Γ’ Εθνική (1ος Όμιλος): Το Ορφάνι πήρε τη νίκη και το… κύπελλο

Η νεοφώτιστη ομάδα της Καβάλας επικράτησε με 2-0 της Αναγέννησης Θαλασσιάς και πήρε το κύπελλο του πρωταθλητή της περσινής ΕΠΣΚ – «Διπλό» για τον Αετό στο Διδυμότειχο – «Αυτοκτόνησε» ο Νέστος στη Δράμα

Ο Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου και ο Αετός Οφρυνίου ήταν από την πλευρά των νικητών στην 2η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής, μιας και επικράτησαν με 2-0 και 0-1 αντίστοιχα της Αναγέννησης Θαλασσιάς και του Διδυμοτείχου αντίστοιχα. Με τους νικητές θα μπορούσε να ήταν κάλλιστα και ο Νέστος, ο οποίος όμως δεν κατάφερε να ούτε «Χ» στη Δράμα από τον Πανδραμαϊκό μιας και έχασε με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά του αγώνα με 2-1.

Ημέρα γιορτής και απονομών

Στο Ορφάνι, η επιστροφή της ομάδας στη Γ’ Εθνική μετά από 23 ολόκληρα χρόνια, συνδυάστηκε με τη νίκη με 2-0 επί της Θαλασσιάς, την διατήρηση στην 1η θέση της βαθμολογίας (μετά το μεγάλο «διπλό» στη Χρυσούπολη), αλλά και με την απονομή του κυπέλλου του πρωταθλητή της περσινής ΕΠΣΚ. Ημέρα γιορτής λοιπόν για τον «Μέγα», μόνο που δυσκολεύτηκε αρκετά να ξεπεράσει το εμπόδιο της, επίσης νεοφώτιστης Αναγέννησης, που ήταν αποτελεσματική στην άμυνα. Όλα αυτά βέβαια μέχρι το 80’ όταν ο Σιάκκας άνοιξε το σκορ, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς, ενώ τη νίκη «σφράγισε» στο 91’ ο Γιάννα, κάνοντας το τελικό 2-0.

«Μίλησε» στο 2ο ημίχρονο

Στο Διδυμότειχο, η τοπική ομάδα μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, αλλά η άμυνα του Αετού δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα. Στην επανάληψη, η εικόνα του αγώνα άλλαξε, με το συγκρότημα της Καβάλας να πιέζει, να χάνει πολλές ευκαιρίες και τελικά να παίρνει αυτό που άξιζε στον αγωνιστικό χώρο, με το γκολ του Νίκου Παυλίδη στο 78ο λεπτό της αναμέτρησης.

Μπορούσε τη νίκη, δεν πήρε ούτε την ισοπαλία

Όσον αφορά το Νέστο, θα μπορούσε να πάρει ακόμα και τη νίκη, αλλά στο τέλος δεν πήρε ούτε καν το βαθμό της ισοπαλίας από τον Πανδραμαϊκό στη Δράμα. Το συγκρότημα της Χρυσούπολης πήρε το προβάδισμα στο 31ο λεπτό με το γκολ του πολύπειρου Μπαϊκαρά, και κρατούσε το αποτέλεσμα μέχρι το 87ο λεπτό, σ’ εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι που πίεζαν κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Μπελμάνι, και έκαναν την μεγάλη ανατροπή στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μπερούκα που έγραψε το τελικό 2-1.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
– Αλεξανδρούπολη FC – Απόλλων Παραλιμνίου 2-0