Γ’ Εθνική– 1ος Όμιλος: «Βυθίζεται» η Πέρνη, «ξύπνησε» ο Θεολόγος

Ο Νέστος πήρε το ντέρμπι της Χρυσούπολης κερδίζοντας 2-1 τον Κεραυνό – Σπουδαία νίκη του Αετού Ορφανού επί του Πανδραμαϊκού με το ίδιο σκορ – Νίκη με ανατροπή για το Θεολόγο

Ο Νέστος ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της Χρυσούπολης κόντρα στον Κεραυνό Πέρνης επικρατώντας με 2-1, ενώ ο Αετός Ορφανού συνεχίζει την ανοδική του πορεία κερδίζοντας στο άλλο ντέρμπι της ημέρας τον Πανδραμαϊκό. Όσο για την Δόξα Θεολόγου φαίνεται ότι «ξύπνησε» και πέτυχε την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα κερδίζοντας 2-1 τη Δόξα Κάτω Καμήλας.

Στο Νέστο το ντέρμπι της Χρυσούπολης

Στο μεγάλο παιχνίδι της Χρυσούπολης ο Νέστος ήταν καλύτερος και με πρωταγωνιστή τον Φραγκούλη πήρε το ντέρμπι με τον Κεραυνό Πέρνης. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο τέλος στο τελικό 2-1. Πλέον η συνέχεια γι’ αυτούς σε ότι αφορά την διεκδίκηση της παραμονής στον 1ο όμιλο της Γ’ Εθνικής γίνεται πολύ πιο δύσκολη, ωστόσο η προσπάθεια θα συνεχιστεί. Όσο για το Νέστο, η προσπάθεια του πλέον είναι να διατηρηθεί στη 2η θέση της βαθμολογίας. Ο Φραγκούλης άνοιξε το σκορ στο 24ο λεπτό και έκανε το 2-0 στο 51ο, ενώ ο Μελισσόπουλος μείωσε στο τελικό 2-1 στο 81ο.

5η συνεχόμενη νίκη για τον Αετό

Η ανοδική πορεία του Αετού Ορφανού συνεχίστηκε πετυχαίνοντας την 5η συνεχόμενη νίκη του. Αυτή τη φορά η αξία της επιτυχίας του είναι μεγαλύτερη γιατί αυτή ήρθε κόντρα σε μια δυνατή ομάδα όπως ο Πανδραμαϊκός τον οποίο κέρδισε με 2-1. Για ακόμα ένα παιχνίδι ο Γιώργος Παυλίδης βρήκε το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα κάνοντας στο 26’ το 1-0, ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Μπερούκα στο 33’. Η πλάστιγγα έγειρε προς το μέρος του Αετού στο 82ο λεπτό με τον Κώστα Σαλπιγγίδη που έγραψε το τελικό 2-1.

2ο «τρίποντο» με ανατροπή

Με δύο γκολ μέσα σε 12 λεπτά, στο τέλος του αγώνα η Δόξα Θεολόγου έκανε τη μεγάλη ανατροπή στο γήπεδο της στον Ποτό και κέρδισε τη Δόξα Κάτω Καμήλας με 2-1, φτάνοντας έτσι στους 8 βαθμούς και ξεφεύγοντας για πρώτη φορά τη φετινή περίοδο από την τελευταία θέση της βαθμολογίας του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής. Η ομάδα των Σερρών πήρε το προβάδισμα στο σκορ με τον Κεχαγιά στο 27ο λεπτό και το κρατούσε μέχρι το 76ο όταν ο Χιονίδης, που επέστρεψε στη Θάσο, έκανε το 1-1 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι. Η ανατροπή του σκορ ήρθε στο 88ο με τον Αντωνιάδη μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Τα αποτελέσματα

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 19ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία έχουν ως εξής:
– Ορφέας Ξάνθης – Ηρακλής Ζυγού 1-0