Γ’ Εθνική: Το Ορφάνι πήρε το ντέρμπι της πρεμιέρας

Η νεοφώτιστη ομάδα κέρδισε στη Χρυσούπολη το Νέστο με γκολ του Δαγκούλη στο 88ο λεπτό – Ο Αετός πήρε το στο 87’ το «Χ» στο Οφρύνιο από την ΑΕ Ευόσμου

Με ένα γκολ από απ’ ευθείας φάουλ του Δαγκούλη, δύο λεπτά πριν από τη συμπλήρωση του 90λεπτου, ο Μέγας Αλεξάνδρος Ορφανίου πήρε τη νίκη στο ντέρμπι της Καβάλας που έγινε στη Χρυσούπολη κόντρα στο Νέστο, κάνοντας έτσι την καλύτερη δυνατή είσοδο του στη Γ’ Εθνική κατηγορία.

Ο περσινός πρωταθλητής της ΕΠΣΚ επικράτησε με 1-0 του Νέστου, προστατεύοντας αποτελεσματικά την άμυνα του, μιας και λίγες φορές απειλήθηκε από τους γηπεδούχους. Το παιχνίδι βάδιζε προς το «Χ», όμως στο 88’ ο Δαγκούλης, του οποίου ήδη η αλλαγή δρομολογούνταν από τον προπονητή του (σ. σ. τελικά αντικαταστάθηκε μετά το γκολ που πέτυχε) με δυνατό φάουλ από πλάγια κέρδισε τον Αθανασίου που πήγε στην πορεία της μπάλας αλλά δεν μπόρεσε να τη διώξει, έδωσε το τρίποντο στους νεοφώτιστους.

Η καλύτερη στιγμή του Νέστου, ήταν στο 75’ με το σουτ του Γεωργιάδη που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Τοπαλίδη. Η ομάδα της Χρυσούπολης πάντως προβλημάτισε με την εικόνα που παρουσίασε. Φαίνεται ότι οι καλές εμφανίσεις στο Super Cup και το φιλικό με την Ξάνθη, επηρέασαν την ομάδα…

Νέστος: Αθανασίου, Σαμαράς, Μπλιός, Μπάμπουρας, Φραγκούλης, Δόντσος, Γεωργιάδης, Κυριακίδης (70’ Μενίκου), Κλοκίδης (80’ Τζιράκης), Μπαϊκαρά, Λαζαρίδης (46’ Σαλή ογλου – 70’ Αρμάντο)

ΜΑ Ορφανίου: Τοπαλίδης, Τουρασανίδης, Βουζουλίδης, Δόντσιος Δαγκούλης (89’ Πετρίδης), Σιάκκας (56’ Λόλης – 89’ Κουκούτσης), Αλεπίδης, Βεζυρόπουλος (56’ Κωνσταντίνου), Αραμπατζής (89’ Τσιάτρης), Παπαδόπουλος.

Από ένα ημίχρονο

Σε ότι αφορά το Οφρύνιο, την ώρα που το Ορφάνι πανηγύριζε το γκολ της νίκης στη Χρυσούπολη, εκείνη την ώρα πανηγύριζε το γκολ της ισοφάρισης (1-1) με την ΑΕ Ευόσμου. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκαν στο 23ο λεπτό με τον Λάμι, ενώ είχαν και ένα δοκάρι. Στο 2ο μέρος, ο Αετός «ξύπνησε» πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Ελέζι στο 87ο λεπτό. Προηγουμένως όμως θα μπορούσε να είχε σκοράρει, είτε με τον Παυλίδη, το πέναλτι του οποίου απέκρουσε ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων Σταυρίδης, είτε με τον Θεοδοσιάδη που σημάδεψε το δοκάρι. Αξίζει να σημειωθεί ότι ακυρώθηκε και γκολ του Τσίλογλου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
Ορφέας Ξάνθης – Ηρακλής 1-0