ο μέρος οι γηπεδούχοι πίεσαν για να μειώσουν αλλά δεν τα κατάφεραν, ενώ στο 88’ ο Μπάμπουρας είχε δοκάρι.

Ο Γιώργος Παυλίδης πήρε τ’ «όπλο» του

Φαίνεται ότι η φανέλα του Αετού Ορφανού τον εμπνέει και βγάζει τον καλύτερο του εαυτό. Ο λόγος για τον Γιώργο Παυλίδη που πέτυχε και τα 4 γκολ της ομάδας του στο εντυπωσιακό 2-4 στις Σέρρες επί της Δόξας Κάτω Καμήλας. Αυτή ήταν η 4η συνεχόμενη νίκη για την ομάδα της Καβάλας που με τους 3 βαθμούς που κέρδισε βρίσκεται πλέον μόνη στην 4η θέση της βαθμολογίας του 1ου ομίλου. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μπονέρη στο 11ο λεπτό, αλλά ο Αετός απάντησε με κεφαλιά του Παυλίδη στο 21’ και δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος με σουτ έκανε το 1-2. Στο 64’ η Δόξα ισοφαρίζει με σουτ του Γεράκη, αλλά και πάλι σ’ ένα δίλεπτο από το 80’ έως το 82’ ο Παυλίδης διαμορφώνει το τελικό 2-4.

Η πρώτη νίκη της Δόξας, «βύθισε» τον Κεραυνό

Ιστορική μέρα για τη Δόξα Θεολόγου που πήρε, επιτέλους, την πρώτη νίκη της στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής. Μετά από ένα δυνατό παιχνίδι επικράτησε με 3-2 του Κεραυνού Πέρνης στο γήπεδο της Χρυσούπολης, «βυθίζοντας» τον στη βαθμολογία μιας και παρέμεινε στο -6 από τη γραμμή του υποβιβασμού. Η ομάδα της Θάσου σκόραρε με 2 γκολ του Μπλάτζιου και ένα του Ανθουλάκη, ενώ για τον Κεραυνό σκόραρε ο Τσάκωνας και ο Ζακ Μπατίστ Ακασού (με πέναλτι), ο οποίος αποτελεί το τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα του Κεραυνού στην προσπάθεια που κάνει να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
Άρης Αβάτου – Πανσερραϊκός 1-4
Ένωση Αλεξ/πολης – Νέστος Χρυσούπολης  0-2
Ηρακλής Ζυγού – Πανδραμαϊκός 1-2
Κιλκισιακός – Ορφέας Ξάνθης 0-4
Δόξα Κάτω Καμήλας – Αετός Ορφανού  2-4
Κεραυνός Πέρνης – Δόξα Θεολόγου 2-3