Α2 Μπάσκετ Ανδρών: Πάλεψε μέχρι τέλους η Καβάλα, αλλά το Παγκράτι απέδρασε με το ροζ φύλλο αγώνα

Το συγκρότημα του Νίκου Πενταζίδη ηττήθηκε με 71-74 στο Κλειστό της Καλαμίτσας μετά από μια συγκλονιστική εμφάνιση-Τα στατιστικά των δύο ομάδων, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι απέναντι στο Παγκράτι, η Energean Kavala BC ηττήθηκε με 71-74 στο Κλειστό της Καλαμίτσας το απόγευμα της Τρίτης 6 Απριλίου 2021, στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η αυλαία της 6ης αγωνιστικής για την Α2 Μπάσκετ Ανδρών.

Η Καβάλα ξεκίνησε με ένα 5-0, όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με 14 πόντους σερί, με το συγκρότημα του Νίκου Πενταζίδη να αντιδράει και να κλείνει το 1ο δεκάλεπτο με 16-15.

Στο 2ο δεκάλεπτο η ομάδα του Παγκρατίου έφτασε τη διαφορά μέχρι και τους 11 πόντους, όμως και πάλι η Καβάλα δεν επέτρεψε να ανοίξει η ψαλίδα, για να κλείσει το ημίχρονο με 32-40.

Ίδιο το σκηνικό και στο 3ο δεκάλεπτο, με την Καβάλα να κυνηγάει το σκορ και το τέλος της 3ης περιόδου να τη βρίσκει πίσω στο σκορ με 54-56, ενώ στο 4ο δεκάλεπτο, 5 λεπτά πριν λήξει το ματς, οι γηπεδούχοι μείωσαν στον έναν πόντο, όμως το Παγκράτι, παρά την ψυχωμένη Καβάλα, απέδρασε με το τελικό 71-74, φιγουράροντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Από την Καβάλα διακρίθηκαν οι Καρακεχαγιάς και Αμπατζάς με 19 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από το Παγκράτι οι Δόξας και Κουφόπουλος με 21 και 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 32-40, 54-56, 71-74

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΚΑΒΑΛΑ (Πενταζίδης): Ζαραϊδώνης 6, Σαββίδης 9, Αμπατζάς 16 (2), Βακουφτσής 7 (1), Καρκατσέλης, Πρασίνης 6, Καραγιώργος, Σύλαιος, Καρακεχαγιάς 19 (5), Πάτρας 8.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Λιόγας): Ρετσίνας 2, Μίχαλος 11 (3), Κουφόπουλος 12 (1), Ονάσογλου 3 (1), Ματαλιωτάκης 7, Ξύδης 3 (1), Καραμαλέγκος 2, Πεφάνης 10 (3), Δόξας 21, Ντιαλό, Οικονομόπουλος, Γκαβασιάδης 3.