Γ’ Εθνική – 1ος Όμιλος: Συννεφιασμένη Κυριακή…

Μόνο ήττες για τις ομάδες της Καβάλας στην 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος

Η χειρότερη αγωνιστική από πλευράς εικόνας και βαθμολογικής συγκομιδής και με διαφορά αγωνιστική ήταν η 23η για τις ομάδες της Καβάλας, μιας και καμία δεν μπόρεσε να πάρει έστω και το βαθμό της ισοπαλίας. Ο Νέστος γνώρισε τη συντριβή στις Σέρρες από τον Πανσερραϊκό, ο Αετός έχασε στην έδρα του από το Παραλίμνιο και το ίδιο συνέβη και με την Πέρνη στη Χρυσούπολη από τον Ηρακλή Ν. Ζυγού.

Συντριβή (5-0) στις Σέρρες

Χωρίς στην ουσία να προβάλει ιδιαίτερη αντίσταση, ο Νέστος γνώρισε τη συντριβή από τον βέβαιο πρωταθλητή Πανσερραϊκό με 5-0. Η ομάδα της Χρυσούπολης έμεινε από το 10ο λεπτό πίσω στο σκορ με το γκολ του Γκούρτσα, ενώ στο 30’ ο Κόντσι με ωραία ατομική ενέργεια έκανε το 2-0. Στο 39’ ο ίδιος παίκτης με πλασέ μέσα από την περιοχή ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, ενώ στο 50’ ο Γκούρτσας με εύστοχο πέναλτι ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε και πάλι ο Γκούρτσας στο 54ο λεπτό. Αξίζει να σημειωθεί ότι από το 62’ ο Νέστος αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη του Φραγκούλη.

Σταμάτησε το σερί…

Σ’ ένα παιχνίδι που όπως εξελίχθηκε το δικαιότερο αποτέλεσμα θα ήταν το «Χ», ο Αετός Οφρυνίου γνώρισε την ήττα στο γήπεδο του από τον Απόλλωνα Παραλιμνίου με 0-1 και έτσι σταμάτησε το επιτυχημένο σερί των τελευταίων 8 αγωνιστικών, όπου είχε 7 νίκες και μια ισοπαλία. Το γκολ που έκρινε το νικητή το πέτυχε στο 14ο λεπτό ο Γαιδαρτζής με προβολή τη μπάλα στα δίχτυα μετά από σέντρα του Καρυοφύλλη, ενώ λίγο νωρίτερα ο Αετός θα μπορούσε να είχε προηγηθεί με το σουτ του Παυλίδη που βρήκε στο δοκάρι του τερματοφύλακα Μαδένη, που στη συνέχεια του αγώνα έσωσε την εστία του σε αρκετές περιπτώσεις.

Η ομάδα πάντως μπορεί να μην έβαλε γκολ στον αγώνα, αλλά το πέτυχε στη διασκέδαση, μιας και το βράδυ του Σαββάτου πραγματοποίησε το χορό της στο La Costa που ήταν άκρως επιτυχημένος.  Τέλος αξίζει να τονιστεί ότι η διοίκηση του Αετού συνεχάρη με ανακοίνωση του τον Μέγα Αλέξανδρο Ορφανίου για τη νίκη του στο ντέρμπι με το Βύρωνα.

Συνεχίζεται η κάθοδος…

Η καθοδική πορεία της Πέρνης προς τις τοπικές κατηγορίες της Καβάλας συνεχίστηκε και στο ντέρμπι των «καταδικασμένων» κόντρα στον Ηρακλή Ν. Ζυγού από τον οποίο ηττήθηκε με 0-3. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι και προηγήθηκαν με τον Μολώνη στο 40’, ενώ στο 47’ ο Στέλιος Κωφίδης έγραψε το 0-2. Το τελικό 0-3 διαμορφώθηκε οπ Κυριάκος Κωφίδης στο 73ο λεπτό. Η νίκη αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας της ομάδας της Ξάνθης στην Γ’ Εθνική.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 23ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
Αετός Οφρυνίου – Απόλλων Παραλιμνίου 0-1
Άρης Αβάτου-Ορφέας Puma Ξάνθης  0-0
Ένωση Αλεξ/πολης-Πανδραμαϊκός 1-0
Κεραυνός Πέρνης-Ηρακλής Ν. Ζυγού 0-3
Πανσερραϊκός – Νέστος Χρυσούπολης  5-0
Κιλκισιακός-Δόξα Κ. Καμήλας 1-3