Τριπλή νίκη για την Energean Καβάλα BC

Η Ένωση κέρδισε εύκολα 84-63 τον Έσπερο Λαμίας και επωφελήθηκε από τις ήττες της Δόξας Λευκάδας, μένοντας μόνη στη 2η θέση, αλλά και την απώλεια της Γέφυρας

Στη 2η θέση της βαθμολογίας του Βορείου Ομίλου της Β’ Εθνικής κατηγορίας φιγουράρει από το απόγευμα της Κυριακής η Energean Καβάλα BC η οποία όχι μόνο πήρε ακόμα μια νίκη στην έδρα της, κερδίζοντας άνετα τον Έσπερο Λαμίας με 84-63, αλλά εκμεταλλεύτηκε και την ήττα της Δόξας Λευκάδας στη Θεσσαλονίκη από την Ευκαρπία! Τα… καλά για το συγκρότημα του Νίκου Πενταζίδη όμως δεν τελειώνουν εδώ μιας και ευνοήθηκε και από ένα άλλο αποτέλεσμα, που ήταν η ήττα της Γέφυρας (του Ανδρέα Καραπιπερίδη) στην Κομοτηνή, με την οποία αποκτάει αέρα 3 βαθμών από τον διώκτη της, τον οποία θα αντιμετωπίσει την επόμενη αγωνιστική.

Στο κλειστό της Καλαμίτσας, η Ένωση έδειξε από την αρχή τις διαθέσεις της απέναντι σε μια ομάδα που παλεύει για τη σωτηρία, αλλά δεν έδειξε ότι διέθετε τα «όπλα» για να παλέψει τον αγώνα στην Καβάλα. Οι γηπεδούχοι πήραν από την αρχή το προβάδισμα του σκορ και το διεύρυναν συνεχώς. Οι 10 πόντοι του 1ου 10λεπτου, έγιναν 14 στο ημίχρονο και παγιώθηκαν στους 21 στην επανάληψη.