Γ’ Εθνική, 1ος Όμιλος: Μεγάλα «τρίποντα» για Αετό και «Μέγα»

Νέα εκτός έδρας νίκη για το Οφρύνιο (1-3 στην Κομοτηνή επί της Δόξα Σιδηροχωρίου) – Επιστροφή στις επιτυχίες για το Ορφάνι (2-1 τον Εθνικό Σοχού) – Αναβλήθηκε λόγω κορονοϊού ο αγώνας του Νέστου με το Παραλίμνιο

Σημαντικές νίκες, που τους φέρνουν τις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας σημείωσαν ο Αετός Ορφανού και ο Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Όσο για τον έτερο εκπρόσωπο της Καβάλας στη διοργάνωση, το Νέστο Χρυσούπολης, ο αγώνας του με τον Απόλλωνα Παραλιμνίου ακυρώθηκε εδώ και αρκετές ημέρες από τη διοργανώτρια αρχή λόγω της ύπαρξης 4 επιβεβαιωμένων κρουσμάτων κορονοϊού.

Με «οδηγό» τον Μπαρέττα

Στο Δημοτικό Γήπεδο της Κομοτηνής, ο Αετός Οφρυνίου ήταν σαφώς ανώτερος από τη Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου και δε δυσκολεύτηκε να επικρατήσει με 3-1 και να διατηρηθεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Το συγκρότημα του Δημήτρη Μαγκαφίνη είχε «οδηγό» στον αγωνιστικό χώρο τον Αργύρη Μπαρέττα που σημείωσε και τα 3 γκολ της ομάδας του που συνεχίζει το επιτυχημένο σερί, μετά το άτυχο ξεκίνημα της σαιζόν. Ο Αετός προηγήθηκε στο 13ο λεπτό, ενώ «καθάρισε» τη νίκη στην αρχή της επανάληψης όταν πέτυχε ακόμα δύο τέρματα στο 50ο και το 68ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο τελικό 1-3 με το γκολ του Βάσκου στο 84ο λεπτό. Η αξία της νίκης του Αετού γίνεται μεγαλύτερη από το γεγονός ότι η ομάδα έπαιζε με 10 παίκτες από το 17ο λεπτό, λόγω αποβολής του Κάπατζη!

Νίκη από την άσπρη βούλα…

Στο Ορφάνι, ο Μέγας Αλέξανδρος μετά το «χαστούκι» της περασμένης αγωνιστικής στη Θεσσαλονίκη, επανήλθε στις νίκες κερδίζοντας τον Εθνικό Σοχού με 2-1, σκοράροντας δύο φορές από την άσπρη βούλα του πέναλτι. Η ομάδα της Καβάλας ήταν ανώτερη και κέρδισε δίκαια, με τα εύστοχα πέναλτι του Σιάκκα στο 55’ και του Λώλη στο 62’. Το πρώτο πέναλτι καταλογίστηκε σε ανατροπή του Κουκούτση και το δεύτερο σε ανατροπή του Τσάτρη, μετά από εντυπωσιακή ατομική ενέργεια. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο «Μέγας» τελείωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω αποβολής λίγο πριν το τέλος του Βουζουλίδη. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και μείωσαν στο 85ο λεπτό στο τελικό 2-1 με τον Ιωαννίδη.

Τα αποτελέσματα

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 4ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
– Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου – Αετός Οφρυνίου 1-3
(84′ Βάσκος – 13′, 50′, 68′ Μπαρέττας)
– Ένωση Αλεξανδρούπολης – Αναγέννηση Θαλασσιάς 1-0
(84′ Πεταλωτής)
– Άρης Αβάτου – ΑΕ Αμπελοκήπων (αναβλήθηκε)
– ΑΕ Διδυμοτείχου – Ορφέας Ξάνθης 1-2
(63′ Σαραντίδης – 54′ Χαλίλ Ιμπράμ Τανζού, 61′ Μελισσόπουλος Ν.)
– ΑΕ Ευόσμου – Ελπίδα Σαπών (αναβλήθηκε)
– Πανδραμαϊκός – Ηρακλής Αμπελοκήπων 1-0
(39′ Μουδούρογλου)
– Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου – Εθνικός Σοχού  2-1
(55′ Σιάκας, 62′ Λώλης – 85′ Ιωαννίδης )
– Νέστος Χρυσούπολης – Απόλλων Παραλιμνίου (αναβλήθηκε)

16. Αναγέννηση Θαλασσιάς 0 (0-8)

*** Το Παραλίμνιο έχει δύο αγώνες λιγότερους, ενώ από έναν έχουν  Δόξα Ν. Σιδηροχωρίου, Νέστος, Άρης Αβάτου, Ελπίδα Σαπών, ΑΕ Ευόσμου και ΑΕ Αμπελοκήπων