Γ’ Εθνική– 1ος Όμιλος: Νέστος και Αετός Ορφανού χαμογέλασαν…

Η ομάδα της Χρυσούπολης πήρε το ντέρμπι της Καβάλας με το Θεολόγο με 3-2, ενώ ο Αετός συνέτριψε με 5-0 τον Ορφέα Ξάνθης έχοντας την καλύτερη φετινή εμφάνιση

Ο Νέστος Χρυσούπολης και ο Αετός Ορφανού «χαμογέλασαν» στην 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας, μιας και κατάφεραν να πάρουν τους 3 βαθμούς της νίκης και να προωθηθούν στη βαθμολογία. Ο Νέστος πήρε το ντέρμπι με τον Θεολόγο με 3-2, ενώ ο Αετός ξέσπασε στον Ορφέα Ξάνθης συντρίβοντας τον με 5-0. Όσο για τον Κεραυνό Πέρνης είχε ρεπό και έχασε κι άλλο έδαφος…

Το «καθάρισε» από το 1ο ημίχρονο…

Απέναντι σε μια ομάδα όπως η Δόξα Θεολόγου που, έστω και αργά «ξύπνησε» και κέρδιζε συνεχώς βαθμούς στα τελευταία παιχνίδια, ο Νέστος μπήκε δυνατά στο τοπικό ντέρμπι της Καβάλας, και στην ουσία «καθάρισε» τη νίκη ήδη από το 1ο ημίχρονο! Πήρε το προβάδισμα με τον Αδαμάκη που έκανε το 1-0 στο 7ο λεπτό, ενώ στο 18ο ο Ποδάρας έγραψε το 2-0. Το συγκρότημα της Θάσου, μη έχοντας τίποτα να χάσει βγήκε μπροστά και στο 30ο λεπτό μείωσε σε 2-1 με τον Αντωνιάδη, αλλά δύο λεπτά αργότερα ο Κοβάτσης έκανε το 3-1 που ήταν και το σκορ του 1ου ημιχρόνου. Στην επανάληψη η Δόξα μείωσε με τον Χιονίδη σε 3-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Το καλύτερο φετινό παιχνίδι του Αετού

Την καλύτερη φετινή της εμφάνιση πραγματοποίησε στον αγώνα με τον Ορφέα Ξάνθης με αποτέλεσμα να τον «φιλοδωρήσει» με 5γκολ. Το τελικό 5-0 περιγράφει την εικόνα της αναμέτρησης με το συγκρότημα του Δημήτρη Μαγκαφίνη να έχει την κατοχή της μπάλας, να δημιουργεί πολλές ευκαιρίες και να έχει και ένα δοκάρι. Το 1-0 έγινε στο 18’ με τον Παυλίδη και στο 30’ ο Τσίλογλου έκανε το 2-0. Στην επανάληψη ο Ουζούνογλου έγραψε στο 58’ το 3-0 και στο 77’ ο Δουμάνης το 4-0 για να έρθει ο Σαλπιγγίδης στο 81’ να διαμορφώσει το τελικό 5-0.