Γ’ Εθνική– 1ος Όμιλος: «Χ»ωρίς νικητή στον Ποτό

Ισόπαλο 1-1 έληξε το ντέρμπι της Καβάλας Θεολόγος – Αετός Ορφανού στο γήπεδο του Ποτού – Ήττα για το Νέστο στις Σέρρες – Κατέρρευσε στο τέλος η Πέρνη

Ισόπαλο έληξε το ντέρμπι της Καβάλας στο γήπεδο του Ποτού το απόγευμα της Κυριακής (16/2), μιας και Δόξα Θεολόγο και Αετός Ορφανού έμειναν στο 1-1. Όσο για το Νέστο, γνώρισε την ήττα στις Σέρρες από την Δόξα Κάτω Καμήλας, ενώ η Πέρνη έχασε με το βαρύ 5-1 στη Χρυσούπολη από τον Πανσερραϊκό.

Η Δόξα ήθελε τη νίκη περισσότερο
Στις Σέρρες η ομάδα της Δόξας Κάτω Καμήλας φάνηκε να θέλει περισσότερο τη νίκη από το Νέστο, στη «μάχη» που δίνει για την εξασφάλιση της σωτηρίας και την πήρε με το γκολ που σημείωσε στο 65ο λεπτό ο Κεχαγιάς με σουτ από το ύψος της περιοχής με το οποίο έγραψε το τελικό 1-0. Η ομάδα της Χρυσούπολης είχε λίγες καλές στιγμές στα αντίπαλα καρέ, με κυριότερη αυτή του 35ου λεπτού όταν ο Μπαϊκαράς βρέθηκε μόνος του με τον τερματοφύλακα αλλά δεν μπόρεσε να τον κερδίσει.

Δε βγήκε νικητής…
Στο ντέρμπι της Καβάλας στη Θάσο, ο Αετός ήταν μεν καλύτερος από τους γηπεδούχους και έχασε σωρεία ευκαιριών, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να ανταποδώσει στο 2ο ημίχρονο το γκολ που δέχτηκε στο 1ο μέρος. Η ομάδα της Θάσου προηγήθηκε με το Νιζάμη στο 38ο λεπτό και κρατούσε με «νύχια και με δόντια» το προβάδισμα μέχρι το 72ο όταν ο Τσίλογλου διαμόρφωσε το τελικό 1-1. Αξίζει να σημειωθεί ότι η Δόξα μετά το «διπλό» στη Χρυσούπολη με την Πέρνη έχει ξυπνήσει για τα καλά και παίρνει συνεχώς βαθμούς. Αν αυτό είχε συμβεί λίγο νωρίτερα θα μπορούσε να ελπίζει…

Δέχτηκε 5 γκολ σε 12 λεπτά στο τέλος
Η κατρακύλα της Πέρνης στο πρωτάθλημα του 1ου ομίλου συνεχίστηκε και στον αγώνα με τον πρωτοπόρο Πανσερραϊκό. Ο Κεραυνός προηγήθηκε μεν στο ημίχρονο με 1-0 με το γκολ του Μελισσόπουλου στο 33ο λεπτό και κράτησε το σκορ μέχρι το 78’, ωστόσο απ’ εκείνο το σημείο και μέσα σε 12 λεπτά δέχτηκε 5 γκολ και κατέρρευσε. Ο Παπαβασιλείου έκανε το 1-1 και στο 80’ ο Γκούρτσας εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας και έκανε το 1-2. Ακολούθως ο Κόντσι έκανε το 1-3 και ο Γκούρτσας το 1-4 στο 87’ για να κλείσει το σκορ ο Κόντσι κάνοντας το 1-5 στο 90’

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 20ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
– Ηρακλής Ν. Ζυγού – Απόλλων Παραλιμνίου 0-2