Γ’ Εθνική, 1ος Όμιλος: Δύο νίκες και μια (βαριά) ήττα

Αετός και Νέστος επικράτησαν με 2-1 και 2-0 αντίστοιχα της Αλεξανδρούπολης και του  Άρη Αβάτου, ενώ το Ορφάνι έχασε με 5-0 στη Θεσσαλονίκη από τον Ηρακλή

Σημαντικές νίκες σημείωσαν στις έδρες τους οι δύο από τις τρεις ομάδες της Καβάλας που αγωνίζονται στο πρωτάθλημα του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας, ενώ η μοναδική που έπαιξε εκτός γνώρισε βαριά ήττα. Ο Αετός Οφρυνίου και ο Νέστος επικράτησαν με 2-1 και 2-0 της Αλεξανδρούπολης FC και του Άρη Αβάτου αντίστοιχα, ενώ ο Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου γνώρισε τη συντριβή με 5-0 στους Αμπελόκηπους της Θεσσαλονίκης από τον Ηρακλή.

Με δύο γκολ σε 8 λεπτά

Στη Χρυσούπολη, όπου το ενδιαφέρον βρίσκεται και στην υπόθεση των κρουσμάτων κορονοϊού, με δύο παίκτες της να βρίσκονται θετικοί στο τεστ που έκαναν (χθες όλη η ομάδα βρέθηκε στο Νοσοκομείο Καβάλας για να υποβληθεί σε τεστ), ο Νέστος κατάφερε να πάρει την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Επιβλήθηκε με 2-0 της μέχρι πρότινος πρωτοπόρου Αλεξανδρούπολης FC, πετυχαίνοντας και τα δύο τέρματα σε διάστημα 8 λεπτών στο τέλος του 1ου μέρους. Συγκεκριμένα στο 30’ ο Μπάμπουρας έκανε το 1-0 και 8 λεπτά αργότερα ο Αρμάντο Ράμο διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Νέστος έπαιζε από το 44’ με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μπάμπουρα, αλλά άντεξε στην πίεση των φιλοξενούμενων.

Μίλησε (ξανά) στο τέλος…

Στο Οφρύνιο ο Αετός συνέχισε στο μονοπάτι των επιτυχιών κερδίζοντας αυτή τη φορά τον Άρη Αβάτου με 2-1, ύστερα από αντεπίθεση στο 2ο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 1ο μέρος με 0-1 με το γκολ του Γκέκα με πέναλτι και κρατούσαν το προβάδισμα μέχρι το 77ο λεπτό, παρά την πίεση των γηπεδούχων. Σ’ εκείνο το σημείο όμως ο Αετός ισοφάρισε με τον Τσίλογλου, ενώ 10 λεπτά αργότερα ο προωθημένος Τουμανίδης λύτρωσε την ομάδα του κάνοντας το 2-1, με το οποίο ο Αετός βρέθηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Το σκορ τα λέει όλα…

Το τελικό 5-0 στον αγώνα του Ορφανίου στη Θεσσαλονίκη κόντρα στον Ηρακλή, περιγράφει την εικόνα της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς ανώτεροι και πήραν άνετα το τρίποντο. Ο «Μέγας» βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ, μόλις στο 12ο λεπτό με το γκολ του Καθάριου και απ’ εκεί και πέρα δεν μπόρεσε να παρακολουθήσει τον ρυθμό του αγώνα. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν τα δύο από τα πέντε τέρματα τους με πέναλτι

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 3ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
– Νέστος Χρυσούπολης – Αλεξανδρούπολη FC 2-0